Anglininkiečiai: “Prastai dirbdamas rajono vadovas ar valdininkas niekuo nerizikuoja“

Kęstučio ISAKO nuotr.
Anglininkų kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Arnašius mano, kad prieš rinkimus kandidatai į merus turėtų laikyti egzaminus ir įrodyti savo tinkamumą šioms pareigoms.
Šio nedidelio Biržų rajono kaimo neįprastas pavadinimas skatina jame apsilankyti. Vietos bendruomenė išsiskiria savo vienybe ir ypatingu svetingumu. Nepaisant nemažų iššūkių dėl prastų kelių ir nesutvarkytos gyvenvietės infrastruktūros, Anglininkų kaimo gyventojai nepraranda optimizmo ir visomis jėgomis stengiasi patys gražinti savo gyvenvietę, nes iš rajono valdžios jau nieko nebesitiki. „Biržiečių žodis“ pakalbino kaimo bendruomenės pirmininką, ūkininką Gediminą Arnašių.

“BŽ“: Labai įdomus Jūsų kaimo pavadinimas. Nemėginote su geologais išsiaiškinti, galbūt po žeme stūkso didžiulės akmens anglies atsargos?

G. Arnašius: Na, naudingų iškasenų telkinių tikrai nėra (juokiasi. Aut. past.). Nei akmens anglies, nei gilių šachtų. Gaila, nes gyventume tada, kaip šeichai. Tačiau mūsų gyvenvietės pavadinimas tiesiog susijęs su medžio anglies gamyba. Teko girdėti versiją, kad kadaise vietiniai degindavo beržus ir išgaudavo iš jų medžio anglį, kuri po to buvo naudojama kalvėse ginklų gamybai. Iš beržų tošies darydavo specialią smalą.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/

 

„BŽ“ dosjė:

Anglininkai – nutolę 10 km į pietryčius nuo Biržų. Įdomi kaimo pavadinimo kilimo istorija. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais anglininkais buvo vadinami valstiečiai baudžiauninkai, turėję už naudojamą žemę gaminti medžio anglis ginklų kalykloms ir dvarų kalvėms, ypač geležiai, iš balų rūdos, lydyti. Manoma, kad kaimą ir įkūrė tokie valstiečiai. Anglininkai – seniūnaitijos centras. Per kaimą teka Apaščios upė. Seniau jame veikė biblioteka, „Aušros“ mokyklos skyrius, o prieš tai buvo pagrindinė mokykla. Kadaise kaime buvęs Anglininkų dvaras. Išlikęs dvaro takų ir gatvių tinklas, tačiau daugelis pastatų nuniokoti sovietmečiu. 2007 metais gegužės mėnesį vėtra sugriovė medinę vėjo malūno dalį. Kaime išlikusi apie 200 metų senumo keturių kamienų liepa. 1958–1963 metais kaimas buvo Anglininkų kolūkio centru, 1963–1992 metais – J. Janonio kolūkio gyvenviete. 1992–2007 metais kaime veikė Anglininkų žemės ūkio bendrovė.