
Naujausios
Rugpjūčio 13 dieną Savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė, Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius ir Biržų rajono socialinių paslaugų centro Globos centro globos koordinatorė Gintarė Lukšienė aplankė tris budinčius globotojus, domėjosi, kodėl jie pasirinko šį darbą, ar nenusivylė, kokios pagalbos globotojams ir jų globojamiems vaikams reikėtų, koks yra visuomenės požiūris.
Visuose aplankytuose namuose svečiai rado panašias nuotaikas: nuoširdų rūpinimąsi globotiniais, pastangas juos išmokyti bendrauti su kitais žmonėmis, įgyti higienos įgūdžių, mokytis tvarkyti savo daiktus. Globotojos rūpinasi turiningu globotinių laisvalaikiu, nori, kad jie bendrautų su savo mama ir tėčiu, kitais artimaisiais.
Vienos globotojos namuose svečius pasitiko du globojami berniukai ir mažasis ant globotojos rankų. Moteris džiaugėsi, kad globojami vyresni berniukai puikiai pritapo jos namuose, išmoko susitvarkyti savo daiktus, laikosi sutartų taisyklių. Tik dienos režimas vasaros laiku kiek laisvesnis, kartais vakarojimai užtrunka ir ilgiau. Bet vaikai žino: ateis rugsėjis, reikės laiku gultis, laiku keltis. Globotoja sakė nesigailinti, kad pedagogės darbą vaikų ugdymo įstaigoje iškeitė į budinčios globotojos pareigas, nors šis darbas trunka visą parą. Atokvėpio valandą globotojai suteikia Globos centro darbuotojos, kitos budinčios globotojos, noriai padeda visi šeimos nariai, jau užaugę vaikai, vyras. Šeima vaikus vežasi į keliones, stengiasi kuo daugiau jiems parodyti, išmokyti kitaip bendrauti. Rūpesčių globotojai kėlė mažiausio globotinio sveikata, teko ne kartą konsultuotis su gydytojais. Atidžiai prižiūrimas berniukas auga, stiprėja. Moteris kalbėjo, kad labai norėtų mažąjį bent kelias dienas per savaitę palikti vaikų lopšelyje, kad pati galėtų turėti bent vieną kitą laisvą valandą savo reikalams sutvarkyti. Pavasarį parašiusi prašymą į vaikų darželį, dabar sulaukė skambučio, kad vietos jos globotiniui nėra. Globotoja džiaugėsi kaimynų ir draugų geranoriškumu, supratingumu. Sužinoję, kad moters namuose apsigyveno globojami vaikai, kaimynai tuojau pasiūlė pagalbą.
*
Kitos globotojos namuose svečius sutiko besišypsantis kūdikis. Globotoja prisiminė, kokie mažyliai vieną naktį buvo atvežti į jos namus: neprausti, nešvariais drabužėliais, alkani. Tik jokių išsiskyrimo ašarų nebuvo. Vaikai ramiai pasiliko globotojos šeimoje. Mažasis negalėjo atsivalgyti. Globotoja dėl to konsultavosi su gydytojais. Jie patarė palaukti ir stebėti. Tačiau vaikelis priaugo iki tokiam amžiui reikalingo svorio ir valgo jau normaliai. Moteris džiaugėsi, kad darbą valstybinėje įstaigoje pakeitė į globotojos veiklą: savo namuose vaikus ji priima su nuoširdžia meile ir supratimu. Šiuo metu moteris globoja jau minėtą kelių mėnesių kūdikį ir kiek vyresnę mergaitę. Mergaitė sudėtingo charakterio, turi vystymosi sutrikimų, tad jei reikalingas ypatingas dėmesys ir pagalba. Moteris šiuo metu tvarko dokumentus į savo šeimą priimti vieną berniuką nuolatinei globai. Globotoja taip pat džiaugėsi vyro ir kitų šeimos narių pagalba ir supratimu.
*
Trečios globotojos namuose tuo metu globotinių nebuvo – jie lanko vaikų darželį. Moteris pasakojo dėl globotojos pareigų atsisakiusi pedagogės darbą ugdymo įstaigoje. Ir visai dėl to nesigailinti. Nors jos globotiniai – sudėtingo charakterio berniukai, moteris pasakojo, kaip stengiasi juos išmokyti ramiai bendrauti, dalintis. Berniukais rūpinasi ir globotojos vyras, seneliai. Moteris pasakojo, kad naujų berniukų atėjimas į šeimą gyvybės pripildė visus namus, kurie ištuštėjo, kai savi vaikai išvyko iš namų. Dabar namuose – nuolatinis klegesys. Su naujais iššūkiais globotoja susiduria kasdien. Moteris pasakojo: kai pirmą sykį sumanė berniukus nuvežti prie jūros, gal šešis kartus turėjo sustoti, kad sudrausmintų automobilyje šėlstančius vaikus. Dabar berniukai kelionės taisykles žino, nors kartais jiems nusiraminti nėra paprasta. Vaikai namuose prikrėtė nemažai išdaigų. Tačiau jie pamažu mokosi bendrauti su globotoja, šeimos artimaisiais. Berniukai labai laukia į šeimą atvykstančių svečių, kurie nepamiršta lauktuvių ir globojamiems berniukams. Vaikams didžiausias džiaugsmas – kai lauke kepami šašlykai. Džiaugdamiesi dabartinio gyvenimo malonumais, vaikai vis papasakoja, kokios šventės būdavo jų namuose. O globotojai neramu, kad normalų gyvenimą pamatę, bendrauti išmokę berniukai po kurio laiko grįš į savo tikrųjų tėvų namus. Ką jie ten ras? Tokias abejones išsakė visos aplankytos globotojos. Jų namuose vaikai turi atskirą kambarį, savo lovą, stalą, namuose švaru ir tvarkinga, čia jie visada sotūs ir maitinami sveiku maistu, globotojai jais rūpinasi kaip savo vaikais. Į kokius namus grįš vaikai, jei ir dabar jų likimas artimiausiems žmonėms mažai rūpi?
Visos globotojos kalbėjo apie tai, kad nenori vaikams tapti mamomis ir prašo, kad jų vaikai taip nevadintų. „Jūs turite savo tėtį ir mamą“, – kartojančios vaikams. Deja, tikrieji tėčiai ir mamos su savo vaikais susitinka tik globos koordinatorių paraginti, kelis kartus pakviesti. O kartais nulydėjusios į susitikimą su mama ar tėčiu savo globotinį, globotojos vaiko mamos ir tėčio taip ir nesulaukia.
Visos globotojos džiaugėsi tarpusavio bendravimu, psichologine ir emocine pagalba, kartais moterys viena kitai suteikia atokvėpio paslaugą. Globotojos džiaugėsi ir Globos centro darbuotojų rūpinimusi vaikais ir globotojomis.
Budintys globotojai vaikus gali globoti iki metų. Šiuo metu Biržų rajone yra 6 budinčios globotojos, visos moterys, jos globoja 15 vaikų. Globos centro darbuotojai tvirtina neturintys priekaištų nė vienai globotojai.
*
Biržų rajone vaikų globa rūpinasi Biržų rajono socialinių paslaugų centro Globos centras.
Jo darbuotojai organizuoja budinčių globotojų, globėjų, nesusijusių giminystės ryšiais, globėjų giminaičių, įtėvių paiešką; konsultuoja asmenis, pageidaujančius globoti (rūpinti), įvaikinti ar tapti budinčiais globotojais, asmenis, siekiančius steigti šeimynas ir (ar) tapti šeimynos dalyviais.
Globos centras vykdo budinčių globotojų, globėjų, nesusijusių giminystės ryšiais, globėjų giminaičių, įtėvių, šeimynų dalyvių pasirengimo globoti (rūpinti), prižiūrėti vaikus, įvaikinti bei bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programą; vertina budinčių globotojų, globėjų, nesusijusių giminystės ryšiais, globėjų giminaičių, įtėvių pasirengimą globoti (rūpinti), prižiūrėti vaikus, įvaikinti ir teikia išvados dėl jų tinkamumo globoti (rūpinti), prižiūrėti vaikus kopiją Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos įgaliotam teritoriniam skyriui.
Centras taip pat informuoja savivaldybės administraciją ir VVTAĮT įgaliotą teritorinį skyrių apie bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarčių su budinčiais globotojais sudarymą, nutraukimą; parenka vaikui budintį globotoją, globėją, nesusijusį giminystės ryšiais, globėją giminaitį ir teikia jo kandidatūrą savivaldybės administracijai, jei vaikui nustatyta laikinoji globa.
Globos centras vykdo tęstinius periodinius budinčių globotojų, globėjų, nesusijusių giminystės ryšiais, globėjų giminaičių, įtėvių, šeimynų dalyvių, bendruomeninių vaikų globos namų mokymus; koordinuoja pagalbos teikimą vaikams, prižiūrimiems budinčių globotojų, bei budintiems globotojams ir teikia ar organizuoja šiems vaikams ir budintiems globotojams reikiamą pagalbą (socialinę, psichosocialinę, konsultacinę, teisinę ir kt.); teikia budintiems globotojams, globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, globėjams giminaičiams intensyvią pagalbą; organizuoja ir (ar) teikia laikino atokvėpio paslaugas budintiems globotojams; įgyvendina vaiko, kurį prižiūri budintis globotojas, globėjo (rūpintojo) ir vaiko atstovo pagal įstatymą teises bei pareigas; vertina budinčio globotojo, globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, globėjo giminaičio vykdomos veiklos kokybę. Globos centras atlieka kitas funkcijas, susijusias su pagalba vaikams, įvaikiams, globėjams giminaičiams, įtėviams, budintiems globotojams, globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, šeimynų dalyviams.
Globos centre dirba ir paslaugas bei pagalbą budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), globėjams giminaičiams, šeimynų dalyviams, įtėviams ar asmenims, ketinantiems jais tapti teikia: globos koordinatorė – Gintarė Lukšienė, tel. (8 674) 84 182;
globos koordinatorė – Kristina Grunskienė, tel. (8 645) 22 897; atestuota darbuotoja – Jolanta Jasinskytė, tel. (8 674) 84 175; atestuota darbuotoja – Jūratė Petrauskienė, tel. (8 674) 83 797.
Dėl informacijos galima kreiptis: VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro Globos centras,
Vytauto g. 32, Biržai (III aukštas); el. p. birzugloboscentras@gmail.com; birzai.socpaslaugos@gmail.com; avadyba.birzai@gmail.com.