
Naujausios
Mielos staigmenos
Gražiai, vienas už kitą įtaigesnių ir jautresnių renginių puokšte buvo paminėtas kraštiečio poeto Pauliaus Drevinio gimimo šimtmetis. Pradžia – Pauliaus apdainuotame Likėnų parke. Vėliau – jo gimtuosiuose Gulbinuose, Pabiržėje, Biržuose. Visur jautei ir šių vakarų rengėjų, ir juose dalyvavusių žmonių meilę savo krašto dainiui, gražiausius, iš širdies sklidusius poezijos posmus skirusiam tėviškės žmonėms.
Miela staigmena buvo tomis dienomis pasirodžiusi Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos parengta poeto šimtmečiui skirta knyga „Ieškok tik širdies...“ Pagaliau įgyvendinta poeto svajonė – knygoje išspausdinta jo tremtyje parašyta poema „Baltasis miestas“. Kruopščiai ir atsakingai knygą rengė jos sudarytoja Laima Ramutėnienė. Poeto rašytus laiškus Dagilynės (Pasvalio raj.), o vėliau Pabiržės mokyklos lietuvių kalbos mokytojai Teodorai Grudzinskaitei perrašė buvusi jos mokinė ir poeto kaimynė, gulbinietė Liuda Prunskienė.
Įdomūs tie laiškai. Suteikiantys naujų spalvų poeto tremtinio biografijai. Jauti, kad rašo rūsčios Sibiro kadienybės nepalaužtas žmogus, kiekvieną laisvesnę valandėlę skyręs poezijai, savęs tobulinimui. Tais laiškais sugebėjęs suteikti stiprybės mokytojai Teodorai, kuri vėliau Pabiržės vidurinėje mokykloje mus mokė mylėti lietuvių literatūrą, džiaugėsi pirmaisiais kukliais kūrybinias bandymais. Skatino ir tikėjo, kad pratęsime Pabiržės krašto poetines tradicijas. Tačiau dažniausiai brandaus gyvenimo dešimtmečiai išblaško jaunystės polėkius, ir mokyklos suole puoselėtoms viltims dažniausiai nėra lemta tapti realybe.
Gulbinuose buvo prisiminti ir poeto Pauliaus Pabiržėje rengti kultūros vakarai. Juose prieš aštuoniasdešimt metų skambėjo ne tik aplinkinių rajonų poetų eilėraščiai, dainos ir muzika, bet buvo vaidinamos ir įvairios pjesės. Šiuos vakarus poetas skyrė savo mylimo Pabiržės krašto žmonėms, pirmiausiai gimnazijų ir universitetų nemačiusiam jaunimui. Apie tuos vakarus jis parašė ir išspausdino išsamų bei įdomų straipsnį „Naujosiose Biržų žiniose“. Juo susidomėjo poeto minėjime Gulbinuose buvusi pabiržietė L. (tikriausiai Lina) Pilienė. Ji sakė, kad vertėtų atgaivinti poeto rengtų vakarų tradiciją. Tai buvo dar viena miela staigmena, nes apie tai pagalvojau rašydamas tekstą, skirtą poeto šimtajam gimtadieniui. Pabiržėje yra ne vienas kūrybingas ir veiklus žmogus, galintis atgaivinti šią seną ir gražią tradiciją.
Atmintyje atgyja gal prieš porą dešimtmečių Pabiržės parapijos salėje surengtas pabiržiečiui kompozitoriui Broniui Budriūnui skirtas vakaras. Jame ne tik buvo kalbama apie muziko gyvenimą ir kūrybą, Pabiržės krašto dainas dainavo jo sesuo, bet ir prisiminti Pauliaus Drevinio rengti kultūros vakarai. Juos prisiminė tada kalbėjęs poeto rengtų vakarų dalyvis, šiandien jau šviesios atminties kraštotyrininkas ir aviacijos istorikas Jonas Balčiūnas. O apie tai, kaip Sibiro tremties metais Paulius patarė ir padėjo eilėraščius kurti pradedantiems literatams, pasakojo tremtinė ir literatė, nūnai taip pat jau iškeliavusi Anapilin, Erena Aukštuolienė.
Gera, kuomet atgyja arba bent prisimenamos tradicijos, kuriomis verta didžiuotis.