
Naujausios
Kunigaikščių istorija ir paveldas“ – pirmą kartą Lietuvoje taip plačiai pristatanti vieną iškiliausių LDK didikų giminių. Parodoje eksponuojamos vertybės daugiau nei iš 30 institucijų ir privačių kolekcijų (Lietuva, Lenkija, Baltarusija, Ukraina, Vokietija, Prancūzija, Izraelis). Tarp jų yra ir Biržų krašto muziejaus „Sėla“ eksponatų: Biržų pilies rūmų kokliai su Kristupo Radvilos Perkūno, Liudvikos Karolinos Radvilaitės inicialais, Boguslavo Radvilos monograma bei rūmų puošybos architektūrinės detalės iš smiltainio ir vietinio dolomito. Be šių biržietiškų artefaktų parodoje taip pat eksponuojami liturginiai Biržų evangelikų reformatų bažnyčios indai su kunigaikščių Radvilų atributika. Pamatysite ir Lietuvos-Lenkijos valdovo Zigmanto Vazos privilegijos, suteikiančios Biržų Miestui Magdeburgo teises, nuorašą, šiuo metu saugomą Lietuvos nacionaliniame muziejuje (iš slaptojo Biržų miesto archyvo, išsaugoto miestiečių). Nuo 2019 m. kovo 8 d. šis nuorašas pusę metų buvo eksponuotas Biržų muziejuje, parodoje, skirtoje Magdeburgo teisių suteikimo Biržų miestui 430-osioms metinėms.
Įspūdinga paroda yra lydima edukacinių užsiėmimų ir daugybės kultūros renginių, į kurių vieną gruodžio 12 d. buvo pakviesti ir Biržų krašto muziejaus „Sėla“ muziejininkai. Kultūros vakaro „Radvilos. Nuo Dubingių iki Biržų ir Kėdainių“ idėja – pristatyti šių trijų Radvilų rezidencijų istoriją, paveldą, jo aktualizavimą šiandien, valdų tarpusavio jungtis bei kiekvienos jų išskirtinumą.
Biržų kunigaikštystė, pilis ir valdytojai Radvilos buvo pristatyti vaizdo pranešimu, kuris buvo parengtas 2013-2016 m. sukurto TV laidų ciklo regioninėms televizijoms „Radvilų Biržai. Pasižvalgymai po buvusią kunigaikštystę“ (scenarijaus autorė E. Lansbergienė, režisierius S. Pučinskas) pagrindu. Apie Biržus buvo pasakojama Radvilų istorijos tyrinėtojų, ekspertų lūpomis. Muziejaus direktorius G. Butkevičius ir pavaduotoja E. Lansbergienė dalyvavo diskusijose, kurių metu bandė įrodyti Biržų pranašumą lyginant su oponuojančiais Kėdainiais ir Dubingiais. Diskusijoje taip pat dalyvavo prof. habil. dr. A. Kuncevičius bei Kėdainių muziejaus direktorius R. Žirgulis, o vakarą moderavo dr. J. Karpavičienė. Renginio lankytojai turėjo įminti įvairias istorines mįsles (pvz., kokia tarme kalbėjo lietuviškai mokėjęs Jonušas Radvila, arba į kurį Biržus valdžiusį Radvilą labiausiai panašus šiandieninis Biržų pilies valdytojas). Patys smalsiausi buvo pakviesti keliauti per Biržų kunigaikštystę – sužaisti stalo žaidimą – ir pasidalinti keliaujant patirtais nuotykiais.
Kultūros vakaras sulaukė didžiulio susidomėjimo; Valdovų rūmų didžioji renesansinė salė, talpinanti daugiau kaip 300 žiūrovų, buvo pilnutėlė. Tarp žiūrovų buvo ir pulkelis biržiečių, kuriems kelionę į sostinę organizavo Biržų turizmo informacijos centras, bei dar didesnis pulkas Vilniaus biržiečių, neužmirštančių savo krašto istorijos. Susidomėjimo sulaukė ir Biržų kunigaikštystės pristatymas – po renginio biržiečiai dar turėjo atsakinėti į vakaro dalyviams iškilusius klausimus.
Paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“ muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose veiks iki 2020 metų sausio 12 dienos, tad, kas dar nebuvo, galite suskubti aplankyti.