Buvęs kaltinamasis įtaria neteisėtą nedarbingumą

Buvęs kaltinamasis įtaria neteisėtą nedarbingumą

Buvęs kaltinamasis įtaria neteisėtą nedarbingumą

Naujosios Akmenės gyventojas, buvęs neteisėtai apkaltintas, dabar stengiasi, kad bent valstybei būtų kompensuota dėl to padaryta žala. Bet pastangos veltui.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Kaltinamasis — išteisintas

Akmenės rajono policijos komisariatas buvo pradėjęs ikiteisminį tyrimą, kai 2005 metais moteris pranešė, kad yra sužalota dvidešimčia metų vyresnio kaimyno. Esą nuo jo smūgio buvo patirtas galvos smegenų sukrėtimas ir kiti negalavimai.

Tokią diagnozę, nustatytą Naujosios Akmenės poliklinikos medikų, paneigė Vilniaus Mykolo Riomerio universiteto Teismo medicinos instituto ekspertas.

Remdamasis jo išvada, Akmenės rajono apylinkės teismas kaltinamąjį išteisino. Jis tokia baigtimi tikėjo, nes esą nepakėlė rankos prieš moterį, o ši tik suvaidino nukentėjusiąją.

Išteisintas vyriškis skundėsi įvairioms instancijoms dėl patirtos žalos. Gauti atsakymai — panašūs: dėl žalos atlyginimo reikėtų kreiptis į teismą. Tačiau akmeniškis to daryti neskuba. Jis laukia, kol pirmiausia valstybės institucijos atliks visus privalomus veiksmus.

Niekinės diagnozės

Akmeniškis pasirūpino, kad paaiškėtų, kokie gydytojai ir kokiomis aplinkybėmis nustatė diagnozę. Tai nagrinėjo Valstybinio medicininio audito inspekcija.

Auditoriai išaiškino, kad įtariamą galvos smegenų sukrėtimą pirmiausia diagnozavo Naujosios Akmenės poliklinikos šeimos gydytoja, kuri nusiuntė pacientę konsultuotis pas kitus medikus.

Poliklinikos chirurgas diagnozę patvirtino ir išrašė laikinojo nedarbingumo pažymėjimą. Vėliau jį tas pats medikas kelis kartus pratęsė ir tai truko beveik mėnesį. Begydydamas dar nustatė kaklo raumenų trauminį uždegimą.

Naujosios Akmenės ligoninės neurologė dar labiau patikslino diagnozę iki lengvo laipsnio galvos smegenų sukrėtimo ir dar įžvelgė galvos sumušimą.

Visas minėtų gydytojų išvadas auditoriai paskelbė niekinėmis.

Neberasta medikų

Manydamas, kad gydytojai turi būti nubausti, akmeniškis juos apskundė Lietuvos bioetikos komitetui. Jis persiuntė skundą Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, kuriam priklauso Naujosios Akmenės poliklinika, medicinos etikos komisijai.

Komisija atsakė komitetui: „Du gydytojai nebedirba (chirurgas ir neurologė — red. past.), todėl gauti paaiškinimą ar pareikšti pastabų nebegalima“.

Tačiau bioetikai atsiųstame atsakyme pareiškėjui konstatavo, kad gydytojai netinkamai pildė į juos besikreipusios pacientės dokumentus.

Reikalo imasi Seimo narė

Akmeniškis teisminio nagrinėjimo dokumentų kopijas pateikė „Sodrai“. Tikėtasi, kad iš moters bus išreikalauta išmokėta nedarbingumo pašalpa — daugiau kaip tūkstantis litų.

Tačiau Akmenės skyriaus vadovai atsakė, kad pinigai yra teisėtai paskirti ir išmokėti.

Tada pareiškėjas tokį skyriaus sprendimą apskundė „Sodros“ vadovybei. “Sodros“ atsakyme rašoma, kad teismo nutartyje ir ekspertizės akte “pasisakoma tik dėl aplinkybės, kad negalavimai nėra trauminio pobūdžio, o pačių negalavimų, lėmusių laikinąjį nedarbingumą, buvimas nebuvo nuneigtas“.

Tokiais argumentais suabejojo Seimo narė Agnė Zuokienė. Žadama kreiptis į Seimo kontrolierių dėl atsakomybės tarnautojams.

Seimo narę Valstybinė medicinos audito inspekcija informavo, kad išvados dėl tariamos traumos negali būti interpretuojamos kitaip, kaip paneigiančios nedarbingumo pagrįstumą ir teisėtumą.

A. Zuokienė išsiuntė klausimus „Sodros“ vadovybei. Iš jos norima sužinoti, kokios turi būti auditorių išvados, kad būtų priimtas sprendimas paneigti laikinąjį nedarbingumą.

Autoriaus nuotr.

IŠGELBĖJIMAS: Naujosios Akmenės poliklinikos medikų nustatytą diagnozę ekspertas pripažino niekine ir taip išgelbėjo Akmenės rajono gyventoją nuo jam kurpiamos baudžiamosios bylos.