Srutinimo problemą ministras „perdavė“ seniūnui

Srutinimo problemą ministras „perdavė“ seniūnui

 

Srutinimo problemą ministras „perdavė“ seniūnui

Į Naująją Akmenę atvykusio žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus Papilės seniūnas Antanas Vaičius paklausė, kas galėtų sutramdyti srutynų savininkus, smardinančius miestelį ir kaimus. Svečias atsakė, kad ne ministras to turėtų imtis, o seniūnas. Todėl jau rytoj Papilės seniūnijoje rengiamas susitikimas su UAB „Saerimner“ atstovais, turinčiais kiaulidžių kompleksą Skabeikių kaime netoli Papilės.

Vytautas RUŠKYS

Papilėje valdžia — nepajėgi

„Gerbiamas seniūne, jūs esate gaspadorius, ir tikrai ne ministras Papilėje vaikysis srutovežius“, — sakė K. Starkevičius.

O paskui ministras svarstė: „Lietuvoje dejuojame, kad per mažai išplėtota gamyba, bet kodėl mes patys vejam tą gamybą. Tad ką tu padarysi. Juk šūdas vis tiek nekvepia. Reikia suprasti vieniems kitus gyventojams ir gamybininkams“.

Seniūnas A. Vaičius sakė, kad gamybininkai bent turėtų laikytis nustatytų srutų išpylimo į laukus taisyklių.

O tada ministras vėl žadino seniūno galias: „Bet jūs, seniūne, — pirmas, kuris turite teisę surašyti protokolą. Tad ir rašykite. Ministras tikrai to nedarys“.

„Mano kvapo užuodimo, jei reikėtų ginčytis teisme, tikrai nebūtų įmanoma pridėti“, — argumentavo seniūnas A. Vaičius.

Paskui seniūnas išdėstė, kaip valdžia nepajėgia apginti vietinių gyventojų interesų: „Saerimner“ kiaulidės yra Ventos regioninio parko teritorijoje, o valdžios atstovai negali užeiti į patalpas ir sužinoti, kiek iš tikro auginama kiaulių.

Iš kitos pusės esantis Papilės žemės ūkio bendrovės karvidžių kompleksas irgi smardina. Tai žmonės negali nė išeiginėmis dienomis savo namuose praverti langų — smirdi srutynu„.

Ventos pamoka: smūgis į sieną

Pernai srutinimo problemų neišsprendė ir Ventos seniūnijos valdininkai, kai miestas, kurioje pašonėje esančiuose laukuose buvo išlietos kiaulidžių srutos, kelias dienas dvokė lyg tvartas. Tada buvo pakilusi grupė vietinių gyventojų. Tačiau atsitrenkė lyg į sieną.

„Saerimner“ atstovai į atsakinėjo formaliai, konstatavo, kad paprasčiausiai atlieka darbus ir “pagal galimybes“ pasirūpina smarvės mažinimu.

Kai bėdomis domėjosi „Krašto žinios“ paaiškėjo, kad net aplinkosaugininkai yra bejėgiai padėti gyventojams.

Mat UAB „Saerimner“ nereikia prašyti aplinkosaugininkų leidimo laistyti srutoms, o tik pakanka pranešti, kada tai darys pagal sudarytą mėšlo tvarkymo planą.

Tokį darbą sustabdyti aplinkosaugininkai gali vieninteliu atveju — jei vėjas pučia artimiausios gyvenamosios vietovės link. Dar taisyklėse yra nuoroda: „Nerekomenduojama tręšti išeiginėmis dienomis“.

„Tad poveikio priemonių nėra daug: vienintelis draudimas ir viena rekomendacija, — „ Krašto žinioms„ sakė Akmenės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Augustinas Lenkutis. — Tad kai laistomos srutos, o vėjas nepučia gyvenamosios vietovės link — nėra pažeidimo. Nėra ir tada, jei ta kryptimi pasisuko vėjas, kai buvo srutos išlietos. Nes taisyklėse nurodytas draudimas galioja tik proceso metu“.

Bėdą atnešė nauji savininkai

Srutų dvokai išplito Papilės ir Ventos seniūnijose, kai Skabeikių kaime buvusios uždarosios akcinės bendrovės „Skabeikių agrofirma“ kiaulides nusipirko Danijos kapitalo įmonė “Saerimner“.

Ji iškart pranešė, kad ketina išpilti smirdinčias išmatas į beveik 10 kartų daugiau laukų, negu iki tol tai buvo daroma — apie 1000 hektarų.

Srutų laistytojai yra nukentėję nuo vagių. Jie maždaug prieš dvejus metus sukapojo apie 300 metrų aukšto spaudimo lanksčių žarnų laistyti srutoms ir skystam mėšlui laukuose netoli Papilės. „Saerimner“ tada patyrė 24 tūkstančius litų nuostolį. Pernai vagys apie 700 metrų tokių pat žarnų pavogė.

Policija tebeieško kaltininkų.

 

Autoriaus nuotr.

IŠPYLIMAS: Žarnomis į laukus išpiltų srutų dvokas piktina jį pajuntančius Papilės ir Ventos gyventojus.

 

SIŪLYTOJAS: Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius siūlė smardintojus srutomis tramdyti protokolais, o tokį būdą kai kurie akmeniškiai supranta kaip pagrūmojimą pirštu.