
Naujausios
Baigiantis vietovardžių metams, Jonas Albertas džiaugiasi, kad šiais metais jam labai pasisekė. Mes įpratę tuoj pagalvoti, remdamiesi liaudies posakiu: pasisekė, kaip aklai vištai grūdas... Su aklos vištos charakteristika jis nesutinka. Taip, atsitiktinumų gyvenime būta, bet ne aklai į juos baksnota. Pirmas: kaimo bernelis pateko į gerų ir reiklių mokytojų rankas. Net pagal šių dienų reikalavimus mokykla atitiko gimnazijos lygį. Todėl įgijo gerus bendrojo išsilavinimo pagrindus. Puikūs mokytojai ir polinkis protiniam darbui. Kur čia akla višta? Antras: ne ką apie gyvenimą ir specialybes suprantąs zenkis atsitiktinai stojo į universitetą, į fizikos specialybę. Tuo metu baigėsi (buvo nutrauktas) Chruščiovo valdymo laikotarpis, Universitete buvo sugriežtinta cenzūra, daugiausia nukentėjo humanitarai, net valymų (atleidimų iš pareigų) buvo imtasi. Į fizikus buvo žiūrima švelniau. Mat savo laiku, suvaryti į barakus (zapretnaja teritorija), jie sukūrė didelio galingumo produktą, kuris pirmiausia buvo pritaikytas žmonėms naikinti. Todėl Universitete fizikai laikinai buvo palikti ramybėje ir šiandien tik tie, kas, pavyzdžiui, po paskaitų susirinkdavo paklausyti astronomo akademiko Pauliaus Slavėno, tik tie gali pasakyti, ką jis apie gamtą mums jauniems kalbėjo.
Trečias atsitiktinumas: turėjo klausą. Išgirdo, kad Kauno medicinos universitetas kviečia darbui fizikus. Mat medikai, gavę šiek tiek laisvės (ir pinigų), prisipirko visokios aparatūros ir nelabai susigaudė, ką su ja veikti. Metė fizikos ir teorinės mechanikos dėstytojo karjerą, nes pajuto trauką moksliniam darbui. Buvo realistų, kviečiančių rimtai pagalvoti: juk eini vėl į bendrabutį, kai visai priartėjo eilė butui gauti.
Pateko į gerą tokių pat idealistų kolektyvą, laboratorijos vadovai nevertė dirbti pasiuntinuku, turėjo tam tikrą veikimo laisvę. Aptiko reiškinius, kurie kitaip lydi žmogų, kai jam vystosi patologija.
Taip kad į Biržų kraštą Jonas Albertas užtarnautam poilsiui atėjo, turėdamas mokslinio tiriamojo darbo patirtį. Kadangi smegenų išjungti negalėjo, jos buvo įpratusios dirbti, pajuto trauką kraštotyriniam darbui, kuris šiame krašte buvo apleistas, tiksliau pasakius, vykdomas, bet nepakankamai.
Nors rega prastėja, bet kai ką dar sugebu įžiūrėti ir todėl dar sekasi – juokauja jis. Įžiūrėjo, kad karinis žemėlapis, kuris didelio kartografų kolektyvo buvo sudarytas ir caro valdžios buvo skirtas teritorijai jėga suvaldyti, yra vertingas dokumentas, sudarytas didelei teritorijai pagal vieningus reikalavimus. Kitaip tariant, savo rankose turi momentinę XIX a. vidurio vietovardžių ir vandenvardžių nuotrauką. Bežiūrėdamas į didelį skaičių vietovardžių, išsimėčiusių toje didelėje teritorijoje, kurioje yra ir buvusi mums draugiška Tverės kunigaikštystė, jis pastebėjo tam tikras panašių vietovardžių lyg ir gyslas, kuriomis judėjo į pietus gentys, giminės. Tos įžvalgos rezultatai aprašyti knygelėje. Joje paminėta tik dalis giminių, tos, kurias geriausiai buvo galima pamatyti, įžiūrėti. Pagal alfabetą imant, pradedant Bielskiais, Eidukais, Gavėnais, pereinant prie Kisielių, Mekų, Mitrų, baigiant Verygomis, Zubais, Zelenskiais.
Kodėl prasidėjo tas judėjimas, keliavimas? Todėl, kad staiga pasidarė labai šalta, – tokia paskutinė Jono Alberto hipotezė. Žmonėms, išlepintiems šilumos, besiveržiančios iš Žemės gelmių Karelijos duburiuose (tam irgi pamatyta įrodymų), pasidarė nepakeliama. Staigaus ir ilgai trunkančio atšalimo priežastis – neįprastai didelis ugnikalnio Hekla Islandijoje išsiveržimas, vykęs apie 1100 metų prieš Kristų, – taip šiandien mano knygelės autorius, prisilaikydamas kitų gamtos tyrinėtojų išvadų.
Stebina didelis patarėjų skaičius, sudarytas iš švelniosios visuomenės dalies. Kviesčiau į pagalbą buvusį bendražygį profesorių Liudą Mažylį, jei šiuo metu jis nieko nedirbtų, – sako Jonas Albertas. Dauguma vyrų tik mušasi. Siunčia 240 smogikų smurtui prieš mažą mergaitę ir susirinkusius žmones. Liūdniausia, kad ir po 7 metų šis žingsnis tebelaikomas buvęs reikalingu ir teisingu. Tai lakmuso popierėlis, rodąs kuriuo keliu Lietuva tebeina.
Ar visas patarėjas – Pelenes – skaitytojai sugebės atpažinti? Visi iš istorijos žinome arba šiandien galime paskaityti apie Targovicų konfederaciją, o kas tokia ir iš kur yra Oksana Targovič, minima patarėjų sąraše? Atspėjusiam atiduosiu pusę karalystės ir siūlysiu laikraščiui paskelbti metų orakulu, – sako knygelės autorius. Spėjimo laikotarpio pabaiga – savaitė po Trijų Karalių. Čia rimtai.
Su knygele galite susipažinti ir paskaityti Viešojoje Jurgio Bielinio bibliotekoje ir kai kuriuose jos filialuose.