
Naujausios
Skaitytojai siūlo temą
Stipendijomis džiaugiasi tik geriausi iš geriausiųjų
Šį semestrą Šiaulių universitete stipendijos paskirtos tiktai 16 procentų studentų. Gerai besimokantys studentai redakcijai rašo, kad nebeturi iš ko gyventi.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Vidurkis aukštas — stipendijų negauna
Šiaulių universiteto fojė atsitiktinai pakalbinti studentai beveik visi sakė įstoję į valstybės nefinansuojamas vietas. Studijų krepšelis ir stipendija jiems nepriklauso.
Iš trisdešimties Edukologijos fakulteto Kūno kultūros ir sporto edukologijos specialybę studijuojančių pirmakursių, nesvarbu, kokie yra mokymosi rezultatai, stipendijos negauna nė vienas. Mokslas kainuoja daugiau kaip 5000 litų per metus.
Panaši situacija ir Menų fakulteto Muzikos pedagogikos katedroje. Tiesa, pirmakursiui Juozui pasisekė: jis pateko į valstybės finansuojamą vietą. Tačiau nors vaikino pažymių vidurkis 9,8, stipendijos jis negauna. Kurse yra tiktai du tokie studentai, visiems kitiems studijos kainuoja per 3500 litų per metus.
„Sunku. Dauguma iš mūsų mokosi gerai, bet stipendijos negauname nė vienas“, — pasakojo studentai.
Viena už mokslą mokanti mergina iš Panevėžio pasakojo, jog kasdienės jos studijos Šiauliuose tėvams atsieina 800— 1000 litų per mėnesį. Bendrabutis kainuoja per 120 litų, maistui, buičiai, mokymo priemonėms, kelionėms į namus prisireikia apie 150 litų per savaitę.
Pirmakursiai sakė, kad paskolos imamos labai nedrąsiai, mat nepasitikima, bijoma įsipareigoti bankams.
Pjauna iki pašaknų
Pasak Vytauto Žalio, Menų fakulteto dekano, tiktai maždaug kas penktas Menų fakulteto studentas gauna stipendiją. Šį semestrą fakultetui teskirta 5 procentai stipendijų fondo lėšų.
Dekanas patvirtino tai, ką anksčiau sakė studentai: net ir labai gerai besimokantys ne visi gauna stipendijas. O paklaustas, kodėl, atsiduso: „Sudėtinga paaiškinti skirstymo mechanizmą. Galiu palyginti su tuo: net ir labai gerai dirbę žmonės šiandien yra bedarbiai, — ir pridūrė: — Aš nežinau, kaip pavadinti tą jausmą, kai valdžios sprendimuose nebėra jokios logikos. Universitetų finansavimas pjaunamas iki pašaknų. Ministerija pripažįsta, kad pinigų, palyginti su praėjusiais metais, sumažinta lygiai per pusę, o studentų sumažėjo tiktai 30 procentų“.
Dekanas neslėpė: labai gaila tų gerai besimokančių studentų, kurių studijos materaline prasme yra labai komplikuotos.
Stipendijos — tiktai beveik dešimtukininkams
Šiais metais Humanitariniame fakultete valstybės finansuojamose vietose studijuoja beveik 600 studentų, iš jų stipendijas gauna 78 arba 13 procentų. Praėjusį pusmetį šiame fakultete stipendiją gavo 125 studentai, tai yra, beveik 50-čia daugiau.
Fakulteto dekanas Bronius Maskuliūnas sakė, jog stipendijos skiriamos pagal pažangumo svertinį vidurkį. Stipendijų skirstymo nuostatai yra parengti Studentų sąjungos iniciatyva.
Iš tų, kuriems skirtos stipendijos, 50 procentų gauna 130 litų, 30 procentų — 227,5 lito ir 20 procentų studentų mokama 325 litų stipendija.
„Taip, kaip yra dabar, dar nebuvo. Finansavimas mažėja, o konkurencija didžiulė. Didžiausią stipendiją gauna tiktai dešimtukininkai, o pretenduoti į stipendiją gali tiktai tas, kurio pažymių vidurkis yra 9,51“, — dekanas neslėpė: padėtis išties liūdna.
Išdalijus stipendijų fondą, šiais metais vienam mėnesiui tenka apie 16,5 tūkstančio litų. Praeitą pusmetį — 25,5 tūkstančio litų.
Dekanas pažymėjo: Vyriausybės nutarimas numato, jog studijuojantys už savo pinigus net negali pretenduoti į stipendijas. Tokių Humanitariniame fakultete yra per 400.
Universitete stipendininkų — 16 procentų
Pasak Editos Vaičaitienės, Šiaulių universiteto Studijų skyriaus direktoriaus pavaduotojos, šį semestrą skatinamosios stipendijos paskirtos 516 arba 16 procentų valstybės finansuojamose vietose studijuojančių universiteto studentų.
Aukščiau minėtų dydžių stipendijos skiriamos pagal pažangumo vidurkį, kuris priklauso nuo fakulteto apsisprendimo ir kai kurių kitų faktorių. Vienuose fakultetuose stipendiją galima gauti ir su mažesniu pažymių vidurkiu, kituose reikia turėti beveik 10.
Praėjusiais metais skatinamosios ir socialinės stipendijos buvo viename katile. Šiais metais socialines stipendijas svarsto ir skiria Valstybinis studijų fondas.
Socialinės stipendijos skiriamos socialiai remtiniems, turintiems sunkų neįgalumą ir kitus nustatytus reikalavimus atitinkantiems studentams. Socialinės stipendijos dydis yra 390 litų. Anksčiau socialinę stipendiją galėdavo gauti ir vieną akademinę skolą turintys studentai, o kaip bus šiemet, kol kas neaišku.
PROCENTAI: Šį semestrą stipendijas gauna tiktai 16 procentų Šiaulių universiteto studentų.
VIDURKIS: Šiaulių universitete Muzikos pedagogiką valstybės finansuojamoje vietoje studijuojančio Juozo pažymių vidurkis yra 9,8, bet stipendijos jis negauna.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Apie stipendijas kituose universitetuose
Vilniaus universitete kol kas stipendijos dar nepaskirstytos. Planuojama, jog kovo mėnesį iš karto už du mėnesius stipendijas gaus apie 10 procentų valstybės finansuojamose vietose studijuojančių studentų. Stipendijos Vilniaus universitete yra dviejų dydžių: 195 litai ir 325 litai. Praėjusį semestrą stipendijos buvo skirtos 30 procentų studentų.
Kauno Vytauto didžiojo universitete stipendijos skirtos 15 procentų bakalauro studijų studentų. Šiame universitete stipendijos yra dviejų dydžių: 780 litų ir 520 litų.
Kauno technologijos universitete stipendijos skirtos 12 procentų studentų. Jų dydžiai — 260 ir 560 litų. Numatytos vienkartinės skatinamosios stipendijos iki 390 litų. 2008 metais stipendijas gavo 43 procentai studentų.
Mykolo Romerio universitete stipendijos skirtos 17 procentų studentų (išskyrus Viešojo saugumo fakultetą). Stipendijų dydžiai — 169 ir 260 litų.
Klaipėdos universitete šį semestrą stipendijas gauna apie 17 procentų studentų. Stipendijos yra trijų dydžių: 120, 280 ir 360 litų.
Stipendijas šalies aukštosios mokyklos skirsto atsižvelgdamos į universiteto specifiką, pažangumo vidurkį ir kai kuriuos kitus faktorius.