Šeimos gydytojai: naujovių yra, bet nedaug

Šeimos gydytojai: naujovių yra, bet nedaug

Šeimos gydytojai: naujovių yra, bet nedaug

Nuo šių metų sausio pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) papildomai bus mokama už skiepijimą nuo gripo bei už tyrimą, padėsiantį išsiaiškinti, ar būtinas gydymas antibiotikais 2–7 metų vaikams. Taip pat poliklinikos bus skatinamos už gerą storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos vykdymą. Apie šiuos pasikeitimus „Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su Šiaulių centro poliklinikos vyriausiuoju gydytoju Mindaugu Maželiu.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Vakcina nuo gripo baigėsi

Siekiant skatinti gripo prevenciją nuo šių metų sausio 1 dienos pradėta papildomai mokėti už suaugusiųjų, priskirtinų rizikos grupėms, skiepijimą gripo vakcina. Nemokamai skiepijami vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, slaugos ir globos įstaigų gyventojai, medicinos personalas ir nėščios moterys.

Pasak M. Maželio, bendrosios praktikos slaugytojams už vieno paciento paskiepijimą nuo gripo bus mokama 1,42 euro. Tačiau Šiaulių centro poliklinikos slaugytojai bent jau kol kas finansinės naudos iš to nepatirs, nes šio sezono gripo vakcina poliklinikoje (jos turėjo 600-ams pacientų) jau pasibaigė.

Specialus tyrimas – tik dėl anginos

Nuo metų pradžios šeimos gydytojai skatinami atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą visiems vaikams nuo 2 iki 7 metų, susirgusiems ūminiu tonzilitu (angina). Šiuo tyrimu galima greitai ir paprastai nustatyti streptokokų antigeną tiesiai iš tepinėlio nuo paciento tonzilių.

M. Maželis informavo, kad šis testas būdavo atliekamas ir anksčiau, tačiau pacientui jis kainuodavo apie 20 litų. Nuo šių metų valstybė finansuos poliklinikoms šio testo įsigijimą, tačiau šeimos gydytojai jokio paskatinimo už jo atlikimą negaus.

Kuo šis testas naudingas pacientams? „Jis padeda nustatyti, ar anginos sukėlėjas – streptokokas, ir ar reikia skirti pencilino“, – paaiškino M. Maželis.

Tačiau, jeigu vaikas susirgo ne angina, o kita viršutinių kvėpavimo takų liga, ir gydytojo įsitikinimu, reikia skirti antibiotikų, jokių papildomų tyrimų nebus atliekama.

Tiesa, jeigu gydytojui kyla abejonių, ar verta skirti antibiotikų, jau ir anksčiau nemokamai būdavo atliekamas CRB (C reaktyvinis baltymas) kiekio kraujyje tyrimas. CRB žymiai padidėja esant bakterinei infekcijai ir dažnai tai būna vienas iš pagrindinių rodiklių, ar reikia skirti antibiotikų.

Didesnis dėmesys priklausomybių ligoniams

M. Maželis sako, kad pagaliau šiek tiek dėmesio sulaukė medikai, dirbantys su narkomanais, kuriems taikomas pakaitinis gydymas metadonu (vaistas, vartojamas priklausomybei nuo narkotikų gydyti).

Iki šiol iš PSDF buvo sumokama tik už patį preparatą, tačiau nei gydytojo darbas, nei kabineto išlaikymas nebuvo apmokamas.

Nuo šių metų, jeigu pacientas gydymo įstaigoje apsilankys ne mažiau kaip 15 kartų per mėnesį, įstaigai iš valstybės bus finansuojama 3,7 euro per mėnesį. Pasak M. Maželio, nors tai ir labai maža suma, tačiau vis geriau negu nieko.

Pacientus, gydomus metadonu, šeimos gydytojas kartą per metus galės pasiųsti išsitirti dėl sifilio, ŽIV ir hepatito C. Valstybės kompensaciją už šiuos tyrimus Šiaulių centro poliklinika planuoja pervesti laboratorijai.

M. Maželis patikina, kad visus kitus pacientus šeimos gydytojai siųs tiems tyrimams, kuriems siuntė ir anksčiau.

„Tyrimų galima atlikti įvairių, tik reikia, kad už juos kažkas sumokėtų. Tyrimai yra apmokami už prirašytą pacientą. Jeigu tai darbingo amžiaus žmogus, jam yra skiriama 20–30 eurų per metus, „brangesni“ yra vyresnio amžiaus pacientai ir vaikai, nes jie dažniau lankosi pas šeimos gydytoją. O apribojimų siųsti ar nesiųsti pas gydytoją specialistą nėra“, – aiškina gydytojas.

Skatins už prevencinių programų vykdymą

Ligonių kasos, mokėdamos už šeimos gydytojų darbą, atsižvelgia ne tik į prisirašiusių prie gydymo įstaigos gyventojų skaičių, bet ir į šeimos gydytojo suteiktų paslaugų, atliktų tyrimų bei procedūrų, priskiriamų skatinamosioms paslaugoms, kiekį. Daugiau lėšų gydymo įstaigos taip pat gali gauti ir už pasiektus gerus darbo rezultatus.

Šiuo metu iš viso yra patvirtinta 17 skatinamųjų paslaugų grupių už kurias gydymo įstaigoms mokama papildomai. Pavyzdžiui, papildomai mokama už tuberkulino mėginio atlikimą 7 metų ir rizikos grupių vaikams. Taip pat skatinami odontologai už moksleivių paruošimo mokyklai paslaugas.

Nuo šių metų sausio bus pradėta mokėti už storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos vykdymą.

M. Maželis sako, jog finansinio paskatimo galima tikėtis tik tada, jeigu patikrinta bus ne mažiau kaip 45 procentai 50–74 metų amžiaus pacientų.

Prevencinės programos yra šešios: gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa, vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa.

Finansinį paskatinimą už prevencinių programų vykdymą gydytojai ir jų slaugytojos gauna pagal įstaigoje patvirtintą tvarką.


„Įstaiga, už gerų darbo rezultatų vertinimą (hospitalizacijos rodikliai lėtinėmis ligomis sergančiųjų, vaikų profilaktiniai tikrinimai, prisirašiusių ir apsilankiusių santykis, o dabar ir storosios žarnos vėžio programos vykdymo) gauna finansavimą, paskaičiuotą tik kas pusę metų, pagal patvirtintą skaičiavimo metodiką“, – pažymi M. Maželis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASIKEITIMAI: Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis pažymi, jog greitas streptokoko antigeno nustatymo testas bus atliekamas tik angina susirgusiems 2–7 metų vaikams. Kitiems mažiesiems pacientams, susirgusiems ūmiomis viršutinių kvėpavimų takų ligomis, kaip ir anksčiau bus atliekami kraujo tyrimai, jeigu šeimos gydytojui kils abejonių dėl antibiotikų skyrimo.