
Naujausios
Septyniasdešimt eurų – pensininkui dideli pinigai
Biržuose, Rotušės gatvės 24-ajame name gyvenantis pensininkas Adolfas Kaminskas buvo labai nustebintas, kai paaiškėjo, jog karšto vandens skaitiklį turi pakeisti kitu, nauju, už savo pinigus. Seniau, pasak vyro, skaitiklį nupirkdavo ir vis jį kas keleri metai keisdavo priežiūra besirūpinanti bendrovė. Adolfas Kaminskas „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, jog praėjo tik penkeri metai po šimtamečio namo renovacijos, o skaitiklis jau sugedo ir teko už jį pakloti apie 70 eurų. Perskaitęs prie naujojo pridėtus gamyklinius dokumentus, išsiaiškino, jog garantija suteikiama tik porai metų. Biržietis nuogąstavo, jog pensininkams per didelė našta taip dažnai mokėti nemažus pinigus. Vyras teiravosi, kodėl skaitiklių keitimu sugeba pasirūpinti kitos įmonės, pavyzdžiui, prižiūrinčios dujų ar šalto vandens tiekimą, o prižiūrinčios karšto vandens pardavimą to nebedaro. „Viskas užkrauta ant varguolio savininko pečių“, – kalbėjo tiesos ne vienoje bendrovėje ieškojęs A. Kaminskas.
Skaitiklių nebekeičia ir priežiūros darbų neatlieka
Kodėl už skaitiklius tenka susimokėti patiems gyventojams, pirmiausia pasiteiravome UAB „Mano būstas Aukštaitija“ Biržų filialo ir UAB „Biržų butų ūkis“ vadovės Aidos Kulbienės. Ji paaiškino, jog „karšto vandens skaitiklis – gyventojų reikalas“. Taip pat pridėjo, jog bendrovė "Biržų šiluma" už skaitiklius jau neatsakinga, nes gyventojai jiems nebemoka priežiūros mokesčio, kaip būdavo anksčiau. Kai žmonės padejuoja, kad jų bute sugedo karšto vandens skaitiklis, yra informuojamas rangovas – UAB „Modernaus būsto projektai“.
Tokią informaciją patvirtino ir UAB "Litesko" filialo "Biržų šiluma" direktorė Lina Valotkienė. „Mes jau nuo 2012-ųjų metų skaitiklių nebekeičiame“, – sakė vadovė. Pasak direktorės L. Valotkienės, bendrovės darbuotojai rūpinasi tik iki namo įvado tiekiama šiluma, o priežiūros darbų nebeatlieka jau nuo 2012-ųjų metų.
Nukalkinimo prietaisas – brangus malonumas
UAB „Modernaus būsto projektai“ darbų vadovas Jonas Karazija „Biržiečių žodžio“ skaitytojui pritarė, jog nuotolinio nuskaitymo skaitikliai yra brangūs. Elektronika esanti mažiau patikima, jei šiuos skaitiklius lygintume su mechaniniais. Gamintojas tikrai duodantis tik poros metų garantiją. Bet tai nereiškia, kad skaitiklis suges po dvejų metų. Kada reikia nuimti skaitiklį patikrai, paprastai nusprendžia jo eksploatuotojas. Keičiama, kai skaitiklis nebefiksuoja rodmenų, kai kurių skaitiklių vidus tiesiog užkalkėja. Tokia problema Biržų krašte gerai žinoma. Kad taip nenutiktų, gyventojai turi pasirūpinti, jog būtų įrengtas vadinamasis nukalkintojas, kuris irgi nepigus.
Pasak Jono Karazijos, pradiniame renovacijos etape tokia problema nebuvo numatyta. Dabar, renovuojant daugiabučius, nukalkintojų įrengimas – privalomas dalykas. Apie tai investicijų projekte įrašoma atskiru punktu. Biržų vanduo esąs "kietas". Apie biržiečiams kylančias problemas jau esą žinanti visa Lietuva. Puikiai apie tai informuoti ir vandens nukalkinimo įrangą pardavinėjantys verslininkai.
UAB „Modernaus būsto projektai“ darbų vadovas Jonas Karazija pastebėjo, jog gali būti, kad vandens tiekėjai nepakankamai investuoja į vandens gerinimą (išvalymą nuo pašalinių priemaišų). „Nukalkinimas – brangus malonumas“, – sakė Jonas Karazija.
Nukalkinimo įranga padidintų mokesčius
UAB „Biržų vandenys“ direktorius Rimantas Martinonis tvirtino, jog vandens kokybe yra rūpinamasi, mieste įrengti nugeležinimo įrenginiai. Prastesnė situacija yra kaimiškose vietovėse. Dėl suvartojamo mažo vandens kiekio, jame randama daugiau geležies, tačiau jau kitais metais planuojama nugeležinimo įrenginius pastatyti Nemunėlio Radviliškyje ir Vabalninke. Vėliau jie bus sumontuoti ir kituose rajono miesteliuose.
Direktorius R. Martinonis patvirtino, jog mieste įrengti nukalkinimo įrangą vandenvietėje būtų labai brangi investicija. Reikėtų daug pinigų. Paslaugos gyventojams pabrangtų. Vadovas dar pastebėjo, jog Higienos norma reikalavimų kalkių kiekiui nenustato.
Rimantas Martinonis informavo, jog žmonių sveikata nejuokaujama ir vandens tyrimai yra atliekami kiekvienų metų pabaigoje.
UAB „Biržų vandenys“ vartotojams vanduo yra tiekiamas iš požeminių šaltinių. Kaip nurodoma bendrovės tinklalapyje, Biržų miesto vandenvietėje „įrengti ir veikia vandens gerinimo įrenginiai, šalinantys geležį ir amonį. Vanduo yra saugus naudoti – viešai tiekiamame vandenyje nėra mikrobinės taršos, cheminiai toksiniai rodikliai neviršija leistinų ribinių verčių“. Tačiau pastebėta, jog „kiekvienu konkrečiu atveju vartotojo čiaupe vandens kokybei gali turėti įtakos vidaus tinklų būklė, vandens suvartojimo intensyvumas, vandens temperatūra“.
Pasak R. Martinonio, 2018 m. vartotojams yra parduota 318934 m3 geriamojo vandens. Duomenys apie vandens kiekį ir vandens kokybę 2019 metais jau irgi yra, bet visuomenei apie juos bus informuota šių metų sausio pabaigoje, kai bus baigti informacijos sisteminimo darbai.