Teoriškai – taupymas, o atrodo – chaosas

KOMENTARAS

Teoriškai – taupymas, o atrodo – chaosas

Birutė VAIČIULEVIČIENĖ

Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius labai mėgsta du žodžius. Tie žodžiai yra tokie: „atrodo“ ir “teoriškai“. Net ir kalbėdamas apie labai konkretų dalyką — biudžeto lėšų taupymą ir savivaldybės darbuotojų solidarizavimąsi krizės sąlygomis.

Kodėl V. Damulevičiui „atrodo“ ir kodėl konkreti realybė yra kitokia nei teorijos, beveik suprantama — kaip nesolidarizuosiesi su tuo, kam vadovauji ir už ką pats gauni atlyginimą?

Taigi ar tikrai miesto savivaldybėje jau viskas padaryta, kad katile liktų kuo daugiau pinigų? Ar labai save nusiskriaudė savivaldybės darbuotojai, miesto Taryba? Juk smaugia skolos, jų savivaldybė turi per 117 milijonų. Nepakanka lėšų apmokėti ir vadinamąsias einamąsias sąskaitas.

Klausiame konkrečiai — kiek sutaupyta mažinant atlyginimus? Savivaldybės administracijos direktorius įmantriai prabyla apie darbo užmokesčio mažinimo normatyvus. O ne pagal normatyvus — negalima. Šiukštu.

Ką reiškia tie normatyvai konkrečiai? Nagi štai ką. „Atrodo, kad 10 procentų buvo sumažinti savivaldybės biudžetinių, viešųjų įstaigų darbuotojų atlyginimai. Nuo to dar po 27 procentus mechaniškai nurėžėm nuo kultūros, sporto ir neformaliojo ugdymo įstaigų“, — sako administracijos direktorius. Kokias sumas tie nurėžimai sudaro, dar esą reiktų skaičiuoti.

Mažinant atlyginimus esą teko atsižvelgti į kategorijų „šakutes“ ir, anot V. Damulevičiaus, minėtų įstaigų darbuotojams buvo “paliktos mažiausios šakutės“. Tik neaišku, kaip tai pasiekta rėžiant mechaniškai? Tai viena. Ir antra, matyt, kad tos “šakutės“ labiausiai “įdūrė“ mažiausiai uždirbusiems.

Tokią tradiciją tik patvirtina direktoriaus teiginys, jog tiems, kurie iki mažinimo gavo kokius 3 ar daugiau tūkstančių litų, stipriai , iki kokio pusantro tūkstančio, apkarpyti atlyginimą būtų labai negerai. Mat tokie asmenys gal yra paėmę paskolas, turi kitokių piniginių įsipareigojimų.

Kažin kokius išskirtinius asmenis direktorius turėjo omenyje? Ar tik ne „Busturo“, “Šiaulių energijos“ ir kitų savivaldybės įstaigų vadovus? “Jiems praėjusiųjų metų balandį, atrodo, 10 procentų buvo sumažinti atlyginimai“,–sako V. Damulevičius. Įsidėmėjote — balandį, tai yra beveik prieš metus. O ir apie “šakutes“ pamiršta. O ir direktoriui atrodo...

Beje, mokyklų, sveikatos įstaigų vadovams nurėžta buvo ne po 10, o po 30 procentų. Bet tai irgi būta praėjusiais metais, kaip atrodo direktoriui.

Kokie „Busturo“ , kitų savivaldybės didžiųjų bendrovių vadovų atlyginimai? O, tai jau beveik valstybės paslaptis. Savivaldybė pagal galiojančius įstatymus jus gali informuoti tik apie visų tokio statuso įstaigų vadovų atlyginimo vidurkį. Todėl jūs, “Busturo,“, “Šiaulių vandenų“ ar “Šiaulių energijos“ klientai, savo pinigais išlaikantys tas bendroves, neturite teisės žinoti, ar racionaliai leidžiami jūsų pinigai, ar blogai dirbančios bendrovės vadovas vertas atitinkamo atlyginimo.

O kiek nurėžta valstybės tarnautojams? Šios kategorijos darbuotojų atlyginimų mažinimą reglamentuoja valstybė, ne savivaldybės. Konkrečių skaičių nelaukite, savivaldybė labai nemėgsta jais operuoti. Bet „sumažinta tikrai stipriai, kiekvienas valstybės tarnautojas neteko 15 — 20 procentų atlyginimo“. O kur dar priverstinės nemokamos atostogos.

V. Damulevičius bando įteigti, kaip nukentėta, kokia sunki padėtis, nes „dabar atlyginimų trūksta dviem trim mėnesiams“ (tikslus skaičiavimas ). Bet faktiškai jų netrūksta. Gink Dieve, atlyginimai nevėluoja. To dar betrūko, kad vėluotų, tegul išsižioję pinigų laukia, pavyzdžiui, tie, kuriems savivaldybė skolinga, paslaugų pirkėjai, dar kas nors. O savivaldybės administracijos ir jos įstaigų darbuotojai atlyginimų “negautų tik teoriškai du paskutinius metų mėnesius, jeigu, pavyzdžiui, biudžetas nebūtų renkamas taip, kaip suplanuota“.

Toje vietoje įmantrūs savivaldybės administracijos direktoriaus išvedžiojimai netenka bet kokios prasmės, nes šiomis dienomis paaiškėjo, jog biudžeto planinės pajamos viršytos beveik 2 milijonais litų. Kaip bus toliau, neaišku, bet, reikia manyti, kad tų pinigėlių valdžia neištaškys, pataupys sau juodai dienai, ką gali žinoti...

Visi suprantame, jog dėl krizės sumažėjus perkamų paslaugų, sumažėjus darbų, savivaldybėje taip pat sumažėjo darbo krūvis. O ir šiaip šiomis sąlygomis negalima išlaidauti. Kiek dėl tokių priežasčių savivaldybėje atleista darbuotojų, panaikinta etatų? Ar čia jau taip ir nebėra nuobodžiaujančiųjų?

Iki krizės buvo 287 savivaldybės administracijos darbuotojai, dabar — 276. Taigi, panaikinta 11 pareigybių.

Iš viso atleisti 25 asmenys. Daugiausiai jų neteko Infrastruktūros ir Kultūros skyriai. Efektas menkas — apie 100 tūkst. litų, nes teko mokėti išeitines pašalpas.

Savivaldybės darbuotojai jaučiasi gerokai nuskriausti dėl nemokamų atostogų. Mat dėl to jie neteko maždaug 800 tūkstančių litų. Tokios sumos nebereikėjo traukti iš pustuščio katilo. Beje, susidarytų daug darbo dienų, kai jų nebūta darbe, bet ar dėl to savivaldybė subyrėjo?

Keistai solidarizuojasi Tarybos nariai. Pagal Vietos savivaldos įstatymą jie gauna užmokestį ir išmokas kanceliarinėms išlaidoms. Pasak V. Damulevičiaus, metų pradžioje buvo labai sugriežtinta tvarka ir tokiu būdu taip pat taupoma. Pavyzdžiui, jei Tarybos narys be pateisinamos priežasties neateina į Tarybos posėdį, netenka 260 litų. Tiek įkainuotas pusdienio pasnaudimas (na, nebūtinai) Taryboje.

O jei Tarybos narys neatvyksta nei į komitetus, nei į posėdžius, jam paliekama tik 20 procentų užmokesčio. O kodėl paliekama? Neatėjai, nedirbai, tai ir negauk. Dar daugiau: pasiteisink, kodėl taip „rūpestingai“ atstovauji rinkėjams. Bet V. Damulevičius tai vadina sugriežtinimu.

Ir dar vienas beveik utopinis reikaliukas. Pagal parengtą Valstybės tarnybos plėtros koncepcijos projektą jau greitai valstybės tarnautojai atlyginimus gaus už darbo rezultatą, o ne šiaip sau už žiūrėjimą į lubas, o kartais–net parazitavimą. Teigiama, jog jie neteks priedų, neliks kvalifikacijų. Šis projektas jau nagrinėjamas savivaldybėse, Šiaulių — taip pat.

Kas aiškėja? Ogi tai, kad bus didinamos kategorijos. Na, ir valdininkams teks atsiskaityti du kartus per metus, ką jie padarė pagal savo asmeninius darbo planus. Dabar valstybės tarnautojai atsiskaito kartą per metus. Ar dar vienas atsiskaitymas jau reikš, jog valdininkui bus atlyginta už rezultatą? Čia labai tiktų V. Damulevičiaus pamėgtas terminas–„teoriškai“.