
Naujausios
TĘSIAME TEMĄ
Sveikatos saugotojai neranda infragarso
Šiaulių visuomenės sveikatos centras, gavęs šiauliečių skundų dėl sveikatą veikiančio infragarso, ieškojo infragarso šaltinio, atliko matavimus. Nustatyta, jog padidėjęs ne infragarsas, o žemo dažnio garsas. Gyventojai reikalauja, kad būtų patikrinta daugiau objektų.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Infragarsas viršijo normą
„Šiaulių kraštas“ praėjusių metų spalį rašė apie neaiškias vibracijas priemiestiniame Voveriškių kaime ir gyventojų skundus dėl pablogėjusios sveikatos. (“Gyventojus vargina paslaptingas garsas“, 2010-10-08).
Lapkričio pabaigoje vieno gyventojo namuose atlikti tyrimai parodė, jog infragarso lygis viršija normą — prietaisai užfiksavo 17 decibelų (norma — 14 decibelų).
Gruodį to paties gyventojo namuose buvo atlikti pakartotiniai žemo dažnio garso lygio ir infragarso matavimai. Šį kartą infagarso norma viršyta daugiau — 22 decibelai.
Matavimus atliko Vilniaus nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai ir Šiaulių visuomenės sveikatos centras.
Nustatytas padidėjęs žemo dažnio garsas
Šiaulių visuomenės sveikatos centras, sulaukęs daugiau gyventojų skundų, pradėjo ieškoti infragarso šaltinio. Gyventojų namuose bei aplinkoje atlikta operatyvioji garso kontrolė. Kontrolė atlikta kartu su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Fizikinių matavimų skyriaus specialistais.
Krizento Kamenecko, Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus, teigimu, infragarso nė vienu atveju nebuvo užfiksuota. Nustatytas padidėjęs žemo dažnio garsas.
„Tiek infragarsas, tiek žemo dažnio garsas, priklausomai nuo atskiro žmogaus jautrumo, daro įtaką sveikatai. Skirtumas tas, kad žemo dažnio garsas yra girdimas. Tokį garsą gali sukelti netoliese esantis kelias, geležinkelio linija, vėjas, — aiškino K. Kameneckas. — Potencialūs triukšmo šaltiniai gali būti ties gyvenviete praeinanti aukštos įtampos perdavimo linija, kelias Šiauliai-Kuršėnai ir geležinkelio linija.“
Vieno iš skundų tyrimo metu buvo išsiaiškinta, jog gyventojai nepatogumus kelia triukšmas, sklindantis iš daugiabučio šilumos mazgo. Pašalinus priežastį triukšmas dingo.
Paprašė ištirti „Toksiką“
Voveriškių gyventojas Donatas Skulskis, kurio iniciatyva praėjusį spalį ir buvo pradėtos infragarso paieškos, Visuomenės sveikatos centro ataskaitą pavadino atsirašinėjimais. Gyventojo teigimu, infragarsas, viršijantis normą, jo namuose buvo užfiksuotas, bet į tai esą pažiūrėta pro pirštus.
„Tyrimo metu buvo viršytos visos infragarso ribos. Nesuprantu, kodėl oficialiai teigiama priešingai? — stebėjosi D. Skulskis. — O gal direktorius blogai informuotas?“.
Gyventojas dar kartą kreipėsi į Visuomenės sveikatos centrą. Šįkart — su prašymu ištirti UAB „Toksika“ įrengimų keliamą garsą.
Triukšmas — ir valymo įrengimai?
Bronislovas Skarbalius, UAB „Toksika“ Šiaulių filialo direktorius, paneigė gyventojo prielaidą neva infragarso šaltinis galėtų būti pavojingų atliekų deginimo krosnis. Jo teigimu, bendrovė “Toksika“ pradėjo veikti lapkričio 21 dieną. Nuo vasario 20 dienos deginimo įrengimai neveikia.
„Galiu drąsiai ir sąžiningai pasakyti: deginimo patalpa yra gerai izoliuota, įrengimai atliekų deginimo metu skleidžia tiktai nežymų garsą, kuris įmonės teritorijoje apskritai negirdimas“, — teigė B. Skarbalius.
Jo nuomone, didesnė tikimybė, jog triukšmą skleidžia Aukštrakių valymo įrenginiai. Nuolatinis gaudesys, anot direktoriaus, nuo valymo įrenginių pusės esą girdimas ir „Toksikos“ teritorijoje.
Visuomenės sveikatos centro dirketorius K. Kameneckas patikino, jog „Toksikos“ ir galimai kitų objektų, esančių Aukštrakiuose, patikrinimas bus.
POŽIŪRIS: Krizentas Kameneckas, Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius, mano, kad miestų gyventojai turėtų susitaikyti su jiems tenkančio triukšmo dozėmis.
REZULTATAI: Pasak Šiaulių rajono Voveriškių gyventojo Donato Skulskio, Šiaulių visuomenės sveikatos centras atliko infragarso tyrimus ir nusiplovė rankas. Gyventojus varginantis gaudesys sklinda toliau.
TYRIMAS: Paties gyventojo tyrimas, šią žiemą atliktas išnuomotu aparatu, parodė esą infragarsas egzistuoja įvairiose Šiaulių miesto vietose ir jo priemiesčiuose.prietaisas
Redakcijos archyvo nuotr.