
Naujausios
Biržų šviesuomenė gražiai paminėjo poeto, rašytojo, literatūros kritiko, Lietuvos partizano Broniaus Krivicko gimimo šimtmetį. Krašto „Sėlos“ muziejuje ir Bibliotekoje vykusiuose renginiuose dalyvavo bene uoliausias jo gyvenimo ir kūrybos tyrinėtojas, mūsų kraštietis, kažkada baigęs Biržų „Atžalyno“ vidurinę mokyklą, literatūrologas Virginijus Gasiliūnas. Tačiau metų našta ne vienam vyresnio amžiaus sulaukusiam biržiečiui atima galimybę lankytis panašiuose renginiuose. Tuomet atgyja prisiminimai.
1990 metų pavasarį į „Biržiečių žodžio“ redakciją iš Vilniaus atkeliavo „Vagos“ leidyklos redaktoriaus Virginijaus Gasiliūno straipsnis „Išėję sugrįžti“. Autorius rašė apie tuomet dar mažai girdėtus ir žinomus mūsų krašto kūrėjus Bronių Krivicką ir Mamertą Indriliūną. Rašinio pabaigoje kreipėsi į laikraščio skaitytojus, prašydamas atsiliepti tuos, kurie ką nors žino ar pažinojo Krivicką ir Indriliūną, nes „atsiminimų žodis, išsaugotas eilėraštis ar laiškas be galo reikalingas rengiant spaudai jų Raštus ir grąžinant Lietuvai jos sūnų palikimą“. Šis straipsnis buvo išspausdintas balandžio 24 dienos laikraščio numeryje. Vėliau kartu su trim Broniaus Krivicko eilėraščiais ir pluošteliu Mamerto Indriliūno minčių apie gyvenimo prasmę ir meną perspausdintas „Biržiečių žodžio“ redakcijos parengtame 1991 metų „Biržų kalendoriuje“.
O 1993 metų rudenį Virginijus jau atvežė į redakciją keliasdešimt, kaip sakoma, dar spaustuvės dažais kvepiančių, 500 egzempliorių tiražu rotoprintu atspausdintų Broniaus Krivicko „Raštų“. Juose buvo išsamus knygos parengėjo straipsnis, Krivicko feljetonai, novelės, dramos, poetinė proza, eilėraščiai. Apie knygą ir jos autorių parašiau straipsnį, kviesdamas norinčius ją įsigyti užsukti į redakciją. Tuoj pat sulaukiau pikto skambučio. Vyriškas balsas priekaištavo, kad rašau apie partizaną poetą ir jo kūrybos knygą. Baigė sakydamas: „Ar taip rašytum, jei miško broliai būtų nušovę tavo gimines?“
Į redakciją ėmė plūsti biržiečiai, panorę įsigyti tuomet dar retą, įdomų ir vertingą leidinį. Vienas iš pirmųjų atėjo Parovėjoje gyvenęs Jonas Šernas. Jam buvo lemta pažinoti ir artimai bendrauti su Broniu Krivicku. Prisiminė, kad tais neramiais pokario metais rašęs ir siuntęs į „Biržiečių tarybinį žodį“ (toks tada buvo rajono laikraščio pavadinimas) eilėraščius. Po vienu eilėraščiu, pavadintu „Tarybinei mergaitei“ buvo nurodyta ne tik autoriaus, tuomet jauno vaikino Jono Šerno pavardė, bet ir Spalviškių kaimo, kuriame jis gyveno, pavadinimas. Vieną naktį pas jį atėję partizanai prigrasino tokių eilėraščių daugiau neberašyti. O jei be jų negali apsieiti, atves tikrą poetą, kuris patars kaip kurti tikrą poeziją. Taip ir susipažinęs su Krivicku, kuris nešykštėjęs patarimų, o paskaitęs didesnį pluoštą Jono eilėraščių, parašė apie juos išsamią recenziją. Šios recenzijos tekstas (vėliau išspausdintas 1999 metais išleistuose B. Krivicko „Raštuose“) rodo, kad net sudėtingomis partizaninės kovos sąlygomis jam rūpėjo literatūrinė Biržų krašto ateitis, jis stengėsi padėti, patarti jaunam, vos keturis pradinės mokyklos skyrius baigusiam, tikriausiai gabiam ( J. Šernas rašė ir vėliau, ne vienas jo eilėaštis buvo išspausdintas „Biržiečių žodyje“ ir kituose leidiniuose) kaimo vaikinukui. Kad jis suvoktų, kaip kuriamas ir koks turėtų būti tikras eilėraštis.
Mielas tada buvo mokytojos E. Garjonienės apsilankymas. Ji atnešė ir padovanojo mašinėle perrašytą, 1952 metais Pilėnų tėvonijos išleistą Krivicko eilėraščių rinkinį „Po Stalino saule“. Tai buvo tarsi brangi relikvija. Daug kam tuos eilėraščius parodžiau. Tarp jų ir redakcijon užsukusiam Biržų krašto karstinius reiškinius tyrinėjusiam geologui ir rašytojui Vytautui Narbutui. Abu nutarėm, kad juos vertėtų perduoti muziejui. Taip ir padariau. Atidaviau šviesaus atminimo istorikui ir muziejininkui Antanui Seibučiui. Vėliau jis apie tai 2012 metais parašė straipsnį. O B. Krivicko „Raštų“ visiems norintiems juos įsigyti tada nepakako. Teko prašyti, kad Virginijus į redakciją jų dar atvežtų.
Manyčiau, kad šioje vietoje verta padėkoti muziejininkei Snieguolei. Jos dėka savo kompiuteryje turiu visus keturis išlikusius Biržų gimnazijoje leisto vyresniųjų literatų žurnalo „Literatas“ numerius. „Literato“ redaktoriumi yra buvęs ir Krivickas. Beveik kiekviename „Literate“ yra jo pirmieji moksleiviški, gal dar nepakankamai meistriški ir brandūs feljetonai. Todėl ir nepatekę į 1999 išleistą solidų „Raštų“ tomą. Parūpo su jais supažindinti platesnį gausesnį skaitytojų būrį. Parengiau du. „Didysis Henrikas“ buvo išspausdintas 2019 metų pirmajame Pasvalio krašto istorijos ir kultūros žurnalo „Šiaurietiški atsivėrimai“ numeryje, o feljetonas „Iššaukė“ – „Biržiečių žodyje“.
*
Baigiantis metams baigėsi ir diskusijos dėl Jono ir Adolfo Mekų centro steigimo. Šaunu, kad Biržuose, kurie Jonui Mekui liko brangūs tikriausiai iki paskutiniųjų gyvenimo dienų, bus toks centras. Jonas Mekas buvo ir liko ne tik pasaulio, bet ir Biržų krašto pilietis. Biržiečiams jis atsiuntė savo archyvą, geranoriškai su jais bendravo. Tuo teko įsitikinti ir man. Aptikęs jo elektroninio pašto adresą, parašiau, norėdamas daugiau sužinoti apie jo vaikystę, mokslo metus, žurnalisto darbą Biržų ir Panevėžio laikraščių redakcijose. Prisistačiau kas toks esu: žurnalistas, buvęs redaktorius, tautodailininkas – meno kūrėjas, Biržų garbės pilietis. Supratau, kad tie titulai prieš pasaulyje garsaus menininko šlovę – daugiau negu kuklūs. Todėl maloniai nustebau, kad vakare išsiuntęs laišką, rytą kompiuteryje jau radau atsakymą. Taip ir bendravom, gal pusantro mėnesio. Darbų ir sumanymų sklidinoje kasdienybėje Jonas Mekas surasdavo valandžiukę laiko konkrečiai, o kartais ir išsamiai, atsakyti į klausimus. O jei to laiko ir pritrūkdavo, parašydavo, kad atsakys vėliau, ir visuomet žodį tęsėdavo.