Greitąją pagalbą paralyžiuoja reforma

Greitąją pagalbą paralyžiuoja reforma

Greitąją pagalbą paralyžiuoja reforma

Iki balandžio 1— osios Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centre dieną budėdavo du ekipažai, naktį — vienas. Ligonis ilgai nesulaukdavo medikų, kai greitoji išveždavo kitą pacientą į Šiaulių ligoninę. Dabar pradėjo budėti trys ekipažai visą parą, nes nuo balandžio Akmenės „greitukės“ dar labiau gaiš kelyje — į Naujosios Akmenės ligoninę visiškai nebegalės vežti kai kurių ligonių, o tik į Šiaulių ar Mažeikių.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

„Greitoji paralyžiuojama“

Šiaulių teritorinė ligonių kasa šiemet Akmenės rajone greitosios medicinos pagalbos centrui yra sumažinusi finansavimą beveik dešimtadaliu. Tiek pinigų pakanka per parą išlaikyti 2,4 ekipažo. Todėl nuo metų pradžios tik du ekipažai dirbdavo dieną, o naktimis likdavo vienas. Tik švenčių dienomis — vienu daugiau, nes iškvietimų gausiau.

Nuo balandžio 1-osios Naujosios Akmenės ligoninėje uždaromi reanimacijos, chirurgijos skyriai.

Ligoninėje nebelieka neurologo ir kitų gydytojų. Todėl jų pagalbos reikalingus ligonius „greitukės“ turi vežti į toliau esančias gydymo įstaigas.

Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centras jau nusprendė, kad nuo šio mėnesio ištisą parą dirba trys ekipažai. Rizikingas sprendimas, nes Šiaulių teritorinė ligonių kasa nėra atsiuntusi jokio rašto, kad padidins finansavimą, o tik pakalba, jog lėšų bus ieškoma. Akmeniškiai kol kas naudos pernai sutaupytas lėšas.

Slaugytojoms — atsakomybė

„Reforma atneša didesnę atsakomybę greitosios medicinos pagalbos centro darbuotojams, — sakė centro vyriausioji slaugos administratorė Dalia Jurkevičienė. — Juk slaugytojos turės priimti ir tokius sprendimus, kuriuos anksčiau buvo galima perkelti gydytojams, kai buvo atvežami pacientai jiems į ligonines“.

Iki šiol bendruomenės slaugytojoms, atvykusioms pas ligonį, svarbiausia būdavo suteikti būtinąją pagalbą, pasirūpinti ja greitosios automobilyje, kol šis atlėks iki Naujosios Akmenės ligoninės. Čia nuo balandžio mėnesio pagalba ištisą parą teikiama tik dėl nesunkių vidaus ligų.

Pasak administratorės D. Jurkevičienės, šiuo metu galioja sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kad greitosios medikai, atvykę pas sunkų ligonį, turi teisę jį nuvežti į artimiausią gydymo įstaigą, tai reikštų — į Naujosios Akmenės ligoninę. O čia sprendžiama, ar tą ligonį vežti į kitą ligoninę.

Prieš kelias savaites ligoninėje vykusiame pasitarime gydytojai baiminosi, kad tokia tvarka atriša rankas greitosios ekipažams vežti daugumą pacientų kuo arčiau — į Naująją Akmenę, nors čia daktarai po reformos nebeturės reikiamų sąlygų kvalifikuotai pagalbai.

„Būtent greitosios slaugytojos ir turi diferencijuoti, kur kurį ligonį gabenti, — sakė D. Jurkevičienė. — Pavyzdžiui, iš Naujosios Akmenės į Papilę iškviestai greitajai būtų geriau ligonį vežti ne į Naująją Akmenę, o į kurią iš artimesnių ligoninių — Šiauliuose ar Mažeikiuose“.

Automobiliai stoviniuoja Šiauliuose

Akmeniškiai medikai reformos išvakarėse įsitikino, kad Šiaulių ligoninė neguldo į palatas visų iš toliau atvežtų ligonių. O kai tokių skaičius padidės nuo balandžio, tai nepriimamų į ligoninę dar padaugės.

„Šiaulių teritorinės ligonių kasos surengtame pasitarime buvo aiškiai pasakyta, kad Šiaulių ligoninė nėra pajėgi priimti visų iš Akmenės rajono galimų atvežti ligonių, — sakė Akmenės rajono greitosios medicinos centro vyriausioji slaugytoja D. Jurkevičienė. — Bet tai nereiškia, kad jie iškart bus išginti. Bus apžiūrėti, pakonsultuoti ir išleisti gydytis į savo ligoninę ar ambulatoriniam gydymui“.

Kai Šiauliuose bus sprendžiama, kur gydyti ligonį, greitosios automobilis stovės kieme.

Akmenės rajono greitosios medicinos centro vyriausiosios slaugytojos D. Jurkevičienės manymu, padėtis bent kiek pagerėtų, jei Šiaulių ligoninės medikai priimtų be eilės Akmenės greitosios atvežtus ligonius.

Ministerija sukūrė viziją

Sveikatos apsaugos ministerija prieš kelis mėnesius paskelbė, kad nuo balandžio 1 dienos šalyje veiks žaliojo koridoriaus sistema. Ministerija nustatė vadinamos auksinės valandos laiką sunkiai susirgusiems ligoniams, pavyzdžiui, insultu, infarktu.

„Per tą valandą Akmenės rajono gyventojas tikrai turi būti nugabentas į ligoninę ir pradėtas gydyti, — garantavo viceministrė N. Ribokienė. — Didžiosioms ligoninėms tampa prievolė žaliuoju koridoriu priimti ligonį, kuriam greitosios medikai nustatė besivystančio insulto požymius. Žaliasis koridorius veiks Šiaulių ligoninėje, kadangi ji yra respublikinio lygio“.

Kita artima ligoninė Mažeikiuose tokia statuso neturi. Kai kurios sudėtingos paslaugos tuo koridoriumi teikiamos tik Vilniaus ir Kauno universitetinio lygio centruose.

Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymu, kai yra kelios gydymo įstaigos, galinčios suteikti tą pačią paslaugą, tai pacientas turės teisę rinktis. „Kritiškos būsenos ligonis, kai neturi sąmonės, vežamas į artimiausią reikiamą ligoninę, — sakė viceministrė N. Ribokienė. — Bet jeigu ištiko infarktas, ligonis gali pasakyti, kur jis nori būti nuvežtas. Jei rajono gyventojui reikalinga intervencinė kardiologija, jis greitosios medicinos pagalbos ekipažui galės pareikšti, kur turi būti vežamas iš trijų tokiam gydymui skirtų ligoninių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje“.

Reikalavimo nevykdys

Ar Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centras pajėgs įvykdyti Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus? Įstaigos direktorė Ramutė Embavičienė teigė „Šiaulių kraštui“, kad neįsivaizduoja, kaip praktiškai įmanoma įvykdyti visus ministerijos reikalavimus.

„Akmenės rajono greitoji tikrai neveš ligonių į Kauno ar Vilniaus ligonines, o tik į Šiaulių ligoninę, — kategoriškai pabrėžė R. Embavičienė. — O kokius ligonius vešime į Mažeikių ligoninę, — dar tikslinsimės“.

O jei greitosios medikai nevykdys ministerijos nustatytų nurodymų — kam teks atsakomybė pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą? „Aišku, kad ne ministerijai, o įstaigos vadovui, kuris nevykdo įsakymo“, — sakė R. Embavičienė.

Autoriaus nuotr.

 

GREITOJI: Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos pasiūlyti neštuvai dar negarantuoja greitos ir tinkamos pagalbos ligoniui.

PASTANGOS: Akmenės rajono greitosios medicinos centro vyriausioji slaugytoja Dalia Jurkevičienė: „Stengiamės pertvarkyti taip greitosios darbą, kad kuo mažiau nukentėtų ligoniai, bet ne viskas nuo greitosios medikų tepriklauso“.