
Naujausios
Rugjūčio 2 dieną Biržų pilies arsenalo salėje ir rūmų Radvilų salėje įvyko Magdeburgo teisių suteikimo Biržų miestui 430-ųjų metinių iškilmė. Joje dalyvavo Biržų miesto valdžia, trys istorikai profesoriai Raimonda Ragauskienė, Aivaras Ragauskas ir Deimantas Karvelis, kiti garbūs žmonės…
Šia iškilme prasidėjo tris dienas trukusi Biržų miesto šventė.
Profesorius Aivaras Ragauskas papasakojo, kaip Biržams buvo suteiktos Magdeburgo miesto teisės. Ir Biržai buvo įrašyti tarp kitų Europos miestų. Kalbėta apie to meto mokesčius, prekybą, religiją... Aptarta, ko dabartinė valdžia galėtų pasimokyti iš šimtametės istorinės patirties, kad Biržai taptų dar patrauklesni Lietuvai ir pasauliui.
Profesoriai Aivaras Ragauskas ir Deimantas Karvelis atsakė į kelis biržiečių klausimus, bet į platesnes Biržų istorijos apžvalgas nesileido. Kam įdomu, juk yra paskelbta daug rašytinės medžiagos apie Biržų istoriją. Galima pasiskaityti.
Nors ne viskas apie Biržų praeitį žinoma, ne viskas ištyrinėta. Mat neseniai istorikus ir muziejininkus pasiekė "Slaptasis Biržų miesto archyvas". Šis archyvas buvo saugotas šimtmečius. Niekam nerodytas. Kai kurie dokumentai jau perskaityti. Kai kurie dar laukia tyrinėtojų.
Į Biržų muziejininkų rankas pateko didžiulė skrynia-seifas, kurios niekas negalėjo atidaryti. Tikėta, jog joje irgi yra labai svarbių Biržams dokumentų. Metų pradžioje muziejininkai pažadėjo miesto šventei skrynią atidaryti. Parodyti, ką joje rado. Tam reikėjo seifų specialistų pastangų. Ir raktas seifui buvo pritaikytas!
Tad iš arsenalo salės iškilmės dalyviai buvo pakviesti į pilies Radvilų salę. Žvilgterėti į paslaptingos skrynios vidų. Muziejaus "Sėlos" direktorius Gintaras Butkevičius ir jo pavaduotoja Edita Lansbergienė atrakino ir atvožė paslaptingą skrynią. Ir publika aiktelėjo! Paslaptingasis seifas buvo tuščias! Kažkas jį anksčiau buvo atrakinęs ir dokumentus, jeigu jų buvo, kažkur pradanginęs.
Muziejininkai irgi gudrūs. Žinojo, jog skrynia tuščia, todėl į ją įdėjo ir smalsuoliams parodė šių dienų dokumentą. Ankstesnių metų "Biržų krivulės" steigimo liudijimą.
Nors skrynioje nieko ir nebuvo, tačiau muziejuje buvo galima apžiūrėti iš „Slaptojo Biržų miesto archyvo“ iškeltus dokumentus, kitus istorinius radinius.