
Naujausios
Vydūno fenomenas aktualus ir šiandien
Antradienį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje pristatytos Vydūno knygos „Tauresnio žmoniškumo užtekėjimas“ ir „Vydūnas apie meilę“. Paskaitą apie Vydūną skaitė jo kūrybos tyrinėtojas, filosofas, literatūrologas dr. Vaclovas Bagdonavičius.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šviesos nešėjas
Pilnutėlę salę pasveikino Šiaulių universiteto folkloro ansamblis „Vaiguva“, atlikęs dainas, užrašytas Mažojoje Lietuvoje.
Paskaitą „Tiesiog Vydūnas“ skaitęs žymiausias Vydūno kūrybos tyrinėtojas bei propaguotojas V. Bagdonavičius prieš renginį suspėjo aplankyti Šiaulių miesto garbės pilietę Gražbylę Venclauskaitę, kuri yra Vydūno krikšto dukra. Krikštadukrai retą vardą išrinko pats Vydūnas.
Pranešime mokslininkas kalbėjo apie Vydūno reiškinį ir fenomeną. Pabrėžė, kad Vydūnas save suvokė kaip šviesos nešėją, iš šio suvokimo atsirado poreikis ir įsipareigojimas rašyti knygas.
Iš Gervėnų (Šiaulių r.) kilęs V. Bagdonavičius Vydūno asmenybės ir kūrybos tyrimams yra skyręs tris dešimtmečius. Su bendraminčiais Vilniuje įkūręs visuomeninę kultūros Vydūno draugiją ir jai vadovavęs, dabar yra garbės pirmininkas.
Renginyje V. Bagdonavičius pasveikintas ir 75-osios sukakties proga. Kraštotyrininkė Birutė Musneckienė, buvusi V. Bagdonavičiaus klasės draugė, parengė fotografijų parodą „Medžiai tarsi žmonės“.
Profesorius Vytenis Rimkus kalbėjo apie Vydūno ir dailininko Gerardo Bagdonavičiaus ryšius. Pasak V. Rimkaus, G. Bagdonavičių buvo itin sudominusios Vydūno pjesės: keletą metų jis dirbo teatre, siekdamas perkelti dramos veikalus į sceną.
Renginyje dalyvavo ir Vydūno draugijos pirmininkas Tomas Stanikas, didelį dėmesį skiriantis Vydūno knygų leidybai.
Atgaivins veiklą
Vydūno draugija buvo įkurta 1988 metų lapkričio 15 dieną, praėjus dviem savaitėms po Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo.
Pirmojoje Vydūno draugijos taryboje buvo šiauliečiai Vaclovas Vingras, Jonas Nekrašius.
Šiauliuose veikęs Vydūno ir ajurvedos klubas, vadovaujamas Stasio Dragūno, pastaraisiais metais veiklos nebevykdė.
Vydūno draugijos narė J. Gedminienė tikisi, kad Vydūno draugijos veikla mieste atgis.
Lapkričio pabaigoje planuojama organizuoti renginį, skirtą Vydūno sąsajoms su Šiauliais. Vydūnas bendravo su Venclauskių šeima, yra skaitęs paskaitas dabartinėje Juliaus Janonio gimnazijoje. Vilniaus gatvės bulvare stovi Dariaus Augulio meninis akcentas „Iš kur varpų balsai pareina“, ant kurios iškalti Vydūno žodžiai, auga Vydūno ąžuolas.
Spalio 15 dieną bus minimos 25-osios Vydūno perlaidojimo Bitėnų-Rambyno kapinaitėse metinės. Vydūno palaikai iš Detmoldo (Vokietija) buvo pervežti V. Bagdonavičiaus rūpesčiu 1991 metų spalio 19 dieną.
Pasak J. Gedminienės, kapinėse bus pastatyti kenotafai Vydūno žmonai Klarai Fiulhazė ir bendražygei Martai Raišukytei. Šioms kapinėms, kuriose amžino poilsio yra atgulę Mažosios Lietuvos šviesuoliai bei stovi simboliniai paminklai, siekiama suteikti Mažosios Lietuvos panteono statusą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NICIATYVA: Vydūno draugijos narė Jurgita Gedminienė tikisi, kad Vydūno draugijos veikla Šiauliuose atgis.
Sigitos VAITKAITYTĖS nuotr.
MOKSLININKAS: Paskaitą „Tiesiog Vydūnas“ skaitė žymiausias Vydūno kūrybos tyrinėtojas bei propaguotojas Vaclovas Bagdonavičius.