
Naujausios
– Ketvirtoji Alutinio šventė. Net neabejoju: ji mums labai reikalinga. Šventės ištakos labai gilios. Šukionys kapinaitėse turi Šv. Mato (Šv. Mataušo) koplyčia, kurioje nuo seno švenčiami tituliniai atlaidai. Iš atlaidų žmonės neskuba namo, susiburia, pabendrauja, šiųmečio miežių derliaus alaus saikingai paragauja. Šio krašto tradicijos man pažįstamos nuo pat gimimo. Apynių kvapu kvėpintis galėč, kaip jis man gardžiai kvepia. Todėl labai rūpėjo atgaivinti ir populiarinti senovinį paprotį – Alutinį. Iš ištikimybės gimtojo kaimo tradicijai. Neslėpsiu – ir iš kartėlio, nes Biržuose alaus šventė nebuvo išsaugota, išpuoselėta, – "Biržiečių žodžiui" kalbėjo Šukionių kaimo bendruomenės pirmininkė, kultūros darbuotoja Rita Bieliakienė.
Ir neslėpė: kiti atsitiktinumai taip pat prisidėję. Esant emigracijai, ryšiai tarp žmonių, tarp kartų trūkinėja, miršta bendruomeninio sugyvenimo tradicijos. To negali nepastebėti. Bet norisi tikėt, kad Šukionyse vykstantys Šv. Mato atlaidų ir pakermošio, Alutinio dermė prisidės prie bendruomenės žmonių sugyvenimo, kartų bendravimo, paveldo tradicijų išsaugojimo ir naujų tradicijų atsiradimo. Organizatoriams darbo iki kaklo, kad tik sveikatos ir noro būtų.
Šukionių koplyčioje šv. Mišias aukojo Vabalninko parapijos klebonas Jonas Tamošiūnas. Dvasininkas nepasididžiavo ir iš koplyčios su visais atlaidų dalyviais pasuko į bendruomenės namus. Kunigas Jonas pasidžiaugė: jaunimo nemažai. Jis palaimino šukioniečių vaišių stalus. Prisipažinęs, kad alaus nemėgstantis, bet sutikęs jo gurkštelėti, neišpeikė. Ir palinkėjo kurti naujas tradicijas. Garbingajam į šukioniečių svečiui kur kas labiau patiko bulvės su lupena ir sviestu. Tokios vaišės priminė vaikystę...
Sulaukta ir daugiau viešnių, svečių iš valdžios: iš Biržų, Vabalninko.
Šių metų Alutinio šventės karalius (aludaris) ir karalienė – bendruomenės nariai, ūkininkai Žygimantas ir Violeta Bitinai. Taip netyčia išsirutuliojo, kad karaliui prisižadėjus išvirti alų, jo karalienė pritaisė kibirą baltos mišrainės. Ne tik. Violeta Bitinienė dar ir puošnų tortą iškepė. Aludaris iki šventės turėjo baimės, kad tik viską gerai užmatytų, pajustų ir alų laiku sukoštų. Kad nei per anksti, nei per vėlai nebūtų… Ir kad su puta. Viskas pavyko. Kaip ir kasmet – pakermošiui alaus 4 kibirų užtenka. Nė vienas neįkaušta, su saiku- ragauja.
Salės scenografija tiko Alutinio veidui. Kompozicijose – apyniai. Apynys nuo pirmos šventės prie didžiosios bendruomenės pavėsinės bujoja. Jam vakarinė pusė patiko. Pasak šventės organizatorių, jo įspūdingų spurgų užtenka ir salei papuošt, ir puokštėms.
Alutinis įsilingavo iki užstalės dainų, šokių ir aplodismentų. Bendruomenės namų stogą "kėlė" balsingosios Biržų kultūros centro ansamblio "Navija" dainininkės (vadovė R. Misevičė), Nausėdžių moterų šokėjų grupė "Liepa"... Į Šukionis trumpam su naujienomis ir dovanomis – kepure puošta apyniais, raugintų agurkų stiklainiu, puokšte linų, su pasakojimais ir pokštais užsuko garsioji Pranė iš Mieliūnų.
Deja, šventė greit prabėgo, neprailgo. Meno mėgėjams ir šventės organizatorių pagalbininkams prisiminimui po viržių vazonėlį. Susitikę vietiniai su giminėmis, pažįstamais, gal būt seniai matytais, išsikalbėt troško. Vieniems į Šiaulius, kitiems į Kauną, kai kam Vilnių ar kitą vietą reik pasiekt, kad namolio sugrįžt. Bet šventės vedėja Dalia Baltrušaitienė, Pranės padedama, šokio siautulin spėjo įsukt. Vestibiulyje bibliotekininkė Vilma Šulnienė dar suspėjo ir viktoriną pravesti. Iš šio krašto kilusiems žmonėms buvo įdomu prisiminti, kur Vabalninko seniūnijoje buvęs Butniūnų kaimas ar kur Ringužėlė, Griauzdė teka. Ir kuom Berčiūnėliai nuo Berniškių skiriasi...
Šukioniečiai didžiuojasi ir džiaugiasi: Mato vardas dar gyvas. Vardą nešioja jaunosios kartos atstovai. Matas Trasykis – šukionietis, o Matas Tamonis – jų kraštietis, jau vilnietis. Čia gyvena jo seneliai. Matas Trasykis – pasveikintas, o vilnietis Matas – neatvyko. Jis laukiamas kitais metais.
Smalsu, kokie patiekalai ant šukioniečių pakermošio stalo? Egidija ir Anelė Rudienės (marti ir anyta) privirė , pritaisė šaltienos daug lėkščių. Vaidis Rudis katilą bulvių su lupena, prie jų labai tiko naminis sviestas su žalumynais. Aldona Ratnikienė – nepagailėjo ,,vinigreto” – burokėlių mišrainės. Bronelė Brinkienė ir Irutė Švežikienė – kepeninės ir kiaulienos slėgtainio (,,ruledo”) prislėgė. Kitos šeimininkės moterys silkei pagardus ruošė, pyragus kepė, puokštes komponavo, kituos ruošos darbuos prisidėjo.
– Dėkinga visiems, nes vienas lauke juk ne karys…O daug rankų didžią naštą paneša. Ar tokių švenčių reikia? Taip! Žmonės dėkojo, atvykusiam iš toliau, jei nebėra gimtinės, artimųjų, tai šis pakermosis labai pradžiugina, žmogus jaučiasi laukiamas, – "Biržiečių žodžiui" kalbėjo kultūros darbuotoja, bendruomenės pirmininkė Rita Bieliakienė.
Tvarkydamiesi po šventės šukioniečiai su bendraminčiais linkę pasidžiaugti sėkme ir aptarti kas nepavyko, kaip geriau sugalvoti, kokių naujų žmonių į bendruomenės veiklą įtraukti?