
Naujausios
***
Valdžios viršūnėse - sąmyšis. Vieni aiškina, jog žadėtų pinigų duoti pedagogams negali, nes ekonomika lėtėja. Kaip duosi pinigų, kurių nėra?! Kiti pedagogus teisina: pažadus reikia tesėti. Pinigų reikia kur nors rasti. Juk būna, kad kažkur randa. Tuo labiau, kad pedagogai nusiteikę ryžtingai.
***
Pedagogai - mokyti žmonės. Jau derina visas procedūras streikui. Kad viskas būtų teisėta. Kad nebūtų jokių kabliukų. Pedagogai juk turi geros patirties. Pernai kai kurie pedagogai streikavo. Net Švietimo ir mokslo ministerijoje užsibarikadavo. Pro langus į ministeriją laipiojo. Tuomet daugiau nei po mėnesį trukusio streiko posto neteko ministrė Jurgita Petrauskienė. Žiūrėsime, kas šiemet dėsis.
***
Apskritai, mokslo reikalai painūs, klaidūs ir dar kokie tik norite. Vieni nori mokytis, kitų nė su basliu prie knygų nenuvarysi. Tad vieni streiko metu džiaugsis, kad nereikia į mokyklą eiti. Kiti graudensis, kad žinių negali pasisemti. Pastarieji, matyt, bandys į galvas mokslo žinių prisigūglinti. O kaip kitaip?! Juk jau ne juokais kalbama, kad gali taip būti, jog nereikės į mokyklą eiti. Galėsime mokytis nuotoliniu būdu namuose. Bus įdomu. Tada teks nugriauti dar nenugriautas renovuotas mokyklas. Nebevažinės keliais geltonieji autobusiukai... Bus valstybėje tik kelios dešimtys ar keli šimtai mokytojų, kurie internetu mokys vaikus rašto ir kitokių reikalingų dalykų. Kol dar taip bus, reikia streikuoti.
***
Nėra labai aiškiai nusakoma mokslo vertė. Ar visada mokytu žmogumi galima laikyti tą, kuris turi vienos ar kitos srities diplomą? Ar būna blogai, jeigu rinkėjai leidžia agronomui vadovauti visos valstybės kultūrai? Negi sugriūna šalies ginkluotosios pajėgos, jeigu valstybės gynybai vadovauja vaikų gydytoja? Klaidūs ir migloti mokslo dalykai. Amžinas klausimas: ką daryti? Kai nežinai, ką galvoti, geriausia kliautis liaudies išmintimi.
***
Viena lietuvių liaudies patarlė sako: žmogus be mokslo mažai tevalioja. Kita patarlė pritaria: žmogus be mokslo, kaip namai be langų. Žinoma, kad su mokslu nė vienas nėra gimęs. Todėl važiuojama - geltonuoju autobusiukais ar dar kuo - mokytis. Liaudis pastebi: nuvažiavo į mokslą veršiu, o jaučiu sugrįžo. Kas mokslą išėjęs, tas nuo žemės pakilęs. Brangesnio daikto už mokslą nerasi pasaulyje. Tačiau liaudies išmintis ir sako, jog mokslas valgyt neprašo. Mokslas gal ir neprašo, bet mokytojai valgyti nori. Vadinasi, mokslas geras dalykas, jam pinigų gailėti nereikėtų. Tačiau ir be mokslo žinome, jog visos lazdos turi du galus. Taip, ko gero, yra ir su mokslo reikšme.
***
Mat liaudies išmintis sako, jog ne visi mokslai žmogui gera daro. Būna, kad iš didelio rašto žmogus išeina iš krašto. Toks atsisėda į kokią svarbią kėdę ir su juo nebegali susikalbėti. Geriau jau būtų likęs nemokytas! Tokias atvejais liaudies išmintis pritaria: mokslas kvailį tik gadina. Būna ir kitaip: mokslas pro vieną ausį įeina, o pro kitą - išeina. Tada, pasak lietuvių liaudies patarlės: mokslą šuo neša ant uodegos.
***
Tad prieiname prie kokios išvados? Išvadą irgi randame liaudies išmintyje: bėda be mokslo, bėda su mokslu. Kaip norite, taip ir supraskite.