Biržai privalo būti pirmi, o ne riedėti iš paskos...

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Perskaičiau Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko žinutę socialiniuose tinkluose, kad šio krašto autobusų parkas gavo dar du naujus elektrinius autobusus. „Tauragėje jau kursuoja 5 elektriniai autobusai, netrukus pasirašysime sutartį dėl dar 3 elektrobusų pristatymo. Visiškai nauji „Karsan atak elektric“ – žemagrindžiai, talpinantys iki 50 keleivių, su BMW elektros sistema ir BMW baterijomis vienu įkrovimu galės nuvažiuoti iki 300 km. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos bei Valstybės lėšomis. Savivaldybės gyventojams šie autobusai nekainavo nei euro! Viešasis transportas Tauragės mieste ir rajone yra nemokamas, todėl kviečiu išbandyti ir naudotis!“ – rašo D. Kaminskas.

Teisingumas

Džiaugiuosi, kad Biržų autobusų parkas, vadovaujamas direktoriaus Mariaus Šerno, jau pildo paraiškas elektrinei transporto priemonei gauti. Tačiau norėtųsi, kad Biržų rajonas būtų pirmasis tokiuose projektuose, bet ne paskutinis.

Žinoma, geriau vėliau, nei niekada. Biržų autobusų parko direktorius Marius Šernas ir taip, tarsi Heraklis, per dvejus metus neatpažįstamai pakeitė savivaldybės įmonę. Tai įrodo, kad teisingas žmogus teisingoje vietoje gali nuversti kalnus ir įveikti stagnaciją.

Prieš 7 metus idėja buvo juokinga, dabar – aktuali

Nemokamo viešojo transporto mieste idėja buvo iškelta dar 2015 metais kandidato į Biržų rajono merus Valdemaro Valkiūno programoje. Gaila, kad ji nebuvo įgyvendinta. Tuometiniai jo oponentai, ilgus metus valdę kraštą ir iki šiol išlaikę jame įtaką, atvirai šaipėsi iš pasiūlymo nemokamai autobusais vežti rajono gyventojus Biržų mieste. Ir opa – po septynerių metų tikras politikų praregėjimas. Pasirodo, tai puiki mintis ir ja būtinai reikia pasinaudoti. Aišku, geriau vėliau, negu niekada. Bet Biržai prarado net 7 metus, kadangi 2015 metais tie patys tarybos nariai neleido jos įgyvendinti. Patys kišo pagalius į riedančio vežimo ratus, o dabar iškelia kaip naują iniciatyvą. Nieko joje naujo. Estijos sostinėje Taline tai įgyvendinta jau daugelį metų. Galbūt ir dabar minėti politikai stabdytų progresą, bet rinkimai po metų. Toks veidmainiškas elgesys daug ką pasako.

Apsipirkimai darbo metu – savivaldybės vėžys

Atvejų, kai rajono vadovai ar tiesiog valdininkai darbo metu apsipirkinėja parduotuvėse ar mėgaujasi kavute Biržų maitinimo įstaigose, gana dažni ir įprasti. Ne vieną kartą teko stebėti, kai jie išeina į namus, dar nepasibaigus darbo laikui arba vėluoja ryte į darbą. Paklauskite savęs, ar darbdavys toleruotų tai, jei pamatytų Jus darbo metu parduotuvėje? Be įspėjimo, pravaikštos arba papeikimo tikrai nebūtų apsieita. O valdininkai jaučiasi nebaudžiami, nors būtent mes, mokesčių mokėtojai, skiriame pinigus jų atlyginimams ir realiai esame darbdaviai. Tai kodėl nereikalaujame atsakomybės? Jeigu pavaldiniai mato, kaip viršininkas darbo metu geria kavutę ar vaikštinėja po parduotuves, tai kas bus su jų motyvacija ir noru dirbti? Vadovas turi būti pavyzdys ir įkvėpėjas. Ignoruodamas taisykles ir etikos normas, jis parodo savo požiūrį į darbą, tiksliau padaro jį veiklos imitacija. Kodėl privačios įmonės daug pasiekia per trumpą laiką? Todėl, kad direktorius su komanda dirba, neskaičiuodami valandų ir atkakliai siekia bendro tikslo. O kokias dideles ir, svarbiausia, konkrečias užduotis turi dabartinė savivaldybės vadovybė? Įsigyti naują apdarą parduotuvėje ar išmėginti naują kavos rūšį?

Kieno nurodymu meras žlugdo gerai dirbančių motyvaciją?

Praėjusią savaitę nuskambėjo netikėta žinia – laikinuoju Turizmo ir informacijos centro (TIC) direktoriumi Biržų rajono meras Vytas Jareckas paskyrė „Sėlos“ muziejaus vadovą Gintarą Butkevičių, kuris turės ten dirbti laisvu nuo pagrindinio darbo metu 20 valandų per savaitę. Žinant, kad darbo diena trunka nuo 8 iki 17 valandos, kyla natūralus klausimas, kada jis tai darys – iš ankstyvo ryto ar vėlyvą vakarą. Bet juk kiti TIC darbuotojai dirbs įprastu grafiku? Tai, kaip jie susitiks su vadovu?

Sprendimas tikrai nėra logiškas. Tačiau labiausiai nuliūdino tai, kad apie pavaduojantį asmenį iš anksto nebuvo informuota TIC direktorė Raminta Indriulėnienė. Net paskutinę iki tikslinių atostogų darbo dieną ji to nežinojo, todėl pasielgė logiškai – vadovaudamasi įstaigos nuostatais, laikinai vadovauti paskyrė vieną iš savo darbuotojų. O ką padarė Biržų rajono meras? Nekreipdamas dėmesio į nuostatus, kuriuos patvirtino savivaldybės taryba, ir nepasitaręs su TIC direktore, paskyrė pavaduoti R. Indriulėnienę kitą žmogų. Kaip turi jaustis visas TIC kolektyvas, matydamas tokį nesiskaitymą ir nepasitikėjimą? Kaip turi jaustis įstaigos direktorė? Juk tai – viena geriausiai dirbančių savivaldybės įstaigų, kurios kolektyvas tikrai už rezultatus nusipelnė pagarbos ir žmogiškumo. Kitas klausimas – kodėl meras priėmė sprendimą jau po to, kai R. Indriulėnienė išėjo tikslinių atostogų. O juk laikinam vadovui reikia laiko, kad perimtų darbus, įsigilintų į TIC veiklą. Kaip galima dirbti nieko nežinant apie įstaigą? Kodėl laiku nebuvo paskelbtas laikinojo vadovo konkursas, jei iš anksto žinojo, jog direktorė išeis ilgų tikslinių atostogų? Kodėl laikinai eiti TIC direktoriaus pareigas buvo paskirtas „Sėlos“ vadovas, kažkada įdarbinęs muziejuje dabartinę savivaldybės administracijos direktorę ir bendrapartietę Irutę Varzienę? Ar galėjo mero sprendimui kažkas padaryti įtaką? Klausimų daugiau, nei atsakymų. Meras Vytas Jareckas teigė, kad viskas padaryta pagal teisės aktus.

Pažadas bendruomenėms neįvykdytas, saviems – su kaupu

2019 metų rinkiminės kampanijos metu tuometinis kandidatas į Biržų rajono merus Vytas Jareckas žadėjo kiekvienai kaimo bendruomenei skirti finansavimą – po 1000 eurų per metus. Iš tikrųjų tam nereikia daug pinigų – šiek tiek mažiau nei 50 tūkstančių eurų per metus. Tačiau šis pažadas ištesėtas nebuvo, kadangi biudžete trūksta lėšų. Pinigų užteko tik saviems. Pavyzdžiui, buvo pamalonintas 12 000 eurų išeitine išmoka bendražygės A. Korsakienės sutuoktinis, buvęs „Saulės“ gimnazijos direktorius Dainius Korsakas, tiesiog perėjęs iš vienos švietimo įstaigos į kitą... išasfaltuotos gatvės, kur, pavyzdžiui, gyvena savivaldybės administracijos direktorė I. Varzienė ar dirba valdančiosios koalicijos nariai. Prie vieno tautos išrinktojo statomo namo tvarkomos viešosios erdvės, dėl kurių jis „nuoširdžiai“ pergyvena beveik kiekviename tarybos posėdyje. Savivaldybė dosniai rėmė gerai žinomo tarybos nario sporto klubo renginius. Sąrašą galima būtų tęsti. Neliko pinigų tik kaimų bendruomenėms... Ar dar kyla klausimų, kam dirba išrinktoji valdžia?

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.