Telefoninės aferos išdega ne visada

Telefoninės aferos išdega ne visada

Telefoninės aferos išdega ne visada

Praėjusį savaitgalį net šeši Šiaulių gyventojai policijai pranešė apie nusikaltimus, kai aferistai, telefonu pranešę apie artimą žmogų ištikusią nelaimę, išviliojo pinigus. Du iš skambinusių į policininkus kreipėsi tuomet, kai nusikaltėlių jau ir pėdos buvo užpustytos. Kiti aferistų pasakomis nepatikėjo.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Nukentėjusieji

Sausio 23 dienos vakarą Šiauliuose, Rėkyvos gatvėje gyvenančiai 86 metų moteriai paskambinęs nepažįstamasis prisistatė sesers vyru ir ėmė dejuoti, kad griūdamas sudaužė svetimo žmogaus kompiuterį. Žalai atlyginti esą reikia keturių tūkstančių litų. Kad būtų įtaigiau, su močiute pasikalbėjo ir tariamas policininkas. Jis darsyk paaiškino, kaip viskas nutiko, bei pasakė, kad pinigų paimti ateis nukentėjusiojo duktė.

Šiaulietė telefonu buvo kalbinama tol, kol „duktė“ paskambino į duris. Graudžia istorija patikėjusi močiutė jai atidavė tiek pinigų, kiek tuo metu turėjo namuose — tris tūkstančius litų.

Sausio 24 dieną sukčiams pusantro tūkstančio litų pavyko išvilioti iš 76 metų Aido gatvės gyventojo. Pensininkas, pakėlęs telefono ragelį, išgirdo panašią istoriją kaip ir Rėkyvos gatvėje gyvenanti moteris. Tik šįkart buvo pasakyta, kad nešiojamąjį kompiuterį sudaužė anūkas. Pinigai tariamai žalai atlyginti buvo atiduoti atėjusiai nepažįstamai moteriai.

Žmonės tampa budresni

Tą pačią sausio 24-ąją „sūnaus“ pagalbos prašymo sulaukė Šiauliuose, Architektų gatvėje gyvenanti moteris bei Rūdės gatvėje gyvenantis vyras. Pastarojo sūnus neva sukėlė eismo įvykį ir dabar atsidūrė ligoninėje, būtini pinigai nuostoliams atlyginti. Šie šiauliečiai sukčių sekamomis legendomis nepatikėjo ir apie jų skambučius pranešė policijai.

Dar du miesto gyventojai savaitgalį telefonu sulaukė džiugios, tačiau taip pat melagingos, žinios. Viena šiaulietė apsidžiaugė gavusi žinutę, jog jos mobiliojo telefono numeris pateko tarp laimingųjų, kuriems teko dovana — naujas mobilusis telefonas ir tūkstantis litų. Moteriai buvo nurodyta, kokiu telefonu registruotis. Tačiau šiaulietė nutarė geriau registruotis policijoje ir apie įtartiną žinutę informuoti pareigūnus.

Kita šiaulietė džiugios žinios apie laimėjimą loterijoje sulaukė ne žinute, o nepažįstamo asmens telefono skambučiu. Kuomet šia žinia ji nepatikėjo, netrukus sulaukė kitos — artimieji atsidūrė ligoninėje ir jiems reikalinga finansinė pagalba. Po šios žinios šiaulietė kreipėsi į policiją.

Sukčiai lankosi ir namuose

Senyvo amžiaus žmonės pastaruoju metu sulaukia ne tik sukčių telefoninių skambučių, bet ir jų vizito namuose. Socialine ar „Sodros“ darbuotoja apsimetusi moteris lankosi pas vienišus senyvo amžiaus žmones ir praneša, kad jiems priklauso papildoma išmoka ar kad nuo kito mėnesio bus padidinta pensija. Atėjusioji paprastai turi tik didelio nominalo banknotą ir prašo, kad senolė paieškotų grąžos. Kol šeimininkė ieško paprašytų dokumentų ir grąžos, atėjusioji sugeba pavogti šeimininkės pinigus.

Panašiai nutiko ir 83 metų Architektų gatvės gyventojai. Sausio 22 dieną po tariamos „Sodros“ darbuotojos vizito pensininkė pasigedo ant stalo buvusių 400 litų.

Veikiama tinklo principu

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas „Šiaulių krašto“ skaitytojams patarė būti budriais — nepasiduoti aferistų skleidžiamoms emocijoms, geros jos ar sukrečiančios jos būtų. Pareigūnas ragina gyventojas sulaukus tokio skambučio nedelsiant informuoti policiją, nes savalaikė informacija — tai tikimybė, kad sukčius bus sulaikytas nusikaltimo vietoje.

„Pastaruoju metu gyventojų dėka ir naudojantis operatyvine informacija nusikaltimų iniciatorių, kurie dažniausiai atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje, pinigų paimti pasiųstų asmenų sulaikoma nemažai, — sakė R. Jagminas. — Jie padeda išraizgyti visą aferos tinklą.“

Vasario mėnesį Šiaulių policija teismui turėtų perduoti didelės apimties sukčiavimo bylą, kurioje net trys dešimtys įtariamųjų — nuo nusikaltimo sumanytojų iki vykdytojų bei pasiuntinių. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, ši nusikalstama grupuotė įvykdė apie 60 nusikalstamų veikų, daugiausiai Šiaulių mieste.

Šiaulių miesto policijos komisariato viršininko pavaduotojas Ričardas Šiumberevičius „Šiaulių kraštą“ informavo, kad pernai dėl telefoninio sukčiavimo Šiauliuose teismui buvo perduota byla, kurioje 35 nusikalstamas veikas įvykdė aštuoni asmenys.

AUTORIAI: Tyrimai rodo, kad telefoninių aferų autoriai — dažniausiai bausmes įkalinimo įstaigose atliekantys asmenys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.