
Naujausios
Į "Biržiečių žodžio" redakciją kreipėsi Jono Meko dukterėčia Ina Guogienė. Moteris sakė, jog su seserimi trečiadienio vakarą apsilankė Jonui Mekui skirtame renginyje Vlado Jakubėno muzikos mokykloje. Renginys joms labai patiko. Tačiau kai renginio dalyvius profesorė R. Lampsatytė pakvietė vykti į kapinaites, moterys sutriko: apie tai jos nieko nežinojo, automobilio vykti į kapinaites neturėjo. Seseris į automobilį maloniai pakvietė Biržų viešosios Jurgio Bielinio bibliotekos direktorė Vilmantė Vorienė. Tai, kad vykstama į kapinaites be jų žinios, moteris trikdė, nes Jonas Mekas palaidotas jų šeimos kapavietėje. Tačiau tai dar ne viskas.
– Į kapinaites nuvyko būrys žmonių. Raminta Lampsatytė pakalbėjo. Sakė, jog Jonas labai mėgo dainuoti, šokti, vyną. Ji pasiūlė padainuoti. Buvusi vicemerė Irutė Varzienė sakė, jog Jonas mėgo papilietišką dainą "Trauk, panela", bet ji jos nedainuos, nes neturi balso. Tuomet uždainavo kažkoks vyras. Kažkas sakė, jog jis iš Kauno. Visi pradėjo dainuoti. Tokie dalykai mums neįprasti, tai nepagarba mirusiesiems, – kalbėjo Ina Guogienė.
Moterį taip pat šokiravo tai, kad po kapinaites lakstė ir po antkapius šokinėjo vaikai, o motinos jų net nesudraudė. Neapsikentusi, vaikus sudraudė pati profesorė.
– Tuomet buvo degamos žvakės. Kelios žvakės be dangtelių buvo padėtos prie kapo. O ant kauburėlio, kur mes padėjome ovalią vazą su pasodintomis gėlėmis, buvo uždegtos paprastos žvakės. Su seserimi nuogąstavome, ką rasime atvykusios po kelių dienų. Nuogąstavimas pasitvirtino, – kalbėjo susijaudinusi moteris.
Sekmadienį į Biržus atvyko vaikai, giminės ir panoro aplankyti artimųjų kapelius.
– Kai nuvykome, pasibaisėjome. Vaza buvo apdegusi, sudegusios gėlės. Gerai, kad neužsiliepsnojo šalia esantys kapai, pušys. Mums skambino žmonės ir sakė: pažiūrėkit, kas padaryta, – pasakojo I. Guogienė.
Jono Meko dukterėčia sakė, jog Jonas Mekas palaidotas artimųjų lėšomis. Jo vaikai gyvena kitur, todėl šeimos kapavietę prižiūri ji kartu su giminaičiais.
– Nenoriu, kad prie mūsų kapų šoktų ir dainuotų. Tam yra pastatytas atminimo akmuo. Prie to akmens renginių organizatoriai gali šokti ir dainuoti. Norime, kad mūsų šeimos kapavietėje būtų tvarka. Negalime ten būti kasdien ir prižiūrėti, kas darosi. Juk ir gėlės po kurio laiko nuvysta, jas reikia nuimti, todėl ir prašome žmonių nevežti gėlių, žvakių. Kas dabar kapavietę sutvarkys, kai viskas sugadinta? Suprantu, kai žmonės ateina, pagerbia, tvarkingai gėlės žiedelį pamerkia, bet ne šitaip, – kalbėjo I. Guogienė.
Moteris kalbėjo, jog bibliotekos darbuotojos visuomet kapų lankymą derina su giminaičiais, įsiklauso į jų pageidavimus. Todėl bibliotekos kolektyvu Jono Meko artimieji pasitiki.
– Kreipiausi į Administracijos direktorių. Jis sakė imsis priemonių, kad netvarkos nebūtų. Tačiau labiausiai mane šokiravo "Portfolio" galerijos vadovė. Kaip vienai ši renginio organizatorių, kuri dalyvavo renginy, išsakiau savo nepasitenkinimą ir paprašiau sutvarkyti kapą taip, kaip buvo. Ji pasakė, kad Jonas nėra mūsų nuosavybė, pagrasino man pakviesti policiją. Likau šokiruota, – kalbėjo Ina Guogienė. – Nesmagu viešinti tokius dalykus, bet tylėti negalime.
"Portfolio" galerijos savininkė Lijana Judickaitė patikino: ji tikrai ketino Jono Meko dukterėčiai iškviesti policijos pareigūnus ir jau buvo į rankas paėmusi telefoną:
– Niekas neturi teisės su manimi kalbėti tokiu tonu, kaip kalbėjo atėjusi moteris. Ji man pareiškė nepagrįstus kaltinimus. Paprašiau ją du kartus išeiti, o kai ji nepaklausė, ketinau iškviesti policijos pareigūnus. Liūdna, kad pasitaiko tokių žmonių, bet matyt reikia ir tokių, – sakė L. Judickaitė.
Savivaldybės administracijos direktorius Vidas Eidukas "Biržiečių žodžiui" sakė, jog Savivaldybė palaiko giminaičių sprendimą: kapavietė yra privati, tad aiškus giminaičių noras, kad renginiai privačioje kapavietėje nevyktų, o gėlių dėjimas ar žvakių degimas turėtų taip pat būti derinamas su Jono Meko artimaisiais, kurie kapavietę prižiūri.