Biržus populiarina trumpametražiais filmais

Birutės Petkevičiūtės ir asmeninio pašnekovo albumo nuotr.
Mažvydas-Jan Carlo sako, kad laimei milijonų nereikia.
Socialiniuose tinkluose vis dažniau pasirodo Jan Carlo vardu įkelti vaizdo įrašai apie Biržų kraštą. Jan Carlo – biržietis, trumpametražių filmų kūrėjas Mažvydas Pauliukas. Su vaikinu kalbėjomės apie jo nepaprastą aistrą kurti ir meilę gimtajam kraštui.

Visko išmoko pats

Kelias minutes trunkantys Jan Carlo filmukai atskleidžia turistų pamėgto Kirkilų apžvalgos bokšto ir karstinių ežerėlių grožį, Radvilų pilies ir ją supančių piliakalnių magiją ir supažindina su kitomis Biržų rajono vietomis, kurias verta aplankyti.

Mažvydas mokėsi "Atžalyno" pagrindinėje mokykloje, kurią baigęs įstojo į Biržų technologijų ir verslo mokymo centrą Vabalninke.

„Baigęs vidurinę mokyklą, turbūt kaip ir dauguma mano bendraamžių nežinojau kur stoti, tad pasirinkau pramonės įmonių prekybos konsultanto specialybę. Sekėsi neblogai, baigiau mokslus su pagyrimu, bet paskui supratau, kad tai nėra viskas, ką aš gyvenime norėčiau ir galėčiau pasiekti“,- kalbėjo Mažvydas.

Vaikinas nuo mažens mėgo žiūrėti filmus, kai paaugęs suprato, kad filmai yra kuriami pasitelkiant įvairias technologijas, skirtas žiūrovui sudaryti realumo įspūdį, vis labiau knietėjo sužinoti kaip visa tai vyksta.

„Pradėjau domėtis filmais ir kaip jie yra kuriami dar būdamas mažas. Bet tada, ne taip kaip dabar, nebuvo galimybių bandyti filmuoti pačiam. Išmaniųjų telefonų dar nebuvo, o geros filmavimo kameros kainavo nemažai. Bet paskui, kai jau paaugliui mama padovanojo kompiuterį, prasidėjo mano kelias svajonės link“,- kalbėjo Mažvydas.

Mažvydas specialių mokslų apie tai, kaip kurti filmus nebaigė. Viską išmoko pats: dar mokykloje pradėjo kurti kompiuterinius žaidimus, bandė iš to užsidirbti, tačiau po kurio laiko viską metęs pasinėrė į filmavimo meną. Paklaustas, ar mokytis savarankiškai lengviau, negu tą dalyką studijuoti, vaikinas pasakojo:

„Manau, kad šiais laikais daug ką galima išmokti pačiam, nes galimybių yra daug, internetas – visagalis. Ten radau begalę pamokų kaip kurti filmus, filmuoti ir montuoti. Mokausi iš amerikiečių. Kaip vienas videografas yra pasakęs, vietoj to, kad studijoms išleistumėte didelius pinigus, geriau nusipirkite gerą įrangą. Nesakau, kad mokslai nėra reikalingi, bet manau, kad praktika ir patirtis yra svarbiau. Reikia tik noro. Esu toks žmogus, kad jei kažko noriu, bandau to pasiekti savo jėgomis. Žinoma, būti chirurgu ar kitu specialistu iš interneto neišmoksi, bet filmavimas yra specifinė sritis, kuriai mokslai, manau, nėra būtini“,- mano Mažvydas.

Filmavimo įrangai užsidirbo užsienyje

Ieškodamas informacijos ir mokydamasis savarankiškai Mažvydas prie kompiuterio praleisdavo ištisas valandas. Paskui suprato, kad vien žinoti, kaip reikia profesionaliai filmuoti, nepakanka: reikėjo praktinių įgūdžių, o kad juos galėtų tobulinti – filmavimo įrangos, kurią įsigyti reikėjo pinigų. Užsibrėžęs tikslą vaikinas keturis metus paaukojo dirbdamas Vokietijoje.

„Grįždavau iš darbo ir sėsdavau prie kompiuterio, niekada nenustojau mokytis. Vokietijoje negyvenau pastoviai, dažnai sugrįždavau namo. O kai užsidirbau pinigų gerai filmavimo įrangai, Lietuvoje pasilikau visam. Ir prieš tris metus pradėjau jau rimtai domėtis ir užsiimti šia veikla“,- sako Mažvydas.

Profesionaliai sukurti trumpą, bet prasmingą vaizdo įrašą, pasak Mažvydo, nėra lengva, o ką jau kalbėti apie tikrus filmus.

„Gal kitiems atrodo, kad sukurti filmą yra lengva, bet taip nėra. Pirmiausia reikia turėti idėją, sugalvoti scenarijų, nufilmuoti, o tada viską techniškai apdoroti. Visa tai užima nemažai laiko. Kartais klausausi muzikos ir įsivaizduoju, kokius vaizdus ji atitinka. Taip dažniausiai ir gimsta idėjos“,- kalbėjo Mažvydas.

Įrašuose – fantastiniai gimtinės vaizdai

Nors Mažvydas su drauge Ugne jau kurį laiką gyvena Panevėžyje, Jan Carlo slapyvardžiu viešojoje erdvėje labiau žinomas Mažvydas mėgsta filmuoti gimtuosius Biržus. Trumpais, savo kurtais filmukais vaikinas dalinasi socialiniuose tinkluose bei populiariajame vaizdo įrašų ir muzikos klipų kanale Youtube, kuriame Mažvydo darbus galima rasti JCHouse Filmmaking vardu. Turbūt daugiausiai žiūrovų peržiūrų ir teigiamų komentarų sulaukė jo kelias minutes trunkantis filmukas, pavadinimu ,,Iš apokalipsės į Biržus‘‘. Vaizdo įrašas su gilia mintimi: jame vaidinantis vaikinas iš apleisto, mirusio miško teleportuojasi į Kirkilus prie apžvalgos bokšto. Čia viskas gyva ir gražu. Vaikinas ant žemės randa sėklą, ją įsideda į kišenę ir sugrįžęs į mirusį mišką ją pasodina. Po 100 metų ten užauga didelis ir žalias medis...

Filmuke panaudoti efektai kažkiek primena fantastinį filmą. Rodos, Mažvydas jais tik grožėdavosi vaikystėje, o dabar pats tokius efektus kuria. Svajonė tarsi išsipildė. Taip pat neseniai pasirodė naujo, ilgesnio pažintinio vaizdo įrašo ,,Aplink Biržus‘‘ apie Germaniškyje esantį Velniakalnį pirmoji dalis. Filmuke vaikinas su draugu Remigijumi Baltušiu keliauja po galbūt net vietiniams Biržų rajono gyventojams dar visai nežinomą gražią vietą, kurios vaizdai tikrai vilioja ten nuvykti.

Biržai – mano širdis

Paklaustas, kodėl Mažvydas mėgsta filmuoti Biržus, vaikinas kalbėjo:

„Biržai – mano gimtinė, čia mano širdis. Čia labai gražu ir tikrai yra ką parodyti kitiems, noriu atskleisti savo miesto grožį. Kai išsisemsiu, gal sukursiu filmą apie kitas Lietuvos vietas, tačiau Biržai visada man liks arčiau širdies.“

Mažvydas su drauge Ugne jau kurį laiką gyvena Panevėžyje. Išsikėlė, nes draugė ten gavo patinkantį darbą.

„Ugnė gavo darbo pasiūlymą Panevėžyje, o kadangi aš galiu dirbti būdamas bet kur, nusprendėme išsikraustyti. Be to, Biržuose nelengva išsinuomoti butą: arba nuomos kainos didelės, arba skelbimų išvis nėra. Panevėžyje radome pigiau. Na, Biržai turistinis miestas, o Panevėžys labiau pramoninis“,- kalbėjo vaikinas.

Sunku rasti norinčių filmuotis

Mažvydas pasakojo, kad prikalbinti žmogų nusifilmuoti nelengva: dauguma bijo kamerų, arba tie, kurie nori filmuotis dažniausiai paprašo nemenko atlygio:

„Kai ieškojau žmonių savo trumpiems filmams, pamačiau, kad yra daug tokių, kuriems svarbiausia pinigai. Aš siūlau galimybę save realizuoti, galbūt net save atrasti, pasirodyti viešumoje, deja, pirmiausia sulaukiu klausimo – kiek mokėsit? Dar nesu tiek pasiekęs, kad galėčiau švaistytis tokiomis sumomis, kokių kai kurie užsiprašo. Suprantu, jei tai būtų profesionalus aktorius, tačiau kartais tie žmonės su šia sritimi būna visai nesusiję. Norisi, kad žmogui aktorystė būtų ,,prie širdies‘‘. Jei jaunimas pabandytų nusifilmuoti, gal jiems nebereikėtų sukti galvos, ką veikti?“

Laikas brangus ir filmuose

Paklaustas, ar kada nors pasirodys ilgas filmas, Mažvydas užsiminė, kad toks netrukus jau bus filmuojamas, bet per daug apie tai neatviravo:

„Vasaros pabaigoje vyks jau ilgesnio filmo kūrimas. Jame vaidins keli Biržų Boriso Dauguviečio teatro aktoriai. Pats kažkada šiam teatrui priklausiau, esu vaidinęs keliuose spektakliuose. Nors kiekvieną kartą išeinant į sceną jaudindavausi, aktorystės menas man artimas. Kai klausiau žmonių, ar jie norėtų trumpų ar ilgesnių filmų, paaiškėjo, kad labiau patinka trumpi. Dabar laikas yra labai brangus, visi skuba, lekia... Todėl kai kuriuos savo ilgesnius kūrinius padalinu į kelias dalis. Bet manau, kad pažiūrėti gerą filmą laiko rastų kiekvienas, jei tik norėtų, nes ne visada į trumpą filmą galima sudėti viską, ką nori atskleisti. Juk ir geriausi filmai dažniausiai trunka net kelias valandas ir žmonės juos žiūri.

Mažvydas su savo aistra kurti sieja ir savo darbą: filmuoja vestuves, krikštynas ir kitas šventes. Vaikinas užsiminė, kad laiko savo pomėgiui kartais pritrūksta, nes kol kas darbas yra pirmoje vietoje, o tik paskui kūryba.

„Kadangi filmų kūrimas užima didžiąją dalį mano gyvenime, stengiuosi visada tam rasti laiko. Nenoriu neatitrūkti nuo savo svajonės. Tikiuosi, kad šis mano užsiėmimas kažkada taps mano pagrindiniu darbu ir jau galėsiu iš to pragyventi“,- kalbėjo vaikinas.

Mažvydas taip pat yra Biržų krašto apsaugos savanorių pajėgų narys, bet kadangi gyvena Panevėžyje, kartais nepavyksta visur sudalyvauti.

Svajonė – būti laimingu

Paklaustas, kokia yra Mažvydo svajonė, vaikinas kalbėjo:

„Būti laimingu. Manau, kad tai yra svarbiausia. Noriu dirbti sau, tobulėti, kurti ir iš to pragyventi. Nereikia susikrauti milijonų, nes ne visada pinigai padaro žmogų laimingą. Kartais ir labai turtingi žmonės nėra laimingi, nes negali nusipirkti to, kas neįkainojama. Svarbiausia, jausti, kad esi savo gyvenimo vėžėse ir mėgautis tuo, ką darai. Aš dabar taip ir jaučiuosi, esu laimingas. Džiaugiuosi tuo, ką turiu, nors viską pasiekti reikėjo įdėti daug pastangų. Bet negalvoju sustoti vienoje vietoje, noriu kilti aukščiau, tobulėti. Būna, žmonės kažką gyvenime pasiekia ir sustoja, o tada skundžiasi, kaip jiems blogai. Aš sustoti neketinu, noriu kilti aukščiau, siekti savo tikslų ir mokydamasis iš savo klaidų tobulėti. O kai tikrai nori, viskas yra įmanoma.“

„Vienas videografas yra pasakęs, vietoj to, kad studijoms išleistumėte didelius pinigus, geriau nusipirkite gerą įrangą.“