Apie įvairius – atvirus, kojomis bei slaptus – balsavimus

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Praėjusį antradienį Seimas ministre pirmininke paskyrė Ingridą Šimonytę. Balsavimas buvo paženklintas nerimu, kad gali neužtekti balsų. Užteko.

***

Už ponios Ingridos kandidatūrą atviru balsavimu balsavo 62 iš 113 posėdyje dalyvavusių Seimo narių. Prieš kandidatę balsavo 10, susilaikė 41 parlamentaras.

Balsavime nedalyvavo 1 Laisvės frakcijos ir 3 konservatorių frakcijos atstovai. Balsuoti negalėjo ir visa 11 žmonių Liberalų sąjūdžio frakcija. Prieš kandidatę balsavo 8 valstiečiai, likusieji susilaikė. Balsuodama susilaikė ir didesnė dalis Darbo partijos frakcijos. Dalis opozicijoje esančių socialdemokratų kandidatę savitai parėmė „balsuodami kojomis“. Iš 13-os socialdemokratų 5 balsuodami susilaikė, o kiti nedalyvavo balsavime ir taip išreiškė paramą kandidatei. Mat kandidatei reikėjo gauti daugumą nuo dalyvavusių balsavime.

***

Po šio Seimo posėdžio, kuriame buvo patvirtinta būsimos Vyriausybės galva, ne vienam kilo visokių minčių. Prilygstančių sąmokslo teorijoms. Mat posėdyje negalėjo dalyvauti 11 Liberalų sąjūdžio žmonių, priklausančių naujajai valdžios koalicijai. Neva visai frakcijai buvo būtina izoliuotis dėl koronaviruso. Abejonių buvo. Tuo pat metu prieš kelias dienas iš liberalų frakcijos išstojęs ir į mišrią frakciją perbėgęs Kęstutis Glaveckas posėdyje dalyvavo. Jam izoliuotis nereikėjo?! Ponas Kęstutis nepaaiškino, kodėl paliko liberalus. Kai pats nepasakai, kiti spėlioja. Gal todėl, kad negavo Seime gero posto? Gal nepatiko salėje vieta, kurioje sėdint yra didesnė grėsmė nuo greta sėdinčių kolegų virusu užsikrėsti? Gal ne dėl viruso. Juk ponas Kęstutis Seime rėžė kalbą, drąsiai nuo nosies nusismaukęs kaukę.

***

Pakutinį kartą, kaip Seimo narys posėdyje, tvirtinant Ministrės pirmininkės kandidatūrą dalyvavo ir balsavo Ramūnas Karbauskis. Mat po posėdžio jis Vyriausiajai rinkimų komisijai patvirtino, jog padeda Seimo nario mandatą. Kodėl padėjo tą mandatą, supraskite, kaip norite. Pats Ramūnas tvirtino, jog išeina iš Seimo, nes naujoji koalicija valstiečius skriaudžia. Išėjęs iš Seimo jis žada savo partijos likimo valiai nepalikti. Dažnai bus Seime ir saviškiams padės. Juk nuolat būdamas Seime daugiau nuveiktų?! Kai kurie politikos apžvalgininkai spėja, jos ponas Ramūnas mandatą padėjo, nes jo partija rinkimų nelaimėjo. Jeigu ne valdžioje, geriau pasipustyti padus?! Kam jam, milijonieriui, turinčiam rimtą verslą Seime trintis?! Gali būti, kad ponas Ramūnas jau po rinkimų buvo nusprendęs iš Seimo trauktis. Tik laukė progos, kad nauji valdantieji valstiečius vienaip ar kitaip nuskriaustų. Gal taip, gal kitaip. Į politikų galvas juk neįlįsi.

***

Ne visada galima įlįsti ir į balsuotojų galvas. Vienas pažįstamas po Seimo rinkimų visiems gyrėsi, jog teisingai balsavo. Nes tą, už kurį balsavo, į Seimą išrinko. Tačiau, kai balsuotojas išgirdo, kokius vėjus jo išrinktasis per Seimo mikrofonus kalba, pakeitė plokštelę. Pradėjo aiškinti, kad jis už šį išrinktąjį nebalsavo. Jeigu kas bando priminti, kad prieš kelias savaites jis sakė kitaip balsavęs, žmogus atšauna: “Patikrinkite, jeigu gudrūs, juk buvo slaptas balsavimas!“