Naujoji Akmenė pavadinta vėl nauja

Naujoji Akmenė pavadinta vėl nauja

Naujoji Akmenė pavadinta vėl nauja

Vienas jauniausių šalies miestų Naujoji Akmenė, dabartinis Akmenės rajono centras, praėjusį savaitgalį šventė 65 metų sukaktį. Su knygos pristatymu, parodomis, koncertais.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Pristatytas pirmasis reprezentacinis fotoalbumas

Šventiniai renginiai prasidėjo Naujosios Akmenės kultūros rūmuose pokalbiais apie miesto istoriją. Pirmiausia parodų salone atidarytoje fotografijų parodoje „Naujajai Akmenei – 65-eri. Įvykiai ir portretai“.

Daugiausia maždaug pusšimčio metų senumo nuotraukose žmonės ieškojo savęs ar pažįstamųjų prisiminti kaip atrodė jauni – miesto ir cemento gamybos įmonės statybose, renginiuose.

Dalis tų pačių fotografijų atrinkta į pirmąjį reprezentacinį fotoalbumą „Naujoji Akmenė. Sakmė apie miestą“.

Joje daugiausia nuotraukų – Jono Šaškausko, Apolinaro Juodpusio, Jono Brenciaus, Sauliaus Gajausko. kurie dešimtmečius gyvendami besikuriančiame mieste dažnai fotografavo.

Taip pat pateikta fotografijų iš kitų Akmenės rajono gyventojų asmeninių albumų.

Vieną knygos dalį sudaro fotomenininko Jono Strazdausko iš Mažeikių ir kitų fotografų užfiksuoti naujausi miesto vaizdai.

Leidinyje nėra daug teksto, tačiau jis itin informatyvus apie dabartinėje miesto teritorijoje buvusį Karpėnų kaimą, apie pirmąją besikuriančio miesto Taikos gatvę, apie akcinės bendrovės „Akmenės cementas“ statybas ir kitas svarbias bei įdomias vietas.

Fotoalbumo pristatyme jo sudarytojas Leopoldas Rozga sakė, kad leidinio kūrimas apie Naująją Akmenę vis dėlto buvo avantiūra. Todėl, kad Naujosios Akmenės seniūnija tai nusprendė likus vos keliems mėnesiams iki miesto šventės.

„Naujoji Akmenė tampa lyg nauja“

Knygoje ir šventinėse kalbose miesto istoriją pristatinėjęs rajono meras Vitalijus Mitrofanovas pasidžiaugė, kad sovietiniu laikotarpiu sukurta Naujoji Akmenė neturėjo tokių relikvijų, kurių, pasikeitus laikams, nereikėjo nugriauti.

„Mat čia vietos bendruomenė kūrėsi savaip: kad pirmiausia būtų gyventi patogu, gera, kad čia norėtųsi grįžti“, – sakė V. Mitrofanovas. – Todėl čia gimęs jaunimas pasidžiaugia, kaip jam malonu augti su savo miestu“.

Pasak mero, Karpėnų kaimą naujam gyvenimui pabudino čia pradėta cemento fabriko statyba 1948 metais. Šalia jos parinkus vietą darbininkų gyvenvietei į statybas atvežti kaliniai po metų pastatė pirmuosius vadinamus barakus, kur yra dabartinė Taikos gatvė, tad 1949-ieji laikoma Naujosios Akmenės gimimo data.

1952 metais, ta vieta vis vadinta Karpėnų gyvenviete, gavo Naujosios Akmenės miesto vardą. Tada buvo pradėta namų statyba dar vienoje gatvėje, kuri dabar vadinama Nepriklausomybės gatve. 1965 metais cementininkų miestas tapo rajono centru.

Meras V. Mitrofanovas sakė, kad pastarųjų kelerių metų pokyčiai savotiškai pateisina Naujosios Akmenės pavadinimą: „Juk tie vieni pirmųjų namų Nepriklausomybės gatvėje ir jos aplinka tapo kaip nauji po renovacijos. Maždaug per metus pasikeis ir pagrindinė miesto aikštė – ji taps nauja ir viena gražiausių šiame Lietuvos krašte“.

Paskatinti grožio kūrėjai

Šventės grožio akcentu tapo šalia tako į bažnyčią eksponuota floristika. Beveik šešiasdešimt kūrinių, kiekvieną apie kvadratinio metro didumo, sukūrė tautodailininkai, gėlininkai, kiti kūrybingi autoriai. Buvo ir kolektyvinių darbų, pavyzdžiui, komunalininkų, policininkų, pedagogų.

Dalis autorių pademonstravo išmonę, sukurdami paveikslus iš butelių kamštelių, dėklų kiaušiniams, metalo laužo.

Komisija išrinko gražiausius eksponatus, apdovanojo autorius.

Iki šventės dirbusi kita komisija paskelbė Naujosios Akmenės gražiausiai tvarkomas sodybas, įstaigas,o jų šeimininkai paskatinti renginyje.

Koncertinėje programoje – ir vietos žvaigždės

Šventinių renginių koncertinėje programoje dalyvavo garsūs šalies atlikėjai: Vidaus reikalų ministerijos vyrų choro „Sakalas“, Alytaus choras „de Žavu“, Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“, taip pat solistai Gytis Paškevičius, Asta Pilypaitė, Deivio ir Renatos duetas.

Klausytojai palankiai įvertino ir vietinių meno mėgėjų pristatytus žaismingus ir melodingus kūrinius.

Naujosios Akmenės jaunieji meno mėgėjai pristatė ir muzikinį spektaklį „Pabūk žvaigžde savo mieste“, režisuotą Andrėjos Gričiūtės.

Dviratininkai pasirinko 65 kilometrų maršrutą

Kelios dešimtys rajono gyventojų šventės dieną dalyvavo žygyje dviračiais po rajoną parinktu 65 kilometrų maršrutu.

Kelionę numatę nuo vidurdienio ir vakaro vis dėlto dviratininkai važiavo greičiau. Nors grupėje buvo ir į septintą dešimtį metų įkopusių entuziastų, paauglių, o kai kurios mamos vežė ir mažamečius vaikus.

Autoriaus nuotr.

PARODA: Floristikos kūriniai eksponuoti ant žolyno.

KNYGA: Knyga apie Naująją Akmenę sudomino įvairaus amžiaus žmones.

ŽVAIGŽDĖS: Naujosios Akmenės jaunieji meno mėgėjai pristatė muzikinį spektaklį „Pabūk žvaigžde savo mieste“.

ŠEIMININKAI: Vanda ir Česlovas Jasevičiai pasveikinti kaip gražiausiai Naujojoje Akmenėje tvarkomos sodybos šeimininkai.

DVIRATININKAI: 65 kilometrų žygyje dalyvavusios mamos vežėsi ir vaikus.

SVETINGUMAS: Algimantas Rašimas skubėjo įvykdyti pareigą – kelis šimtus šventės dalyvių pavaišinti svetingumą simbolizuojančia duona.

FOTOGRAFAS: Vieną didžiausių Naujosios Akmenės kūrimosi nuotraukų archyvą sukaupusiam apie 50 metų fotografuojančiam Jonui Šaškauskui į nuotraukų parodos atidarymą atvykti nesutrukdė negalia.