Žemė sukasi, tik ne visiems vienodai galvos apsisuka?

Redakcijos nuotr.
Feliksas Grunskis
Feliksas Grunskis
Būna dienų, lyg tyčia... Visokių. Mat Žemė sukasi apie savo ašį. Tad rytai keičia vakarus. Diena keičia dieną. Žemė ne tik pati sukasi, bet dar aplink Saulę skrieja.
Ir mes sukamės. Ir nenukrintame. Mat Žemė laiko savo vaikus. Gyvename. Ieškome gyvenimo prasmės. Einame. Būna, kad suklumpame. Kitą sykį atidžiau po kojomis žiūrime. Gyvename ir mokomės.

Virusas ir jo pokyčiai

Matome, kad ne juokais mokosi ir tarp mūsų apsigyvenęs koronavirusas, kurį Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pavadino COVID-19. Tačiau virusas keičia savo įpročius. Pagal juos atsrandame naujų viruso atmainų. Tik spėk suktis, žiūrėti, kaip nuo jo gintis. Todėl PSO nusprendė koronaviruso atmainų pavadinimams naudoti graikų abėcėlės raides. Kad būtų paprasčiau ir nekristų dėmė valstybėms, kuriose šios atmainos pirmą kartą išaiškintos. Naujoji pavadinimų sistema taikoma „susirūpinimą keliančioms“ keturioms plintančioms pandeminio koronaviruso atmainoms ir dar vienai atmainų grupei – stebimiems, „susidomėjimą keliantiems“ viruso variantams. Susirūpinimą keliančių atmainų grupėje britiškoji atmaina bus vadinama Alfa, Pietų Afrikos Respublikoje išaiškinta – Beta, atrasta Brazilijoje – Gama, indiškoji – Delta. Minėjome, jog atmainos bus skirstomos smulkiau. Susidomėjimą kelianti Deltos atmaina bus vadinama Kapa. Graikų abėcėlėje yra 24 raidės. Kol kas nežinoma, ką reikės daryti, kai visos šios raidės bus išnaudotos. Mat Epsilon, Zeta, Eta, Teta ir Jota jau yra priskirtos „susidomėjimą keliančioms“ koronaviruso atmainoms. Tad jau dešimt abėcėlės raidžių yra panaudotos. Jeigu kas, juk galėtume lietuviškų raidžių paskolinti. Su paukščiukais. Juk ir koronvirusas – su dygliukais. Gal jau reikėtų ir patį cornavirusą kitaip pavadinti? Pavyzdžiui, Pūkuotuku ar Plunksnuotu kamuoliuku?

Kodėl reikia virusui ir jo atmainoms naujus pavadinimus suteikti? Todėl, kad atmainos pavadinamos pagal vietas, kur jos aptiktos. O tai pasmerkia tas valstybes savotiškai gėdai. Tos valstybės stigmatizuojamos. Joms etiketės klijuojamos. Kitaip sakant, valstybės kalamos prie kryžiaus. Tarsi tos valstybės būtų kaltos dėl keistų koronaviruso permainų .

Tegul kitiems blogiau būna?

Žinome, jog negražu bet ką kalti prie kryžiaus. Tačiau mums patinka vieną ar kitą valstybę, vieną ar kitą žmogų prikalti prie kryžiaus. Priklijuoti kam nors vienokią ar kitokią etiketę. Daug visokių žodžių pasakėme dėl kaimyno Batkos elgesio. Klupdome jį sankcijomis. O jis nesitaiso! Dar blogiau elgiasi. Lėktuvą nutupdė. Netrukdo kontrabandininkams mus aprūpinti baltarusiškomis cigaretėmis. Pagrasino, jog nestabdys pas mus iš Azijos traukiančių pabėgėlių. Yra įtarimų, kad dabar vos ne valstybiniu lygiu pabėgėlių mums atsiunčia. Mat mūsų sienos su kaimynu nėra kietai uždarytos. Ką daryti? Vienas politologas per televiziją svarstė, kad reikia paleisti per pasaulį žinią, kad į Lietuvą bėgti neverta. Pas mus biurokratai ilgai tvarko pabėgėlių dokumentus. Pabėgėliai keliems mėnesiams uždaromi… Skelbti, kad pas mus nieko gero. Pasak politologo, tokias žinias išgirdę, tegul tie pabėgėliai per Latviją bėga. Gudriau nesugalvosi! Visada šitaip: kad mums būtų geriau, turi būti kitiems blogiau?! Po tokių minties vingių stebimės, kodėl su latviais nesutariame dėl elektros nepirkimo iš Astravo atominės elektrinės? Jeigu pabėgėliai iš Baltarusijos pasuks per Latviją, braliukai bus sukalbamesni? Negi? Nors viskas šioje Žemėje susiję. Mat visi kartu su ja sukamės. Tik ne visiems vienodai galvos apsisuka.