Ar įsigilins tarybos nariai į rajono vadovų ataskaitą?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Netrukus Biržų rajono savivaldybės taryba tvirtins mero, administracijos direktorės ataskaitą. Net nekyla abejonių, jog tautos išrinktieji ją palaikys. Tai liūdina labiausiai, nes niekas greičiausiai neįsigilins į esmę – kiek valdžia įgyvendino per 2019 metų savivaldos rinkimus visuomenei duotų pažadų.

Atsakomybė turi būti asmeninė, o ne kolektyvinė

Mano nuomone, Biržų krašto žmonėms atsiskaityti turėtų kiekvienas rajono tarybos narys asmeniškai. Ką konkrečiai nuveikė, kokius pasiūlymus ir projektus teikė, kokius visuomenės interesus apgynė? Nes dabar daugumos veikla pasislepia po bendra ataskaita. Nėra jokios asmeninės atsakomybės, tik kolektyvinė. Kaip žinia, jei už darbą tam tikroje srityje neatsako konkretus žmogus, o visi bendrai, tai įsigalėja stagnacija, kadangi niekas nieko ir nedaro – susirinkome, pašnekėjome ir vėl viskas po senovei. Ne veltui biržiečiai sako, jog visos valdžios buvo prastos. Galbūt taip yra todėl, kad nėra asmeninės atsakomybės?

Kokiais darbais įsiminė Biržų rajono meras Vytas Jareckas? Vieną galima pasakyti tiksliai – padėkų dalyba. Ar buvo pasiekti užsibrėžti tikslai – sumažinti šilumos kainą Biržų mieste, pastatyti sporto kompleksą, pritraukti investicijas ir skatinti naujų darbo vietų steigimą, sutvarkyti žvyrkelius ir nuotekas, pagerinti vandens kokybę, ugdymą švietimo įstaigose? Kuo pasižymėjo mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, administracijos direktorė Irutė Varzienė, jos pavaduotoja Astra Korsakienė? Pamėginkite, gerbiamieji skaitytojai, įvardinti bent 5 konkrečius politikų įgyvendintus pažadus rinkėjams. Praėjo treji šios tarybos kadencijos darbo metai ir ką mes turime?

Ilgametė Biržų rajono politikė, nuolat vaikščiojanti į renginius ir sakanti ugningas kalbas, vis dūsauja, jog žmonėms niekada nėra gerai. Galbūt taip yra dėl to, kad realių darbų nenuveikta ir su visuomene nėra dialogo, o kaimų bendruomenės prisimenamos tik per šventes ir minėjimus? Paklausius šios iškilios asmenybės, ima juokas per ašaras – vis kaltas kažkas kitas, tačiau faktas, jog ji valdžioje jau antrą dešimtmetį, kaip ir dauguma kitų politikų. Paklauskite savęs, jei tautos išrinktieji praktiškai nieko nenuveikė per dešimt metų, kodėl jie tai turėtų padaryti ateityje? Daugiametės jų veiklos simbolis – „pusiau skusti, pusiau lupti“ Nausėdžių kultūros namai, beprotiškai aukštos šilumos kainos, emigruojantis jaunimas, uždaromos kaimų mokyklos, drumzlinas, smirdintis, rudos spalvos vanduo iš čiaupo.

Užtenka ginti darbo imituotojus

Vienas pasipiktinęs biržietis socialiniuose tinkluose rašė, jog Biržų miesto gatvės sklidinos nevalytų pernykščių lapų, šiukšlių. Kiti jam pasiūlė imti šluotą ir kastuvą bei apsikuopti pačiam. Keistas požiūris. Juk Biržų rajono savivaldybė yra išlaikoma mūsų visų, sąžiningai mokančių mokesčius. Mes, rajono gyventojai, esame valdininkų ir politikų darbdaviai. Kas ištiktų privačioje įmonėje blogai dirbantį specialistą, jei jis „voliotų durnių“, imituodamas darbą, daug šnekėdamas ir nepasiekdamas konkrečių rezultatų? Ar moka privačiame sektoriuje pinigus už tiesiog sėdėjimą darbe? O gal leidžia darbo metu vaikščioti po parduotuves? Man atrodo, kad atsakymas visiems aiškus. Todėl neapgaudinėkime savęs ir reikalaukime, kad valdininkai sąžiningai ir dorai atliktų savo darbą, o politikai tesėtų duotus pažadus. Ir negailėkime jų, nes užėmę solidų postą, jie gauna tikrai solidžius atlyginimus.

Senovės kinų išmintis sako: “Kalbėti apie gerumą nėra gerai, reikia taip ir elgtis“. Būtų įdomu gauti ir Seimo nario Valdemaro Valkiūno darbų ataskaitą. Ką parlamentaras nuveikė gimtojo krašto labui? Praėjusią savaitę biržiečiai buvo nusivylę šio politiko pasisakymais. Antras turtingiausias Seimo narys Valdemaras Valkiūnas sakė, kad karą išgyvenančiai Ukrainai neaukojo. „Todėl ir turtingiausias... Kurie turtingiausi, nešvaisto, kur papuolė lėšų. Ir žiūri ar sukčiai nebus“, – LNK žinioms sakė politikas. Nėra pateisinimo tokiai pozicijai, kai Ukrainoje žūsta žmonės, o į Lietuvą plūsta karo pabėgėliai. Ciniškas ryžių ir grikių magnato, vadinančio save Lietuvos patriotu, pasisakymas. Mano nuomone, jis pirmasis turėjo būti aukotojų gretose, o iš jam priklausančių sandėlių Rygoje, link Ukrainos turėjo riedėti sunkiasvorės mašinos su grikiais, ryžiais bei kitais maisto produktais. Paprastiems ir nedaug uždirbantiems Biržų krašto žmonėms net nekilo klausimas, jog reikia palaikyti tragediją išgyvenančią ukrainiečių tautą. Tokiose situacijose ir pasirodo tikrosios vertybės. Kaip būtų nuostabu, jei Biržų rajono vadovai, tarybos nariai bei Seimo narys būtų paskelbę, jog pabėgėliams iš Ukrainos skiria po vieną savo atlyginimą... Tačiau tokie žodžiai nenuskambėjo ir tai apie daug ką pasako....

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.