
Naujausios
Popietėje svečiavosi Danguolė Plentauskienė su dainininkų kolektyvu iš Smilgių ir Zita Bėliakienė su savo vadovaujamais kolektyvais: etnografiniu ansambliu „Vijoklis“ iš Germaniškio ir liaudiškos muzikos kapela „Santaka“ iš Nemunėlio Radviliškio.
Jaukiai įsitaisę prie stalelių, ant kurių, padengtų gražiomis staltiesėmis, buvo uždegtos žvakelės, susirinkusieji vieni kitiems rodė atsineštus daiktus, pasakojo apie juos. Pasakojimai pynėsi su dainomis, humoristinėmis eilėmis, pajuokavimais. Daug įdomių daiktų pamatyta, jų atsiradimo istorijų išgirsta.
Smilgiečiai pasakojo, kad prieš daug metų smuikininkas Juozas Šembelis juos apdalijo pupelėmis, kurias smilgiečiai augina iki šiol. Kad maestro pupelės gyventų, jį primintų, kad gyvuotų ir Nemunėlio Radviliškio krašte, jų atvežė dovanų. Kartu su pupelėmis renginio šeimininkei Daliai smilgiečiai įteikė ir senovinę rezginę. Tokias rezgines rezgusios dvi garbaus amžiaus žemaitės. Nors Smilgiuose gyvenusios tik 6 metus, bet daug nuveikusios bendruomenės labui, turėjusios auksines rankas. Gal energijos suteikdavo pagarsintas vienos iš jų pusryčių receptas? Gal kas nors susigundys pabandyti? Nors senjora metų turėjo daugiau kaip 8 dešimtis, ji buvo ir dainininkė, ir šokėja, ir maldininkė, ir giedotoja, ir visokių rankdarbių meistrė. O kiekvienas jos rytas prasidėdavęs taip: 4 riešutai, užpilti žemaitiška naminuke, puodelis arbatos ir vienas saldainis „Kregždutė“.
Susirinkusiuosius sudomino pasakojimas apie nedidukę plokštelę, kuri, kaip sakė jos šeimininkas, gal kartais yra iš kosminio laivo baterijos. Bent taip teigęs jo draugas, dovanojęs tą plokštelę.
Atėjusieji išgirdo pasakojimą apie daugiau kaip 40 metų moters saugomą šilkinę skarelę, dovanotą jos tėčio, nors jo tarp gyvųjų jau nėra daugiau kaip 30 metų.
Net artimai pažinojusieji dviejų kolektyvų vadovę Zitą Bėliakienę buvo nustebę, kai išgirdo, jog ji turi dar vieną vardą. Ją tėveliai močiutės garbei pavadino jos vardu – Kotryna. Zita – Kotryna Bėliakienė pasakojo apie mamos nertą staltiesę, promočiutės rankinuką... Kvietė apsilankyti Germaniškio muziejuje, kuriame yra daug senovinių daiktų sunešta.
Įtaigiai apie atsineštus daiktus ir relikvijas pasakojo kraštotyrininkas, Nemunėlio Radviliškio mokyklos muziejininkas Evaldas Timukas. Jis parodė savo prosenelio Leono Timuko surištus laikraščio „Mūsų rytojus“ 1929-1931 m. numerius, garsaus fotografo Petro Ločerio nuotrauką, kurioje su kitais dviem dvaro muzikantais yra ir jo senelis, vestuvinius žiedus, liudijančius jo senelių santuokos 50-metį... E. Timukas sakė, jog muziejuje yra ypatinga relikvija: metalinė lenta su užrašu „N.Radviliškis“, mininti vietovardžio pasikeitimą. Įdomus sutapimas: šie metai paskelbti vietovardžių metais, o lygiai prieš šimtą metų miestelio buvęs pavadinimas “Radviliškis“ buvo pakeistas į „N. Radviliškis“ arba „Nemunėlio Radviliškis“.
Kraštotyrininkas teigė, jog tikrų tikriausios relikvijos yra miestelio žmonės. Jis dėkojo Emilijai Šarvienei, muziejui perleidusiai jos mamos, besimokiusios Parupės pradinėje mokykloje, matematikos namų darbų sąsiuvinius, kitus senovinius daiktus. Sakė, kad kapelos „Santaka“ smuikininkas Petras Deglis – vaikštanti miestelio enciklopedija, nes daug žino ir mena.
Minėtas muzikantas popietės dalyviams papasakojo apie mokyklos muziejui dovanotą lininį maišą grūdams. Tarpukariu važiuodami į malūną (kurio dabar nebėra, išlikę tik fragmentai), ūkininkai ant maišų užrašydavę pirmąsias šeimos pavardės raides, kad maišai nesusimaišytų. Jo šeimos maišai buvo pažymėti „DEG“. Sakė, jog tokiame maiše tilpę apie 80 kg grūdų. Ir pajuokavo, kad žemdirbiai, maitindamiesi pagal dabartinio sveikatos ministro rekomendacijas, tokio maišo nepakeltų...
P. Deglis prisiminė, kaip buvo pilami ir tvirtinami aukšti šlaitai statant tiltą per Nemunėlį iš Germaniškio į Latviją. Kiekviena šeima turėjo atvežti žemių tiek vežimų, kiek šeimoje yra narių. Ir dar papildomai tiek vežimų, kiek hektarų žemės turėjo. Suvežtas žemes tilto statytojai klojo dideliais velėnos gabalais, kuriuos tvirtino įkaldami medinius kuolus... Apie tai papasakojęs muzikantas pridėjo, jog šiandieniniams Vilniaus Gedimino kalno tvarkytojams tikriausiai būtų pravartu pasidomėti, kaip ano meto statytojai supildavo aukštus pylimus ir juos sutvirtindavo...
Renginio vedėja parodė aplamdytą kryželį. Kas aplamdė? Pasirodo, kad antrojo pasaulinio karo metais nemažai vertingesnių daiktų, kad jų niekas neatimtų, šeimininkai užkasė daržinėje, pakreikė šiaudų ir užleido arklius. Kryželio įlenkimas – likusi arklio kanopos žyma...
Dar ne vienos atminimų istorijos klausėsi susirinkusieji, kartu dainavo. Popietei skirtas laikas prabėgo nepastebimai. Prieš išsiskirstydami visi dar pažaidė keletą liaudies žaidimų. Atsisveikindami dėkojo tokio susitikimo sumanytojai Daliai Matusevičienei ir kalbėjo seksiantys skelbimus, kada vėl galėsiantys pasibūti panašiame susiėjime, kuriame sušyla ir širdys.