Politinė kultūra – pagaliai į ratus ir oro virpinimas

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Praėjusią savaitę Biržų rajono savivaldybės trečiasis aukštas džiaugsmingai klegėjo, kai sužinojo, jog staiga mirė legendinės britų roko grupės „Smokie“ įkūrėjas Terry Uttley. „Kaip gerai, kad organizatoriams nepasisekė“, – vienas kitam sakė ilgamečiai politikai ir jų bendražygiai. Ši situacija puikiai iliustruoja valdžios propaguojamą politinę kultūrą – džiaugtis kito nesėkme, spekuliuoti mirtimi ir linkėti kitiems blogo.

Vietoj džiaugsmo – pagaliai į ratus

Daug metų Biržų rajono valdantieji slopina darbščių krašto žmonių iniciatyvas. Patys per trisdešimt metų nieko nenuveikė ir nustūmė kraštą į autsaiderių pozicijas. Tai įrodo ir „Sėlos“ muziejaus direktoriaus Gintaro Butkevičiaus, tapusio laikinu turizmo informacijos centro vadovu, veiksmai. Prieš porą savaičių bene pirmas jo darbas naujose pareigose buvo įsakymas darbuotojams išimti iš TIC internetinės svetainės renginių afišos „Smokie“ koncertą. Neva renginys nėra viešas, nors į jį gali patekti kiekvienas, užsiprenumeravęs pagal akciją laikraštį „Biržiečių žodis“. Tuo pačiu metu TIC reklamuoja kitus komercinius renginius. Tokio sprendimo iniciatorės ausys kyšo tame pačiame Biržų rajono savivaldybės trečiajame aukšte, kuriame taip buvo džiaugtasi dėl „Smokie“ muzikanto mirties. Išgyvensime ir be TIC reklamos. O Dievas viską mato ir baudžia tuos, kurie elgiasi nesąžiningai bei sėja blogį. Didysis vasaros koncertas įvyks liepos 2 dieną ir jame pasirodys pasaulinio garso žvaigždė Chris Norman su grupe. „Biržiečių žodžio“ komanda dirba dieną ir naktį, kad rajoną sudrebintų įspūdingiausias visų laikų renginys. Atrodytų, kad krašto valdžia turėtų džiaugtis tokiu faktu, tačiau išaiškėjo, jog kai kurie politikai linki mums nesėkmės. Būtent dėl jų požiūrio ir merdi mūsų mylimas Biržų rajonas.

Praėjusią savaitę išgirdau, kad viena rajono vadovė barė kaimų bendruomenių pirmininkes, kurios, kartu su „Biržiečių žodžiu“, vasarą organizavo Lietuvos žvaigždžių koncertus įvairiose krašto gyvenvietėse. Pasirodo, organizuoti gero lygio koncertą pandemijos išvargintiems biržiečiams – tai yra išdavystė ir vos ne nusikaltimas. Ir didžiausia bėda, kad politikams tuose renginiuose nebuvo leista kalbėti. Oratorystės menas – vienintelis jų sugebėjimas. Dirbti ir vykdyti duotus pažadus jiems nėra svarbu. Pagrindinis dėmesys – savų bendražygių įdarbinimas geruose postuose. Tokių pavyzdžių daug. Kiti akivaizdūs Biržų rajono vadovų pasiekimai – dosnios išmokos saviems, didžiuliai „Biržų vandenų“ nuostoliai, skandalinga Pačeriaukštės ir Nausėdžių kultūros namų rekonstrukcija, šilumos ūkio nuoma „Litesko“, sužlugdytas sporto komplekso projektas, uždaromos mokyklos, ligoninių ir bibliotekų skyriai ir visiškas visuomenės nuomonės ignoravimas.

Valdantieji pešasi viešai

Kitas stebinantis dalykas – vieši valdančiųjų barniai. Socialdemokratas Audrius Jukna savo straipsnyje vanoja konservatorius ir liberalus, su kuriais sėdi vienoje valtyje – Biržų rajono savivaldybės tarybos valdančiojoje koalicijoje. Pabalsavęs už šiukšlių išvežimo mokesčių padidinimą, politikas įspėja, kad jo bendražygių kolegos iš Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos ir Liberalų Sąjūdžio vyriausybėje ir parlamente priėmė įstatymą, kuris pabrangins atliekų tvarkymą dar tris kartus. Kas trukdo A. Juknai paiimti už pakarpos įtakingus Biržų konservatorius ir liberalus, nuvežti juos į Vilnių ir išsakyti nuomonę centrinei valdžiai dėl pernelyg didelių mokesčių už šiukšles. Juk Vyriausybei vadovauja konservatorių deleguota I. Šimonytė, Aplinkos apsaugos ministerijai – liberalas S. Gentvilas. Taigi socialdemokratas galėtų ne kalbėti socialiniuose tinkluose, o imtis realių veiksmų – organizuoti kartu su partneriais iš Biržų rajono valdančiosios koalicijos susitikimus su parlamentarais ir ministrais bei realiai pakovoti dėl žmonių interesų. Ne kalbomis, o darbais ir veiksmais.

Dar vienas politikas, mėgstantis gausiai virpinti orą, liberalas Dalius Drevinskas. Neseniai jis dar buvo Darbo partijos atstovas, vėliau „valstiečių“ frakcijos narys. Kur sukasi valdžios olimpas, ten krypsta ir šis Biržų rajono savivaldybės tarybos narys. Šį kartą jis įsivėlė į polemiką su „Biržų vandenų“ direktore E. Barkauskiene, kurią savo straipsnyje apkaltino nekompetencija. Savivaldybės įmonės vadovė skoloje neliko ir savo atsakyme pavadino D. Drevinską daug kalbančiu ir mažai darančiu. Politikas net pažadėjo paduoti ją į teismą už užuominą, kad gyventojai, pažįstantys liberalą, neva gali nuotekas pilti kur nori ar nelegaliai prisijungti prie centralizuotų tinklų. Verda nuožmi žodžių kova. Tik kokia nauda iš to Biržams? „Biržų vandenys“ toliau dirba nuostolingai, dauguma rajono gyventojų neturi normalaus geriamojo vandens, už kurį moka gana brangiai. Apie nuotekų sistemas iš viso šnekėti neverta – jos tarsi iš akmens amžiaus. Vietoje to, kad suvienytų pajėgas ir padarytų proveržį šioje srityje, D. Drevinskas ir E. Barkauskienė mėtosi kaltinimais vienas kitam ir tiesiog virpina orą... O juk straipsniams rašyti reikia laiko... Darbo laiko, kuris eikvojamas tuščiai, nors galėtų, o ir turėtų, jį panaudoti prasmingiau.

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.