
Naujausios
Švogeriai dusina bažnytkaimio mokyklą
Kryžiaus žygis prieš kaimo mokyklas: Stačiūnai (2)
Birutė VAIČIULEVIČIENĖ
Prisidengus švietimo tinklo pertvarka, taupymu, pradedamos uždarinėti mokyklos, ir vaikais švaistomasi lyg kokiais nebereikalingais daiktais.
Viena tokių šviesesnio rytojais „optimizuotojų“–Pakruojo rajono Taryba, bandanti uždaryti pagrindinį Stačiūnų bažnytkaimio pasididžiavimą ir šviesulį–nuo 1938 metų veikiančią mokyklą.
Stačiūniečiai pasipriešino. Tada Pakruojo strategai ėmėsi veiksmų, panašių į šantažą ir reketą. Išryškėjo ir labai lietuviškas ir pakruojietiškas pertvarkos scenarijus — švogerizmas. O pasibaigus optimizacijoms, prasidės ir privatizacija, kurią žmonės įvardija, kaip prichvatizaciją.
Mokyklos statytojai pašiurptų
Stačiūnuose yra dvi mokyklos. Tai senoji, geros būklės mokykla ir buvusio vaikų darželio lopšelio pastatas, kuriame veikia pradinė mokyklėlė ir ikipradinukų ugdymo klasė, įrengta valgykla. Senojoje mokykloje mokosi 5-9 klasių mokiniai.
Mokykla buvo statoma tarpukario Lietuvos laikais. Pinigais ir darbu labai prisidėjo to krašto ūkininkai. Mokyklos direktorė Janina Lemežonaitė sako, jog ši mokykla vietos žmonėms yra itin brangi, nes jos statytojai Stalino laikais buvo išvežti į Sibirą. Iš 21 ūkininko net 17 ten padėjo galvas. O ir iš tų keturių, kurie išvengė vežimų, jau nebėra tarp gyvųjų. Ir jeigu jie šiandien matytų, kaip lengvabūdiškai, nežmoniškai su mokykla ir jos vaikais elgiasi dabartinė valdžia, jiems būtų labai skaudu.
Pakruojo valdžia nusprendė — uždarius mokyklą bus sutaupyta, nebereikės sukti galvų iš kur gauti trūkstamų lėšų. Ir tegul vaikeliai keliasi 6 valandą ryto, tegul keliauja į aplinkines mokyklas. Per tamsą, lietų, šaltį, purvus.
Iškelta sąlyga
Apie tai, kad 5-9 klasių vaikams teks keliauti į aplinkines mokyklas, stačiūniškiai žinojo jau anksčiau.
Bendruomenė puolė ginti nors pačių mažiausių. Skubiai surinkti beveik viso bažnytkaimio gyventojų parašai, kuriais prašoma Stačiūnų mokykloje palikti pradines klases.
Susimylėta. Tačiau iškelta sąlyga: pradinės klasės liks, jeigu bendruomenė savo jėgomis ir pinigais pagrindinės mokyklos patalpose įrengs valgyklą.
Bendruomenės pirmininkė Jolanta Gutauskienė džiaugiasi, kad nors tiek laimėta, kad mokykla apskritai netapo vien graudžiu prisiminimu.
26 stačiūniškiai neteks darbo
Mokykla liks, nuo ateinančių mokslo metų ji vadinsis Lygumų vidurinės mokyklos skyrium priešmokykliniam ugdymui ir pradinukams. Tai reiškia, jog dabartiniai 14 mokytojų ir visi kiti darbuotojai (iš viso 26, dirbantys ir ne visu etatu) papildys bedarbių gretas.
Naujai mokyklai reikės tik kelių pradinukų mokytojų ir poros aptarnaujančiojo personalo darbuotojų. Juos į darbą priims Lygumų vidurinės mokyklos direktorė.
Tai, kad neteks darbo, Stačiūnų pagrindinės mokyklos mokytojai nesiskundžiaa, sako, svarbiausia, kad nors mažiukai lieka mokytis savo kaime.
Stumiami į kampą
Kas bus, jeigu stačiūniškiams nepavyks savo jėgomis įsirengti valgyklos. Juk be jos mokykla negalės egzistuoti. Tai reikštų, jog pradinukams reikės vykti į Lygumus ar Šukionius. Rajono valdžia rami, įspraudusi stačiūniškius į kampą. O kaip patys stačiūniškiai?
Ir Janina Lemežonaitė, ir Jolanta Gutauskienė sako, jog visi rems pečius: ir mokykla, ir vaikų tėvai, ir kaimo gyventojai. Bet apie reikalingą sumą kol kas nesiorientuojama, nėra skaičiavimų, kažkas pasakęs, jog valgyklai įrengti pakaks 15 tūkstančių litų.
Bet yra verčiantis suklusti pavyzdys. Prie Stačiūnų pagrindinės mokyklos yra pristatytas priestatas, jame viso labo keli tualetai. O išleista apie 200 tūkstančių litų.
Kad valgykla funkcionuotų, šalia jos dar reikia: virtuvės, daržovių valymo patalpos, sandėlio ir dar kelių kitokių patalpėlių. Be to, reikalingas atitinkamas tų patalpų išdėstymas. Todėl gali tekti pertvarkyti dalies pastato išplanavimą.
Mokyklos direktorė jau pradėjo žygius į Maisto ir veterinarijos tarnybą. Laikrodis tiksi. Sąlyga iškelta.
Meras "gina" bendruomenės interesus
Rajono meras Saulius Gegieckas aiškina, kaip jis „gina Stačiūnų bendruomenės interesus“.
„Vaikų vežiojimas į kitas mokyklas mums kainuotų 20-30 tūkstančių, o išlaikant vietoje–200-250 tūkstančių litų“,–sako S. Gegieckas.
Kalbantis apie Stačiūnų pradinukus, jis prabyla apie derybas. „Pradinukai turėtų pasilikti, bet jei tėvai norės. Jei pradinukai išsibėgios po kitas mokyklas, jei tėvai nesusitvarkys valgyklos, tada... Derybos su bendruomene vyko, tegul tik jie susitvarko valgyklą“, — dėstė meras.
Ar ne per daug į savo visagalybę įsijautė meras? Juk Pakruojo rajono Taryba jau priėmė sprendimą pradinukus palikti Stačiūnuose, o valgyklos rengimas niekur neužfiksuotas. Todėl ir sąlygų stačiūniškiams nederėtų kelti.
Ir dar, turbūt svarbiausias dalykas. Meras sako, pradinė mokykla Stačiūnuose liks, jeigu pradinukai neišsibėgios po kitas mokyklas. Po kokias? Už kelių kilometrų vieškeliu Pakruojo link — Šukionių J. Noreikos pagrindinė mokykla, kurioje dabar pradinukų mažiau negu Stačiūnuose.
Šiaip nieko nevyksta be priežasties. Pasirodo Šukionių mokyklos direktoriaus pavaduotoja dirba mero žmona Audronė, o jos sesuo Jolanta Garšvienė — pradinių klasių mokytoja.
Toliau — rajono Tarybos socdemų valdančiai daugumai priklauso Tarybos nariai Justinas Jasiukaitis ir Emilijus Junevičius iš Šukionių kaimo.
Dar toliau — Šukionių mokyklos direktorius Mindaugas Bulaitis ir meras — bendramoksliai, kartu mokėsi Žemės ūkio akademijoje.
NERIMAS. Stačiūnų pagrindinės mokyklos direktorė Janina Lemežonaitė dėl valgyklos rengimo pradėjo minti Maisto ir veterinarijos tarnybos slenksčius, nors gali būti, kad bendruomenės įrengta valgykla naudosis dar neišryškėjęs savininkas, kuriam gali būti perduota mokinių maitinimo paslauga.
IRONIJA. „Didžiausias taupymas būna tada, kai viskas nušluojama nuo žemės paviršiaus“, — sako bendruomenės pirmininkė Jolanta Gutauskienė, prognozuodama, kas tikriausia ateityje įvyks su pastatu, kuriame dabar mokosi pradinukai ir kuriame yra įrengta gera valgykla.
Kąsnelis: Stačiūniečiai svarsto, kas privatizuos puikiai įrengtą pradinės mokyklėlės pastatą.