Paminklas pasaulio gyduolei

Paminklas pasaulio gyduolei

Paminklas pasaulio gyduolei

Šeštadienį Kruopiuose (Akmenės raj.) pagerbta iš šio krašto kilusi pasaulio gyduolė ir žaliavalgystės pradininkė Ann Wigmore.

Jai skirta skulptūra atidengta miestelio kapinėse, sveikos gyvensenos idėjos ir patirtis buvo pristatomos parke nuo vidurdienio iki vakaro šurmuliavusioje šventėje.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Įprasminta Ann Wigmore pagalba

Pernai rudenį Kruopių kapinės priglaudė A. Wigmore (1909 – 1994) palaikų pelenus, pargabentus urnoje iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

Kapavietėje prieš kelias dienas pastatytą akmens keramikos paminklą sukūrė Kęstutis Krasauskas, kuris yra ir prieš dvejus metus Kruopių parke pastatyto tokio pat stiliaus paminklo autorius.

Šeštadienį kapinėse skulptorius K. Krasauskas sakė, kad kūrybai įkvėpė pažintis prieš kelerius metus su grupe žaliavalgystės pradininkės A. Wigmore pasekėjų.

„Patyriau malonių akimirkų, galėdamas nusilenkti žaliavalgystės išpuoselėtomis idėjoms – kurios yra nepaprastos, neįprastos ir didingos, – sakė K. Krasauskas. – Tad ir savo kūriniuose, skirtuose A. Wigmore pabandžiau atskleisti jos meilę kitiems žmonėms, kuri padėdavo žmonėms nuo ligų atsistoti ant kojų ir galiausiai pasveikti“.

Paminklo fundatoriai yra Amerikos lietuviai žaliavalgiai Loreta ir Petras Vainiai. Šeimos vardu paminklo šventinimo iškilmėse kalbėjusi L. Vainius sakė, kad tinkamai yra padėkota A. Wigmore, kurią artimai pažinojo ir iš jos išmoko sveikos gyvensenos.

„Įsiminiau jos nuostatą: nėra ligos, kurios negalima išgydyti, tik svarbiausia turėti vilties, o tada viską gali nugalėti“, – prisiminė L. Vainius.

Dievinimas – ir Holivude

Kruopių parke surengta šventės surengtos diskusijose sveiko gyvenimo tema „Žaliavalgystės keliu“ dalyvavę šalies Natūralios medicinos rūmų prezidentas profesorius Algimantas Kirkutis, Žolinčių akademijos prezidentė Danutė Končienė ir kiti sveikos gyvensenos šalininkai aptarė A. Wigmore nuopelnus, jos veiklos reikšmę

Ji atgaivino ir įgyvendino Hipokrato šūkį „maistas turi būti vaistas“, o sukurtą gyvo maisto dietą pavadino Hipokrato dieta. Hipokrato vardu pavadintas ir 1963 m. įkurtas sveikatos institutas, veikia iki šiol.

Institutas tapo geriausiu pasaulio sveikatinimo ir gydymo SPA. Teigiama, kad tai, ką sukūrė A. Wigmore, yra ateities ligoninė, jaunėjimo centras.

„Jos sukurtos sistemos dievinimas pasiekė ir kino pasauliu vadinamo Holivudo žmones, o Amerikos prezidentai naudojasi, norėdama būti darbingesni“, – sakė profesorius A. Kirkutis.

Dėmesys želmenų terapijai padėjo surasti tautietę

Garsi želmenų sulčių terapijos, sveiko gyvenimo būdo propaguotoja Janina Davidonienė iš Vilniaus šventėje pasakojo apie A. Wigmore.

Ji gimė 1909 metais Akmenės valsčiuje, Pleikių kaime, o.1922 metais emigravo į Ameriką. Lietuvė, nuo vaikystės pažinusi gamtos paslaptis, jomis pasirėmė Amerikoje, kurdama unikalią gydymo sistemą.

Pati valgydama žalią maistą (vaisius, daržoves, daigus), gerdama želmenų sultis, lietuvė išsigydė sunkiausias ligas ir atjaunėjo. Tai padėjo daryti ir kitiems.

Užjūriuose būdama želmenų sulčių panaudojimo žmonių sveikatinimui pradininke dabartiniame visame pasaulyje į gimtąją Lietuvą niekada nebuvo grįžusi, su niekuo ryšių nepalaikė, čia beveik niekas nežinojo apie jos veiklą.

„Kažin ar Lietuvai būtų pavykę prikelti iš užmaršties, jei nepriklausomoje Lietuvoje nebūtų imta domėtis želmenų terapija“, – sakė J. Davidonienė.

Ji pasakojo, kaip pati sunkiai susirgusi, nuvažiavo į Ameriką mokytis gydytis želmenų sultimis.

Norėdama A. Wigmore sveikos mitybos idėjas plačiau paskleisti Lietuvoje, J. Davidonienė išvertė į lietuvių kalbą jos „Želmenų sulčių knygą“, kuri išspausdinta 1996 metais. Tuo laikotarpi įkūrė pirmąjį Lietuvoje želmenų sulčių barą, ėmėsi populiarinti A. Wigmore sveikatingumo idėjas.

Kadangi tuo metu A. Wigmore buvo iškeliavusi į amžinybę (žuvo gaisre), ten niekas nežinojo apie jos gimtinę.

Visose angliškose publikacijose buvo tik trumpa nuoroda, jog ji gimusi Lietuvoje, o konkreti vietovė angliškai buvo rašoma „Cropos“.

Kadangi būtent tokios vietovės Lietuvoje nėra, J. Davidonienė Lietuvos žiniasklaidoje ir internete skelbė ieškanti moters šeimą pažinojusių žmonių ir pavyko, o paskui paieškos nuvedė į bažnyčių archyvus ir baigėsi sėkmingai. Pavyko atkurti ir patikslinti A. Wigmore gyvenimo Lietuvoje detales ir jos vaikystės vietas.

Vaišėmis nukrauti stalai

Šventė Kruopių parke tapo išskirtinė vaišėmis iš augalų ir kitokių ekologiškų produktų nukrautais stalais. Daugiausia patiekalų priruošė Kruopių seniūnijos gyventojai. Kaip sakė šventės organizatorė ir vedėja Genutė Baliulienė, dažna šeimininkė jautė pareigą patiekti bent po vieną gardumyną.

Taip pat po atskirą stalą padengė Akmenės ir Šiaulių rajonų gyventojų bendruomenių, organizacijų atstovai, pristatę firminius žaliavalgiškus patiekalus ir jais vaišinę.

Daugelis žmonių pasinaudojo Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovų siūlymu nemokamai pasitikrinti kraujospūdį, įsivertinti kūno masės indeksą, kūno riebalų masę procentais, atlikti kitus kūno matavimus.

Vytautas Znuta pamokė šiaurietiško ėjimo pagrindų.

Prasidėjus retro stiliaus žaliųjų kokteilių vakarėliui, buvo pristatoma muzikinė programa „Aš meilę tau nešu“.

Autoriaus nuotr.

nafo_140823_Kruopiai_Wigmore_008.jpg

PAMINKLAS: Akmens keramikos skulptūrą paminklą Kruopių kapinėse Ann Wigmore sukūrė skulptorius Kęstutis Krasauskas (antras iš dešinės) už Amerikos lietuvių Petro (iš dešinės) ir Loretos Vainių lėšas.

VALGIAI: Nuo vaišių stalo Kruopių parke buvo galima rinktis mėgiamą žaliavalgišką patiekalą iš keliasdešimties rūšių.

DISKUSIJOS: Apie žaliavalgystę diskutavo Kruopių šventės svečiai šalies Natūralios medicinos rūmų prezidentas profesorius Algimantas Kirkutis (iš kairės), Žolinčių akademijos prezidentė Danutė Končienė, želmenų sulčių terapijos, sveiko gyvenimo būdo propaguotoja, biografinės knygos apie A. Wigmore autorė Janina Davidonienė iš Vilniaus.

KOKTEILIAI: Žaliųjų kokteilių vakarėlyje mergaitės pavaišino kiekvieną dalyvį.