
Naujausios
Vasario 16-osios išvakarėse gražus būrys kraštiečių Biržų krašto muziejuje „Sėla“ susitiko su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidente Birute Valionyte. Politikė ne vienerius metus keliauja po kaimynines šalis – Baltarusiją, Ukrainą, Rusiją ir Lenkiją, fotografuodama jose išlikusį Lietuvos paveldą.
Signatarė praėjusio šeštadienio popietę pristatė savo naujausią knygos „Didžioji Lietuva“ dalį apie Lietuvos paveldą Rusijoje. B. Valionytė įdomiai papasakojo apie savo keliones po istorines Didžiosios Lietuvos žemes, parodė fotografijas apie išlikusius piliakalnius, pilkapius, pilis, tvirtoves, jas juosiančias upes Rusijos Federacijoje ir jos Kaliningrado srityje - šiaurės prūsų krašte.
Pastebėta, jog Karaliaučiaus srityje pavyko nufotografuoti visus prūsų piliakalnius, kuriuos buvo nurodęs pirmasis Prūsijos archeologas Emilis Holakas, kuris yra sudaręs pirmąjį piliakalnių žemėlapį, kuriame nurodomos skalvių, nadruvių, notangų, varmių, bartų, sembų ir kitų genčių žemės su jose esančiais piliakalniais. Fotoalbume šalia nuotraukų yra pateikiami trumpi objektų aprašai su žemėlapiu, bei pavadinimais lietuvių, rusų ir vokiečių kalbomis.
Dalindamasi kelionių įspūdžiais B. Valionytė sakė, jog iki šiol neišdyla iš atminties, kad mūsų palikimo ir šiandien tuose kraštuose yra labai daug. Tai matyti žvelgiant į visą kaimiškąją architektūrą (sodybas, jų tvarkingumą, gyvenamųjų namų spalvas), nors ten šiandien gyvena rusai. Sustojus paklausti kelio, kalbinami rusai ne kartą nurodė, jog reikia važiuoti „senuoju Lietuvos keliu“. Prie Kalugos šnekinta moteris nepažįstamos pašnekovės iš Lietuvos pasiteiravo, ar ji žinanti, kad ten, kur matyti ieškomas piliakalnis „yra ne Rusijos žemės, o Lietuvos“. Panašių pikantiškų detalių kelionėje teko sutikti ne vieną. O tai rodo, kad Lietuvos palikimas toje žemėje nėra visai prarastas ir po daugybės metų.
Vasario 16-osios proga Kovo 11-osios Akto signatarė Birutė Valionytė „Biržiečių žodžio“ skaitytojams ir visiems kitiems kraštiečiams linkėjo: Prisiminkime, kas mes tokie esame, žinokime savo šaknis. Mes esame ne maža tauta, bet esame neskaitlinga, bet būkime tikraisiais būtšakniais arba kaip sako latviai – būtsargiais!“