
Naujausios
BE ELEKTROS GRIŪNA PASAULIS?
Balandžio pabaigoje Ispanijoje ir Portugalijoje, ir šių valstybių sostinėse, bei Pietų Prancūzijoje buvo dingusi elektra. Todėl automatiškai sustojo net atominės elektrinės. Teko dėl jų saugumo įjungti dyzelinius generatorius. Sutriko traukinių eismas, orlaivių skrydžiai... Nutrūko šimtų tūkstančių keleivių kelionės. Sutriko mobilusis ryšys. Miestus apėmė chaosas, nes neveikė šviesoforai. Prekybos centrai nutraukė prekybą. Bankomatai nebedavė pinigų... Be elektros atsidūrė maždaug 50 milijonų gyventojų. Ir tokioje padėtyje žmonės gyveno beveik dvi paras. Kol energetikai elektros tiekimą atnaujino.
Kol kas tyrėjai nepranešė, kodėl minėtose valstybėse sutriko elektros tiekimas. Spėjama, jog taip galėjo atsitikti dėl oro temperatūros svyravimų. Gal kai kur staiga padidėjo energijos poreikis. Ir dėl dėl perkrovų viena po kitos pradėjo atsijunginėti elektros tiekimo linijos. Galėjo ir koks kibernetinis kenkėjas paveikti elektros tinklų valdymo sistemas...
- Vadinasi šių dienų elektrifikuotas, kompiuterizuotas pasaulis gali būti sugriautas kažkam paspaudus tam tikrus kompiuterio mygtukus?! – stebėjosi bičiulis Stasys. Ir svarstė, jog ne juokais reikia ruoštis jei ne karui, tai taip vadinamoms ekstremalioms situacijoms.
Prisiminėme, jog neseniai pašto dėžutėse radome leidinį, pavadintą „Jei ne krizė arba karas: kaip elgtis?“ Šį leidinį parengė Respublikos krašto apsaugos ministerija. Pavartėme, paskaitėme.
REIKIA RUOŠTIS RIMTAI
Leidinyje rašoma, jog realybe gali tapti elektros ir vandens tiekimo sutrikimas. Gali sutrikti internetas, telefono ryšys. Tokiomis sąlygomis sunku bus pasirūpinti maisto, vandens ar degalų atsargomis, gauti reikalingų vaistų, susisiekti su artimaisiais... Todėl labai svarbu iš anksto savarankiškai pasirūpinti būtinais daiktais. Žinoti, kaip elgtis krizės metu.
20 puslapių leidinyje patariama, kaip krizės atvejais reikia pasiruošti šeimai. Būtina turėti pirmosios pagalbos rinkinį, akumuliatorių, žibintuvėlių, degtukų, žvakių, kelioninę dujinę viryklę, radijo imtuvą su atsarginėmis baterijomis, antklodžių, miegmaišių, negendančio maisto atsargų... Išvadinta keliolika būtiniausių daiktų. Reikia ir išvykimo krepšio šiems daiktams susikrauti.
- Radau patarimą, kad reikia turėti grynųjų pinigų smulkesniais banknotais, o aš juodai dienai pasidėjęs turėjau tik šimtinėmis. Tad dabar einu į parduotuves ir tuos banknotus smulkinu, – pasakojo Stasys. Ir pridūrė: – Nors nerūkau, nusipirkau cigarečių, nes aiškinama, jog jos gali tikti mainams.
Tada šioks toks pasiruošimas vyksta. Be didelių baimių. Rimčiau viskas atrodo, kai skaitome patarimus, kaip elgtis karo padėties metu.
SVARBIAUSIA – NEPASIDUOTI PANIKAI
Užpuolus priešui, kilus oro pavojui patariama išlaikyti ramybę. Nesinervinti. Klausytis per radiją oficialių valstybės žinių. Pasiruošti minėtą išvykimo krepšį. Likus namuose, išjungti šviesą, užtraukti užuolaidas, langų stiklus apklijuoti lipnia juosta… Slėptis rūsyje ar kambaryje, kur nėra langų. Jeigu šūviai užklups lauke, pulti ant žemės, rankomis prisidengti galvą… Mieste ar gyvenvietėje pasirodžius priešo kariams nereikia prie jų artintis. Nereikia jų nei filmuoti, nei fotografuoti…
- Perskaičiau, jog kalbant su ginkluotu žmogumi nereikia su juo ginčytis ir nelaikyti rankų kišenėse, – persakė valdžios patarimą Stasys. Ir prisipažino turįs įprotį susibrukti rankas į kišenes. – Dabar mokausi rankas suvaldyti, kad jos bėdos atveju nesukeltų įtarimų.
Aiškinama, jog kilus pavojams, žmonės kenčia nuo nežinomybės. Apima nerimas, užpuola baimės. Reikia stengtis su savo jausmais nelikti vieniems. Dalintis mintimis su artimaisiais. Išklausyti vieni kitus.
Ir ruoštis galimiems baisiems gyvenimo netikėtumams. Tada jie nebus tokie dideli netikėtumai. Mudu Stasiu šia linkme pajudėjome. Ir prisipažinome, jog šiek tiek lengviau pasidarė. Tarsi būtume atitolinę nelaimes.