Aštuonerių metų Emilis – tėtės pėdomis

Asmeninio albumo nuotr.
Tomas Vaičekonis su sūnumi Emiliu, kuris Rygoje (Latvija) vykusiame tarptautiniame Kyodai dziudo turnyre iškovojo aukso medalį, ir namuose treniruojasi.
Atrodo nerealu, kad tokio mažo Biržų krašto treneriai sugeba paruošti pasaulinio lygio sportininkus, kurie beldžiasi į Olimpinių žaidynių duris. Neseniai Rygoje (Latvija) vyko tarptautinis Kyodai dziudo turnyras, iš kurio Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centro auklėtinis Emilis Vaičekonis, treniruojamas Alfredo Kuprevičiaus, grįžo iškovojęs aukso medalį. Jaunajam sportininkui – tik aštuoneri.

Svarbios varžybos

Kaimyninėje šalyje organizuotas tarptautinis Kyodai dziudo turnyras – tai vienas stipriausių ir daugiausia sportininkų sulaukiantis dziudo turnyras Baltijos šalyse. Tiek pirmą, tiek ir antrą varžybų dieną ant tatamio jėgas išmėgino per 1000 įvairaus amžiaus sportininkų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Sakartvelo, Švedijos, Izraelio, Kirgizijos, Suomijos, Bosnijos ir Hercogovinos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos bei Ukrainos. Sportininkai atstovavo net 55 dziudo klubams.

Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centro auklėtinis E. Vaičekonis savo svorio kategorijoje ne tik tapo čempionu, bet ir buvo išrinktas techniškiausiu turnyro dalyviu. Ką ši pergalė reiškia dziudistams? Kaip savo pergalę vertina turnyro čempionas E. Vaičekonis?

Tikras draugas

Emilis gyvena Nausėdžių kaime. Vaikinukui – tik aštuoneri, o jis jau – čempionas. „Emili, koks Lietuvos sportininkas yra tavo mėgstamiausias?“- pasidomiu.

Berniukas užtikrintai atsako: „Domantas Bartuškevičius“. Tokį atsakymą išgirdęs Emilio tėtis Tomas Vaičekonis bando pataisyti sūnų, patardamas: „Klausia ne apie draugus, bet apie sportininkus. Pasakyk, kad tau patinka Žydrūnas Savickas“.

Bet čempionas nesutrinka ir pakartoja: „Šitą žinau, bet man vistiek Domantas geresnis”. Paaiškėjo, kad D. Bartuškevičius yra Emilio komandos draugas, tik vyresnis, su kuriuo jie kartu treniruojasi ir yra geri draugai.

Kuo gali užsiimti aštuonerių metų vaikas? Klausiu, ar mėgsta kompiuterinius žaidimus? Emilis tik trūkteli pečiais ir paaiškina: “Ne, aš geriau trimeriu mamai žolę padedu nupjauti”. Emilis mėgsta ir žvejoti, ir mokytis, jis yra pavyzdingas mokinys.

Net tėtis nesitikėjo

Visas keturias kovas Latvijoje Emilis laimėjo „iponais“, tik finale visą kovą vedęs “ant vazari”, paskutinėmis sekundėmis atliko dar ir “ippon”. Tėtis Tomas apie sūnų pasakė tik tiek: “Kai pasaulio čempionate lipau ant garbės pakylos, stovėjau su Lietuvos vėliava tarp elitinių pasaulio Dziudo kovotojų, Alfredas Kuprevičius mane buvo išmokęs keturių veiksmų, o Emilis, vieną kartą pralošinėdamas, visaip bandė atsilošti, todėl aštuonis skirtingus veiksmus atliko. Aš buvau net išsigandęs, kad kas neatsitiktų. Turbūt Domantas išmokė, o gal dėl to, kad abu treneriai kartu dirba“.

T. Vaičekonis išdavė paslaptį, kad Biržų dziudistai, trenerio A. Kuprevičiaus auklėtiniai, yra draugai ir bičiuliai ir kiti.

Daugiau nei keturiasdešimt metų A. Kuprevičius skyrė dziudo sportui, o pirmiausia Biržų miesto ir rajono vaikams. Apie tai gali būti išleista netgi knyga, kurioje galėtų būti ne tik aprašytas trenerio gyvenimas, bet ir jo auklėtinių pasiekimai, kovotojų istorijos apie tai, kaip siekė, bet netapo čempionais.