
Naujausios
Politikos apžvalgininkai nesutaria karo klausimu. Vieni sako, jog pasaulis ties karo slenksčiu. Kiti tvirtina, jog pasaulis jau seniai kariauja. Gali būti, kad ir vieni, ir kiti teisūs. Jeigu kam iš namo tik slenkstis liko, tam karas tikrai vyksta. Jeigu kieme esi išsikasęs apkasą ir sėdi ant namų slenksčio su šautuvu, tai karas dar neprasidėjęs.
Kariaujama
Sako, jog Antrasis pasaulinis karas buvo Pirmojo pasaulinio karo pasekmė. Ne viskas buvo pasidalinta taip, kad visi būtų patenkinti. Tad užsiauginus raumenis, buvo pliekiamasi iš naujo. Milijonams žmonių paguldžius galvas, buvo iš naujo sutartimis braižomos sienos. Tik niekas nepuolė nusiginkluoti. Dar sparčiau ginklavosi. Ir toliau ginkluojasi. Net laužant nusiginklavimo sutartis. Ir niekas nieko padaryti negali. Rusija pasigrobė Krymą ir taikosi separatistų rankomis pasiimti dar gabalą Ukrainos. Nebe pirmi metai kariaujama Sirijoje. Dėl teritorijų, dėl įtakos zonų. Kariaujama kai kurios Afrikos valstybėse. Pasaulyje milijonai pabėgėlių. Kažkam kažko reikia, ir eina jėga pasiimti.
Pasak karo istoriko Valdo Rakučio, kova dėl pasaulio "perdalinimo" artimiausiu metu nesibaigs. Mat pasaulis keičiasi. Po Antrojo pasaulinio karo dominavo dvi jėgos: Sovietų Sąjunga ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Dabar užaugo Kinija. Jos ekonomika viena pirmaujančių pasaulyje. Kinija mažai kalba apie savo planus pasaulyje, bet nuo to nėra ramiau. Kol kas matome tik ekonominius karus. JAV bando muitais, kitais ekonominiais svertas sustabdyti Kinijos plėtrą. Tačiau visokios sankcijos dažnai atsigręžia kitu galu.
Politikos apžvalgininkas Nepriklausomybės Akto signataras Rolandas Paulauskas tvirtina, jog Rusija, nepaisant sankcijų, iš maisto importuotojos tapo pasaulinio lygio grūdų eksportuotoja bei didina paukštienos ir kiaulienos eksportą.
Tačiau ir toliau sankcijomis spaudžiama Šiaurės Korėja, Iranas. Tačiau sulaukiama ne nuolankumo, o agresyvių veiksmų. Visi, kuriems kyla didesnis ar mažesnis pavojus, irgi puola ginkluotis. Ginkluojasi Izraelis, Turkija, Lenkija... Ginkluojasi ir Lietuva. Kiekvienas pagal išgales augina raumenis. Nėra kur dėtis. NATO vadovai irgi kalba apie tai, kad reikia skirti kuo daugiau pinigų ginklams. Vis garsiau kalbama, jog reikia kurti Europos Sąjungos ginkluotąsias pajėgas. Pasak istoriko Valdo Rakučio, pasaulinė saugumo sistema aižėja. Karai pradedame net nepasitarus su sąjungininkais. Šovė kam nors kas nors į galvą, prisitaikė ir iššovė. Todėl ir turime tokį karštą pasaulį.
Neįmanoma sustoti?
Ankstesniais metais didžiųjų valstybių vadai gražiai pakalbėdavo apie taikų sambūvį, nusiginklavimą. Buvo net sutarčių, po kurių sunaikinta raketų, branduolinio ginklo užtaisų. Dabar vėl viskas rieda nuo kalniuko. Dauguma valstybių garsiai šneka, jog visus konfliktus galima išspręsti tik ginklais. Tarptautinės organizacijos, turinčios užtikrinti stabilumą pasaulyje, nustumtos į šoną. Pasaulyje karaliauja ginklų gamintojai. Nuo konvejerių važiuoja naujausios raketos, naikintuvai, bombonešiai, šarvuočiai... Norimos ginkluotės net eilėje kelerius metus tenka laukti. Vienas ne iš ten, kur reikia nusipirko raketų. Kitas užpyko, todėl nebeparduos naikintuvų. Mat tos svetimos raketos, jeigu kas nors kur nors įvyks ne taip, lengvai panašius orlaivius kitur numuš. Bala nematė: parduos, juk milijardai žvengia!
Taip ir sukamės. Baisu ir pagalvoti, kas būtų jeigu, sugalvotume rimtai nusiginkluoti. Milijonai žmonių netektų darbo. Į stalčių tektų padėti daug puikių mokslininkų išradimų. Kitaip sakant, pasaulį ištiktų neregėta krizė. Negi mes to norime?! Aišku, jog nenorime! Todėl norime šautuvų. Mat tikime, kad ant sienos kabantis šautuvas per visą spektaklį gali ir neiššauti. Juk galvojame: kuo daugiau šautuvų turėsime, tuo saugesni būsime. Teisingas požiūris, nes toks viso dabartinio pasaulio požiūris.