Nors gyvenimas nepagerėjo, bet valdžios reitingai padidėjo. Kodėl?

Mūsų dienos pilnos įvairių pokyčių. Tai viskas staiga ne dienomis, o valandomis brangsta. Tai pranešama: neva kažkur atpigo dujos ir elektra. Spėjama, kad po kelių mėnesių gali atpigti ir prekės, nes bus parduotos tos, kurios buvo pagamintos energetikos brangymečio metu. Bus, kaip bus. Spėk nespėjęs, neatspėsi...

Koks bus sausis?

Juk ne visada žinai net kas užaugs grūdą į dirvą pasėjus. Manoma, kad kainų reikalai bus aiškesni ateinantį sausį.

Visi sutaria: tie reikalai priklausys, kiek bus šaltas tas sausis. Tad kitų metų pradžios elektros ir dujų bei kitas kainas tiksliau gali atspėti ne ekonomistai, o sinoptikai. Pastarieji moka atspėti orus. Mes irgi matome, kokie yra šios dienos orai. Matome, kas vyksta mūsų politinėje padangėje. Kai kas tikėta, kai kas netikėta.

Rudeninis dejavimas

Vos valdžia pradeda dėlioti kitų metų biudžetą, Lietuvoje pasigirsta dejonės. Visiems reikia daugiau pinigų. Kasmet. Šiemet dejonės gerokai garsesnės. Mat pabrangus elektrai ir dujoms, jau užsidarinėja kai kurių verslų durys. Reikia dotacijų, mokesčių lengvatų, prievolių atidėjimo, pigių paskolų... Vos ne visiems piliečiams reikia kompensacijų. Juk brangus vanduo, šildymas, maistas, malkos...

Jeigu nebūtų pabrangusi energija, būtume irgi dejavę. Juk mažos pensijos, kuklūs atlyginimai, kiauri stogai, duobėti žvyrkeliai...

Valdžia išgirdo?

Panašu, kad valdžia išgirdo. Pradžioje spyriojosi: vieniems duos, o kitiems – nieku gyvu. Mat prašyti lengvatų į Seimą ėjo dainininkai ir muzikantai… Keliasdešimt viešbučių ir restoranų savininkų bei vadovų prie Vyriausybės rūmų protestavo dėl Vyriausybės planų nepratęsti lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio tarifo maitinimo įstaigoms. Generalinė prokurorė iš Seimo tribūnos prašė padidinti atlyginimus prokurorams… Net šalies Prezidentas Gitanas Nausėda aiškino, kokią dalį elektros kainos reikėtų kompensuoti. Jeigu po kiekvieno protesto ar prašymo premjerė būtų sakiusi, kad atsižvelgsime, padėsime, tai prašytojų durys nebūtų užsidariusios. Premjerė Ingrida Šimonytė aiškino, jog biudžeto galimybė nėra begalinė. Atlyginimų reikalus reikia peržiūrėti ne pavieniui, o kompleksiškai. Ir taip toliau, ir panašiai.

Ir tuo metu Vyriausybė dėliojo kitų metų biudžetą. Ir sudėliojo ne bet kokį, o riebų. Vadinasi, išgirdo tautos balsus. Net Prezidentas už tokį biudžetą Vyriausybę santūriai pagyrė. Juk numatyta milijardą eurų skirti gyventojams energijos kainoms kompensuoti. Dar pusantro milijardo eurų – pajamoms didinti. Verslui numatyta galimybė atidėti mokesčių mokėjimą, lengvatinės paskolos, parama investicijoms ir energijos kainų kompensavimui. Didės pensijos, augs minimalus atlyginimas… Iš kur tas gerumas?! Iš skolintų pinigų, nes savų, surinktų į biudžetą, neužteks. Todėl biudžete veriasi beveik 5 procentų bendrojo vidaus produkto dydžio skylė. Daugiau skolintis jau kaip ir nevalia.

Nori daugiau pinigų ir lengvatų

Vos Seime svarstymui buvo pateiktas kitų metų biudžetas, pasipylė parlamentarų siūlomų pataisų. Vieni siūlo kai kurios paslaugoms, veiklai sumažinti mokesčius. Kiti siūlo atpiginti maisto produktus… Nėra ko vardinti milijoninių siūlymų. Vos ne visi išrinktieji nori būti rūpestingi ir dosnūs… Ne išimtis ir valdančiosios koalicijos Seime atstovai. Todėl konservatorių partijos vadovybė priėmė sprendimą, kad galima siūlyti tik tokias biudžeto įstatymo pataisas, kurios suderintos su Vyriausybe. Pasigirdo grasinimų neklusiuosius net iš partijos pašalinti. Vadinasi, teisingai yra pastebėjusi liaudis, jog pinigai – galvažudžiai. Nukrypsi nuo partijos linijos, neteksi politinės įtakos, posto.

Pažadai pakėlė reitingus?

Vos šalies piliečiai išgirdo apie būsimą kitų metų biudžetą, tuoj tapo atlaidesni valdžiai. Tai rodo spalio 11-16 dienomis „Lietuvos ryto“ užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa. Pagerėjo valdančiųjų ir pagrindinių valstybės institucijų reitingai. Rugsėjį panašios apklausos dalyviai valdžią kaltino dėl didėjančių elektros ir dujų kainų, dėl brangstančių prekių ir paslaugų. Nepraėjo nė mėnuo ir per kelis punktus pakilo Vyriausybės reitingai. Pakilo premjerės Ingridos Šimonytės ir kai kurių jos ministrų reitingai. Pakilo – ne į debesis. Tačiau truputį pakilo. Nors nei kainos sumažėjo, nei gyvenimas pagerėjo… Užteko valdžiai pažadėti, jog kiti metai bus geresni, ir mes pasidarėme nebe tokie pikti. Nors niekas nežino, ką kitais metais turėsime. Gal valdžios šiandien atrodantys dosnūs pažadai sumenks? Gal įgyvendinti pažadai gyvenimo lygį ne juokais pakels? To nežino nei valdžia, nei mes. Pagyvensime, pamatysime.