
Naujausios
Rugpjūčio 27-oji buvo pirmoji Biržų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Eugenijaus Januševičiaus darbo diena naujoje vietoje. „Biržiečių žodis“ teiravosi, kas slegia ir džiugina buvusį mokytoją ir direktorių, kokiomis mintimis jis sutinka Rugsėjo pirmąją...
Kaip jaučiatės naujoje darbo vietoje?
Darbingai. Pirmąją darbo dieną dalyvavau Respublikinėje švietimo konferencijoje Kėdainiuose. Buvo pasidalinta įžvalgomis apie Lietuvos švietimo ateitį. Išsakyta daug optimistinių minčių.
Antroji diena prasidėjo pasitarimais, užgriuvo neatidėliotinais reikalais ir rūpesčiais.
Rugsėjo pirmąją neisite į Papilio mokyklą, kurią kadaise baigėte, o vėliau dirbote mokytoju, penkerius metus direktoriavote. Kokios mintys kyla apie tai pagalvojus?
Truputėlį keista... Mokykloje geografijos ir biologijos mokytoju aš dirbau nuo 1991-ųjų metų. Mokytojauti pradėjau Kvetkų pagrindinėje ir Papilio vidurinėje. Myliu abi savo specialybes. Pirmiausiai Vilniaus pedagoginiame universitete baigiau geografiją. Vėliau – biologiją.
Didelė gyvenimo dalis praėjo Papilyje... Paskutinę darbo dieną jaučiausi nostalgiškai.
Esate daug skaitantis žmogus. Kokia knyga dabar yra ant Jūsų stalo?
Taip, tikrai aš skaitantis. Tik labai liūdna, kad lieka vis mažiau laiko knygai... Vienas iš gražiausių gyvenimo momentų, kai vakare į rankas gali paimti knygą. Ji dovanoja ramybę, atitraukia nuo rūpesčių, kasdienių problemų, suteikia kūrybinių minčių. Kartais skaitymas padeda rasti išeitį, rasti problemų sprendimo būdą.
Šiuo metu prie mano lovos padėta Andriaus Černausko „Pragaro ambulatorija“. Tai knyga apie ligoninės priėmimo skyriaus kasdienybę.
Pedagogika ir medicina... Kaip tai susiję Jūsų gyvenime?
Aš, baigęs Papilio vidurinę mokyklą, stojau į mediciną Kauno medicinos akademijoje. Bet nepavyko... Užtai man labai tiko biologijos studijos.
Mėgstate skaityti fantastiką. Ką tokio ji slepia?
Atitraukia nuo kasdienybės, nuo svarstymų, kur būsime, kokie būsime, kaip atrodysime... Galbūt padeda kitu žvilgsniu pažvelgti į savo praeitį. Jei nori suprasti, kokia bus ateitis, turi suprasti praeitį.
Pažvelgę atgal, pasidalinkite mintimis apie Lietuvos švietimo ateitį. Kokie klausimai neramina?
Švietimo reforma Lietuvoje tęsiasi. Tikslinamas mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelis. Įstaigų vadovams kyla daugybė klausimų.
Lietuvos mokykloms stinga direktorių. Biržų rajone reikės net penkių mokymo įstaigų vadovų (Lietuvoje – trijų šimtų). Jau paskelbti konkursai. Galvojama, kaip šią pareigybę padaryti patrauklesnę. Svarstomas ir darbo užmokesčio didinimo klausimas. Šiuo metu mokyklų vadovai yra už daug ką atsakingi, bet finansiškai jaučiasi nesaugūs. Tą lemia ir terminuota darbo sutartis. Žmonės svarsto, ar jiems reikalinga didžiulė atsakomybė už nedidelį atlyginimą.
Yra ir mokytojų stygius. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose nepakanka pradinių klasių, anglų kalbos, informacinių technologijų, chemijos specialistų.
Biržų rajone stinga geografijos, chemijos ir fizikos mokytojų. Tokiu atveju, kai nėra reikalingų specialistų, nuspręsta direktoriams leisti turėti pamokų. Aš manau, jog mokyklos vadovas, kuris neturi pamokų, praranda ryšį su mokiniais.
Stinga ne tik mokytojų, bet ir mokinių...
Šįmet į Lietuvos mokyklas ateis pusantro tūkstančio mokinių mažiau nei pernai.
Biržų rajone mokinių skaičius sumažės apytiksliai viena klase. Tai labai daug. Kodėl taip nutiko? Visuomenė senėja. Jauni žmonės išvažiuoja dirbti į užsienio šalis arba į didžiuosius Lietuvos miestus.
Gerbiu tuos jaunus žmones, kurie grįžta į Biržus, kuria čia savo verslą, augina vaikus.
Kaip bus vykdoma mokyklų tinklo pertvarka?
Šiuo metu yra pradėjusi darbą mokyklų tinklo optimizacijos grupė. Bus ruošiamas planas ateičiai. Grupei vadovauja vicemerė Astra Korsakienė.
Pagal dabartinę krepšelio formavimo politiką, ministerija nefinansuos klasių komplektų, kuriuose yra mažiau nei aštuoni vaikai. Jeigu savivaldybė norės išlaikyti klasę, kurioje vaikų yra mažiau, tai turės prisidėti savo pinigais. Teoriškai gali būti ir vienas vaikas klasėje, bet visas klasės išlaikymo išlaidas turėtų finansuoti savivaldybė iš savo biudžeto.
Kuo galėtumėte pasidžiaugti?
Jei kalbėtume apie kokybės krepšelį, kuris buvo pradėtas įgyvendinti pernai, nei viena Biržų rajono mokykla nepateko į blogai dirbančių mokyklų sąrašą.
Grįžkime prie knygų... Kokią mintį iš jų pritaikytumėte savo darbe?
Gal kareivio Šveiko... „Visos problemos išsprendžiamos. Svarbiausia – sveikas optimistinis požiūris“.
Ko palinkėtumėte kolegoms mokytojams ir mokiniams Rugsėjo pirmosios proga?
Naujų idėjų, šypsenų veiduose ir optimizmo per visus mokslo metus.
Dėkoju už pokalbį.