
Naujausios
Renginį vedusi A. Kolopailienė paaiškino, kad apie vietovardžius kalbama neatsitiktinai. Seimas 2019-uosius metus paskelbė Vietovardžių metais. Nuo sovietmečio iki šių dienų išnyko tūkstančiai vietovardžių, jie nyksta ir toliau. Senieji kaimų pavadinimai turi būti saugomi kaip Lietuvos kultūros palikimo dalis.
Šventės vedėja pranešė, kad popietėje skambės nemažai romansų. Juk visais laikais, nesvarbu, kurioje vietovėje žmogus begyventų, į jo širdį pasibeldžia meilė. Ir nesvarbu, ar ji be atsako, ar ją vainikuoja vestuvės, gražiausi jausmai suguldavo į jausmingus dainų posmus, į romansus. Dabar jau išnykusiuose kaimuose gyvenusieji senoliai nostalgiškai padūsaudami mena gimtuosius sodžius, tada dainuotas romaniškus jausmus atspindinčias dainas.
Popietės metu romansai pynėsi su eilėraščiais apie išnykstančius kaimus ir nūdieną. Romansus germaniškiečiams dainavo Nemunėlio Radviliškio liaudiškos muzikos kapelos „Santaka“ kapelininkų grupė (vadovė Zita Bėliakienė) ir Papilio moterų ansamlis „Sentimentai“ (vadovė Valerija Puodžiūnienė). A. Kolopailienė skaitė keleto autorių eiles. Jaudinančiai nuskambėjo Valentino Dagio eilėraščio „Kaimas“ eilutės „<... Kai baigs pūt paskutinė tvora/ Kaimo vardą užneš lauko smėlis >". Vedėja pasakojo, jog nebėra aplink Germaniškį buvusių šių kaimų: Melėnų, Runikių, Muciniekų, Bagdoniškio. Vos po keletą gyventojų belikę Gužuose, Kukuliuose, Spirgučiuose, Velykionyse. Tik Germaniškis, Svidžiai, Straugaliai gali pasidžiaugti, jog šiuose kaimuose mažai tuščių sodybų.
Savo sukurtas eiles skaitė D. Matusevičienė, jau išleidusi dvi knygeles. A. Skadinis tarė savo žodį, tarmiškai deklamavo viešnia V. Baltrūnienė.
Smagiai visus nuteikė svečias Jonas Albertas Naktinis, gamtos mokslų daktaras, jau daug metų besidomintis vietovardžiais, pavardėmis, tarmėmis, atliekantis tyrimus ir apie tai išleidęs keletą knygų. Jis papasakojo tarmėmis pradėjęs domėtis išėjęs į pensiją. J. A. Naktinis patarė ir kitiems brandaus amžiaus žmonėms domėtis savo tarme, vietovardžių kilme, kad nebūtų laiko galvoti apie visokius senatvinius niekus. Pasakojo, jog tai be galo įdomus užsiėmimas. Juokino germaniškiečius pasakodamas savo nutikimus. Jis į susitikimą su germaniškiečiais atvyko ne tuščiomis. Surengė viktoriną ir jos nugalėtojai Vandai Baltrūnienei dovanojo savo knygą „Latgala prie Pasvalio“. Tokią pat dovaną įteikė ir Daliai Matusevičienei.
Ne vieną savo kūrybos dainą ir sukurtą eilėraštį šventės dalyviams dovanojo Zita Bėliakienė, kuri yra ir Germaniškio kaimo istorijos rinkėja, muziejaus įkūrimo iniciatorė. Į sceną ji pakvietė netikėtai į renginį užsukusį panevėžietį Virginijų Klanauską. Jis renka istoriją, faktus susijusius su Germaniškiu. Jo pasakojimu susidomėjęs J. A. Naktinis padėkos ženklan taip pat padovanojo savo knygą. Du istorinių vietų tyrinėtojai susipažino, pasikeitė kontaktais. O visiems šventės dalyviams pasirodė labai įdomus tas faktas, kad V. Klanausko mama ir mokslų daktaras – klasės draugai, mokęsi Kraštų mokykloje.
Su V. Klanausku į šią šventę užsuko ir gimtinę aplankęs Erikas Vegner, kuris šiuo metu gyvena Vokietijoje. Tai lyg atsakas į palinkėjimus, kuriais baigėsi popietės šventinė dalis: „ Sugrįžkit į tėviškę, sodžiaus vaikai, /Likimo visur išblaškyti. /Suraskite, kur užkasti šuliniai?/ Palaidoti sodai kur žydi./ Koks tėviškės grožis!/ kokia ramuma./ Laukai, žiedaus nubarstyti... / Teatgyja ir vėl tėvų šuliniai/ Ir sodai iš naujo sužydi.“
Bendraudami prie vaišių stalo germaniškiečiai ir jų svečiai aptarinėjo tai, ką išgirdo, ką matė. Visi sutarė, jog Germaniškis turėtų ilgai išlikti gyvas. Nes jame gyvena žmonės, kurie stengiasi daryti viską, kad kaimas klestėtų, kad apie jį būtų žinoma, kad likimo nublokštiems į kitus kraštus būtų gera sugrįžti. Šventinės popietės dalyviai buvo dėkingi Aldonai Kolopailienei, Zitai Bėliakienei ir kaimo bendruomenės pirmininkei Kristinai Klyvienei, kurios apgaubė dėmesiu kiekvieną šventės dalyvį. Gražiais žodžiais ir simbolinėmis dovanėlėmis organizatorės pagerbė varduvininkus, kviestinius svečius, kitur gyvenančius, bet kažkuo prisidedančius, kad Germaniškis sėkmingai gyvuotų.