„Pasijutau lyg pervažiuota tanku du kartus“

„Pasijutau lyg pervažiuota tanku du kartus“

MŪSŲ TRIBŪNA

„Pasijutau lyg pervažiuota tanku du kartus“

Mini valgyklą Šeduvoje (Radviliškio rajonas) turinti pensininkė Danguolė Daugirdienė įsitikinusi: valstybė ją nuskriaudė dvigubai. Pirmą kartą — sumažinusi jos pensiją, antrąkart — padidinusi mokesčių naštą. Moteris, ko gero, bus priversta nutraukti jai mielą veiklą.

Pensija sumažėjo, mokesčių padaugėjo

„Vyriausybės sprendimai žlugdo smulkius verslininkus, o mane nuskriaudė dvigubai. Nemanau, kad nuo to kas nors pasikeis, bet išsipasakojus gal bent palengvės“, — užsukusi į “Šiaulių krašto“ redakciją guodėsi laikraščio prenumeratorė D. Daugirdienė.

Šeduvė sakė ne kartą „Šiaulių krašte“ skaičiusi apie skriaudžiamus ir įvairių problemų užkluptus žmones, kurie savo rūpesčius patiki dienraščiui, todėl ir pati išdrįso nuoskauda pasidalyti su kitais.

Daug metų Šiaulių televizorių gamyklai atidavusi moteris, prieš keliolika metų ėmėsi individualios veiklos — nusipirktose patalpose Šeduvoje atidarė mėsos parduotuvę.

„Su vyru važinėdavome po kaimus, iš gyventojų supirkinėjome gyvulius, juos skersdavome skerdykloje ir šviežią mėsą parduodavome savo parduotuvėje. Gal daug kam pasirodys neįtikėtina, tačiau mūsų parduotuvėje niekada nebuvo prekiaujama nei alkoholiniais gėrimais, nei cigaretėmis, be kurių neišsiverčia net dažnas kioskas. Mes skaičiuoti pelno iš alkoholio nenorėjome“, — pasakojo D. Daugirdienė.

Praėjusiais metais verslininkė pakeitė įmonės profilį — vietoj parduotuvės atidarė mini valgyklą. Kad valgyklėlė pradėtų veikti, į apyvartą teko paleisti šeimos santaupas, nes įmonė privalėjo atitikti europinius reikalavimus.

„Valgyklos apyvarta nėra didelė, joje siūlome tarnautojų pietus, priimame užsakymus. Patys gaminame ne tik karštus patiekalus, bet ir mėsos vyniotinius, tad jie be jokių “E“. Patiekalai nėra brangūs — karbonadas kainuoja 7 litus, dienos pietūs — 5— 6. Alkoholiu neprekiaujame, todėl nedirbame iki išnaktų. Dirbu savo malonumui, nes dar nenoriu būti tik pensininkė. Juo labiau, kad ir noro, ir sveikatos tam kol kas turiu“. Tik Vyriausybė savo nutarimais slopina ne tik norą, bet ir galimybes turėti savo verslą.

Gali tekti nutraukti veiklą

Nuo sausio mėnesio pensininkei pensija sumažėjo keliais šimtais litų — nuo gautų 820 iki 464. Antro smūgio į paširdžius verslininkė sulaukė, kai buvo įvestas socialinio draudimo mokestis individualioms įmonėms. Anot verslininkės, kaskart daugėja ir popierizmo.

Kai individualios įmonės savininkė dėl susidariusios situacijos nuėjo pasikalbėti į „Sodrą“, jai esą buvo patarta trumpai drūtai: neišgalit verstis ir mokėti mokesčių, stabdykit veiklą.

„Taupiau kaip įmanydama — vietoj elektrinės viryklės įsigijau dujinę. Išlaidos už elektrą sumažėjo perpus — nuo 800 litų iki 400. Džiaugiausi, kad pavyko persitvarkyti anksčiau negu pabrango elektra. Ir še tau — naujos išlaidos, o pajamos sumažėjo ir dėl sunkmečio, ir dėl sumažintos pensijos. Visa tai stumia į kampą ir verčia nutraukti verslą“, — guodėsi D. Daugirdienė.

Valgykloje dirba dvi samdomos darbuotojos. Viena iš jų — būsima, kita — vieniša mama. Prieš jas atsakomybę jaučianti verslininkė sako, jog dabar, kol jos darbuotoja dar neišėjo į dekretines atostogas, ji niekaip negali uždaryti valgyklos. O ir kitos moters gaila, tačiau kaip būtų galima pagerinti situaciją, moteris nebesumąsto.

Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.

PRIEVARTA: Danguolė Daugirdienė nenori nutraukti individualaus verslo, tačiau tą padaryti ją verčia smulkiam verslui nepalanki mokesčių politika.

VERSLAS: Mini valgykla „Pas Danguolę“ įsikūrė vietoj parduotuvės.