
Naujausios
Biržiečiams puikiai pažįstama tautodailininkė, karpytoja S. Rožėnienė respublikinėse parodose – senbuvė, jos darbai puošė ne vieną galeriją. O štai R. Dubrienei tai dar tik antroji paroda. Pernai Biržų krašto tautodailininkų kūrybos darbų parodoje R. Dubrienė savo karpinius viešai pristatė pirmą kartą. Tada R. Dubrienė dar dirbo vienoje miesto parduotuvių. Prieš didžiąsias metų šventes moters karpiniais išpuošti vitrinos langai traukė praeivių žvilgsnius. Pastebėjusi naująjį talentą, tautodailininkė S. Rožėnienė pakvietė karpytoją savo darbais pasidalinti kasmetinėje Biržų krašto tautodailininkų parodoje. Ir nesuklydo – R. Dubrienės darbai sužavėjo parodos lankytojus.
Pagyrimai ir žmonių reakcijos paskatino menininkę visiškai atsiduoti savo pomėgiui. R. Dubrienė nusprendė baigti savo dvidešimt metų trukusį pardavėjos darbą ir pasinėrė į kūrybą.
– Nors daug metų dirbau pardavėja, supratau, kad tai ne man. Pabodo būti vienoje vietoje, kur nėra galimybių tobulėti kaip menininkei. Nuo mažens esu kūrybinga, o ir mano išsilavinimas meninis, tad noras kurti man nesvetimas, – kalbėjo moteris.
Parodai Rokiškyje R. Dubrienė ruošėsi kruopščiai. Per metus patobulėjo: sukūrė ne tik karpinių-paveikslų, bet jais papuošė ir žvakides, dovanų dėžutes, atvirukus. Parodai menininkė pristatė du paveikslus, tris dovanų dėžutes, tris atvirukus ir dvi žvakides, puoštas karpiniais.
– Tautodailės motyvai visada buvo madingi, o kad jie dar ir prisitaikytų prie šiuolaikinės mados, turi būti ir praktiški. Neveltui parodos tema – "Karpinys kitaip", tai leido fantazijai labiau išsiplėsti, – aiškino moteris.
Paroda "Karpinių ažūrai" vyks iki gruodžio 20 dienos. Rokiškio krašto muziejuje eksponuojami 462 darbai, jų kūrėjai – 57 karpytojai iš visos Lietuvos. Parodos dalyviai – ne tik tautodailininkai.
– Apžiūrinėdama darbus, pasisėmiau daug nuostabių idėjų ir įkvėpimo kurti toliau ir galbūt – kitaip. Karpiniais galima papuošti ne tik namų sienas, bet ir padėklus ant stalo, servetėles, veidrodžius, indus, pirkinių maišelius, vazas, skirtukus knygoms, atvirukus, įvairias dėžutes, drabužius, – įspūdžiais dalinosi menininkė.
Paklausta, kaip jaučiasi, savo darbus jau antrą kartą parodžiusi visuomenei, moteris džiaugėsi:
– Labai malonu ir gera matyti sunkaus, bet širdžiai mielo darbo rezultatus parodoje. Kai mano kūriniai gražiai įsipina į bendrą visų darbų vaizdą, jaučiu, kad neiškrentu iš konteksto. Kai pradedu karpyti, nebegaliu sustoti. Karpymas labai atpalaiduoja, o matant rezultatą, užlieja neapsakomai geras ir malonus jausmas.
R. Dubrienė džiaugėsi susipažinusi su tautodailininke S. Rožėniene. Menininkė ją vadina savo mokytoja.
– Esu dėkinga savo mokytojai, kad mane pastebėjo. Mes puikiai sutariame, dažnai kalbame apie savo idėjas ir kūrinius. Ji net yra sakiusi, kad gali būti rami: šis menas Biržuose gyvuos. Labai malonu tą išgirsti iš savo mokytojos, – kalbėjo karpytoja.
R. Dubrienė pradėjo neakivaizdžiai studijuoti Aprangos technologijas ir dizainą Utenoje.
– Dabar didžiąją laiko dalį užima mokslai. Minčių ir idėjų turiu begalę, tad labai stengiuosi visur suspėti, – kalbėjo karpytoja.
R. Dubrienė yra baigusi meninį siuvinėjimą Kauno taikomosios dailės mokykloje. Moteris tikisi, kad naujos studijos padės pagilinti žinias, nes abi specialybės yra tarpusavyje susijusios.
– Karpinius galima pritaikyti daug kur: ant drabužių, pagalvėlių, namų dekoravime ir pan. Į tai ir noriu pasinerti ir pradėti dirbti sau, – apie savo planus kalbėjo menininkė.
Ne už kalnų Biržų krašto tautodailininkų kūrybos darbų paroda. Karpytoja atskleidė, kad šiai parodai ji kruopščiai ruošiasi: vieni darbai jau baigti, kiti dar laukia menininkės rankų prisilietimo.
– Ši paroda man yra labai svarbi, labai noriu tapti Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare. Kai turi šį statusą, savo darbus galima eksponuoti plačiau, dalyvauti mugėse. Viliuosi kažkada tapti šio garbingo Lietuvos tautodailinikų būrio dalele, – kalbėjo moteris.