Dovana bibliotekai Kalėdų proga – nauja knyga

V. Leščinskienės nuotr.
Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Papilio ir Obelaukių struktūrinių padalinių bibliotekininkė Jolita Banienė teigė, kad skaitomiausios – grožinės literatūros knygos apie gyvenimą.
Artėjant didžiausiai metų šventei – Šv. Kalėdoms, startuoja visuotinė, prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų kalėdos“. Tradicija dovanoti knygas bibliotekoms tęsiama ir šiemet, tik kiek kitokiu pavadinimu -„Bibliotekų knygų Kalėdos“. Kalėdinių dovanų laukia ir Biržų rajono bibliotekos, o ypač-kaimiškieji jų padaliniai. Kokios knygos labiausiai laukiamos ir kodėl reikia branginti kiekvieną skaitytoją, papasakojo Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Papilio ir Obelaukių struktūrinių padalinių bibliotekininkė Jolita Banienė.

Skaitytojai pasitiki

Nenuostabu, kad bibliotekininkai, dirbantys nedidelėse gyvenvietėse, vadinami „kaimo šviesuliais“. J. Banienė džiaugiasi, kad skaitytojai ja pasitiki ir leidžia jai savo nuožiūra parinkti knygas.

„Pas mus, kad žmogus pats atėjęs išsirinktų knygą – atvejis retas. Dauguma iš karto klausia, ką galėčiau pasiūlyti. Kadangi Papilio žmones per septyniolika darbo metų pažįstu, nebereikia klausti, kas patinka. Sudedu krūvelę ant stalo ir sakau – rinkitės. Obelaukių skaitytojai taip pat manimi pasitikėjo nuo pat pirmos darbo dienos“, – nusišypsojo bibliotekininkė.

Prisiderina prie kiekvieno

Šiuo metu Papilio struktūriniame padalinyje, veikiančiame keturias dienas per savaitę, yra 130 skaitytojų. Kiek daugiau nei devyniasdešimt suaugusiųjų ir beveik keturiasdešimt vaikų. Vyriausiam skaitytojui kiek daugiau nei aštuoniasdešimt metų, jauniausiam – penkeri. Obelaukių struktūriniame padalinyje, kuriame bibliotekininkė darbuojasi tik pirmadieniais, skaitytojų tėra vos 36.

„Aktyvių skaitytojų – suaugusiųjų ir vaikų – dar turime, bet jų skaičius mažėja. Taip yra dėl to, kad vyresnio amžiaus skaitytojai miršta, o gimstamumas mažesnis, nei mirtingumas. Kiekvienas skaitytojas yra brangus. Jei tik jis pareiškia norą pasiimti knygą, prie kiekvieno individualiai derinamės, kad ta knyga galėtų jį pasiekti. Pavyzdžiui, perduodame knygnešystės būdu“, – paaiškino J. Banienė.

Žmonės nori skaityti apie gyvenimą

Anot pašnekovės, bibliotekos fondas kasmet pasipildo naujomis knygomis, tačiau jį būtina nuolat valyti, tam, kad biblioteka nevirstų knygų sandėliu.

Pavyzdžiui, Papilio struktūriniame padalinyje yra pusšešto tūkstančio vienetų spaudinių – knygų, periodinių leidinių. Kartą per metus pora šimtų jų nurašoma – atsisakoma tų spaudinių, kurie praradę išliekamąją vertę, pasenę, nebepataisomai suplyšę. Kai kurios knygos atiduodamos mainams.

Kelis kartus per metus į biblioteką atkeliauja naujų knygų papildymas iš Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos.

„Knygos užsakomos. Kadangi geriausiai žinome skaitytojų poreikius, tai mūsų pasiteirauja, kokių knygų padalinys pageidautų. Iškart sakau, kad lėkštųjų meilės romanų nereikia – žmonės nori skaityti apie gyvenimą“, – tikino J. Banienė.

Dovanokite tai, ko norėtumėte patys

Pačios skaitomiausios, anot bibliotekininkės – grožinės literatūros knygos. Pastaruoju metu labiausiai skaitytojų graibstomi Britų rašytojos Lucindos Riley romanai, rašytojo Vytauto Ažušilio, aktorės Nijolės Narmontaitės knygos, amerikiečių autorės Noros Roberts Detektyvai. Taip pat iš rankų į rankas eina biografinės knygos (pavyzdžiui, dažnas teiraujasi knygos apie Lietuvos estrados žvaigždę Nelly Paltinienę), lentynose nedulka ir kraštotyrinės knygos apie Biržų kraštą.

Būtent šių išvardintų žanrų, ne senesnės nei penkerių metų knygos ir būtų puiki dovana bibliotekai Kalėdų proga. Liūdna, bet kartais nutinka taip, kad žmonės dovaną įsivaizduoja kiek kitaip – atnešdami į biblioteką morališkai pasenusias knygas, neva kliuvinio iš savo knygų lentynos atsikratydami galvoja padarę bibliotekai „gerą darbą“.

„Į „Knygų kalėdų“ akciją kaimo žmonės vis dar žiūri dar gana įtariai, ir jei biblioteka sulaukia dovanų knygų, tai dažnai jos būna išliekamosios vertės nebeturinčios. Dovanokite bibliotekai tokias knygas, kokių norėtumėte gauti dovanų patys“, – patarė bibliotekininkė.

Skaitymas gali būti terapinis procesas

Kodėl verta skaityti? J. Banienė atsakė, kad skaitymas gali būti ne tik puikus būdas praskaidrinti ilgus žiemos vakarus. Knygos skaitymas ir pasidalijimas įspūdžiais ją perskaičius, aptarimas – tai jau palaikomoji biblioterapija, arba kitaip tariant, sielos gydymas knygomis. Kitaip tariant knygų skaitymas gali padėti ištverti ne tik netektį, nesėkmes, bet ir, pavyzdžiui, pandemijos sukeltą vienatvę.

„Visa tai įvyksta natūraliai. Niekas atėjęs nesakys, kad „va, išsiskyriau su vyru, duokite man kokių knygų“. Problemos išryškėja savaime, tiesiog bendraujant, pokalbio metu, netyčia prasitariant, o aš, kaip bibliotekininkė, parenku knygas pagal inidividualią problemiką. Po kiek laiko skaitytojas grįžta ir pats papasakoja, patiko knyga, ar ne“, – kaip veikia metodas papasakojo J. Banienė.

Ragina neužmiršti ir mokyklų bibliotekų

Pasak akcijos „Bibliotekų knygų kalėdos“ organizatorių Lietuvos bibliotekininkų draugijos atstovės, pirmininkės Jolitos Steponaitienės, tai yra tęstinė „Knygų Kalėdų“ akcijos atmaina, kurios šių metų šūkis – „Šventinis gerumas kartu su knyga“.

„Galima sakyti, kad „Knygų kalėdų“ tradicija tęsiama vienuoliktą kartą. Situacija metams bėgant pasikeitė. Jei prieš dešimt metų buvo siekiama pririnkti kuo daugiau knygų, tai dabar kviečiame knygas dovanoti tikslingai. Beje, tai neturėtų būti knygos, kurios liko išvalius Jūsų knygų lentyną. Knygos turėtų būti naujos.

Raginu neužmiršti ir mokyklų bibliotekų. Jei viešosioms bibliotekoms lėšų knygų įsigijimui skiria Kultūros ministerija priklausomai nuo gyventojų skaičiaus, mokyklų bibliotekos tokios finansavimo galimybės neturi“, – teigė J. Steponaitienė.

 Biržų kultūra Biržuose, Lietuvoje ir pasaulyje.

logo

Susijusios naujienos