
Naujausios
Preambulė
Vyksmo rengėjai prieš keliolika dienų paskelbė vyksmo programą. Anonimiškai. Rengėjai nepasirašė, bet už programos teksto aiškiai kyšojo biržiečio Justino Simonavičiaus, dirbančio Turkijoje kelionių vadovu, ir jo bendraminčių ausys. Programoje buvo rašoma, jog po neapčiuopiamais kanalais keliauja, banguoja tiek globalios idėjos, tiek banalios kasdienybės. Todėl Biržai, kaip susiekiantys indai, kaip didelis neuronas, kurio dendritai ir aksonai perduoda ir priima impulsus į didžiausius pasaulio miestus – New Yorką, Londoną, Stambulą, Buenos Aires, Tokiją: į patį dangų. Programoje buvo aiškinama, jog nukritęs lašas Semeniškių kaime tampa pasauliniu meno judėjimu, o karinio lėktuvo pakilimas Rusijoje reiškia musės nutupimą ant mero nosies Biržuose.
Tad pranešimas apie Biržuose vyksiantį dalyką skambėjo labai dalykiškai. Ir žaismingai. Renginio organizatoriai aiškino, jog vyksmas atsisako tapti renginiu ir nepretenduoja į tiesas, penkmečio planus, Europos Sąjungos direktyvas, super reikšmes ar istorinį-politinį teisingumą, apibrėžtus tikslus ir pamatuojamus, įspūdingus rezultatus. Užimtumas ir pramoga – kiekvieno asmeninis reikalas. Vyksmo organizatoriais vylėsi, kad vyksmo dieną paskirų individų dūšelės įsielektrins, sukibirkščiuos ir įsižiebs kažkas šilto ir gražaus, o kelionė bus smagi ir atverianti. Taip ir buvo. Tiems, kurie į vyksmą atėjo kažkas kažkur įsižiebė. O tiems, kurie neatėjo, niekas niekur nesukibirkščiavo ir neįsižiebė. Nors ką mes žinom? Jog su neatėjusiais nebuvome. Buvome vyksme, kur Biržai tapo pasaulio širdimi.
Pasaulis atsigręžė į Biržus
Maždaug prieš aštuonias dienas vyksmo organizatoriai buvo paskelbę, jog Biržuose vyks tarptautinis mažųjų kino formų festivalis „Pasaulio širdis“. Buvo sukurta anglų kalba „Heart of the World Festival“ plaforma, o festivalis dedikuotas avangardinio kino klasiko Jono Meko atminimui. Ir į Biržus žaibiškai atsigręžė visas pasaulis! Po paskelbimo, pirmos dienos rytą į Biržus iš Uzbekistano atskriejo 2 filmai, o vakare jų jau buvo gauta 27. Prasidėjo griūtis. Per kelias dienas buvo gauti net 659 filmai. Iš Pietų Korėjos, Taivano, Turkijos, Afganistano, Ispanijos... Komisija, kuriai vadovavo kino industrijos atstovė iš Turkijos Asena Selcen, peržiūrai atrinko 30 filmų. Komisijoje dar dirbo: Biržų vicemerė Astra Korskienė, Biržų bibliotekininkė Indra Žilinskaitė-Drevinskienė, aktorius Andrius Bialobžeskis. Iš tų 30 filmų buvo atrinkti dar 3 filmai, kuriuos vyksmo dieną biržiečiai ir miesto svečiai žiūrėjo "Sėlos" muziejaus salėje. Žiūrėjo tris filmukus. Tarp jų buvo ir filmas nugalėtojas "Po gimimo", kurį sukūrė animatorius Ignacijus iš Ispanijos. Jam Biržų meras Vytas Jareckas perdavė kvietimą atvykti Biržus trijų dienų kultūrinei pramoginei programai.
Jeigu iš pasaulio į Biržus atskriejo beveik septyni šimtai filmų, tai biržiečiai konkursui pateikė tik tris filmus. Filmų kūrėjams – Tadui Berlickui, Danieliui Kerbeliui ir Ramūnui Kubiliūnui – už kūrybinius bandymus buvo skirtos mero Vyto Jarecko padėkos.
Štai taip Biržai tapo pasaulio širdimi. Dėl kelių organizatorių. Jau minėto biržiečio Justino Simonavičiaus ir jo bičiulės režisierės iš Stambulo Asen Selcen. Praktiškai jiedu užkūrė tą kino filmų festivalį. Ir į vyksmą įtraukė Biržų valdžią, rajono įstaigas, Biržų ir Lietuvos įvairių žanrų pramogų veikėjus. Tad istorinį liepos šeštadienį buvo daug visko. Vyksmo vedėjai biržiečiai Raimonda Vengrytė ir Justinas Simonavičius neleido žiūrovams būti pasyviems.
Kas dar buvo
Iš širdies dainas ir sutartines plėšė biržiečių dainininkių ansamblis "Navija". Su jomis dainavo ir žiūrovai.
Vilnietė keliautoja žurnalistė Aušrinė Šėmienė ir biržietis savivaldybės paminklosaugininkas Dalius Mikelionis papasakojo įdomių istorinių faktų. Ponia Aušrinė nutiesė istorines gijas nuo Biržų iki Turkijos, o ponas Dalius – pasisukiojo po Biržų krašto senovę.
Tada visi ėjo suktis – tiesiogine ir perkeltine prasme – į Biržų "Sėlos" muziejų. Čia sufijaus ar dervišo pasirodymą surengė Ramutis Prayas iš Utenos. Skambant rytietiškai muzikai ir persų eilėms Ramutis keliolika minučių sukosi mistiniame sufijų sukinyje. Po pasirodymo Ramutis visus norinčius pamokė sukinių abėcėlės. Pasirodo, vaikystėje mes ne vienas savarankiškai buvome šį dalyką atradę. Sukdavomės, kol galvos apsisukdavo. Tėvai drausdavo, kad nenugriūtume. Tačiau: jeigu moki suktis, nei nugriūsi, nei apsvaigsi. Tai yra savotiška meditacija, savęs ieškojimas...
Po svaiginančių sukinių atėjo eilė Estijos atstovei Helen Kari. Ji papasakojo apie mistinę būtybę Kratt, kuri dar vadinamą šiaurine varle. Publika buvo pamokyta estiškų mantrų, kaip su ta būtybe bendrauti ir pageidaujamus reikalus sutvarkyti. Tada visi patraukė į susitikimą su ta būtybe, kuri buvo įsitaisiusi ant piliakalnio šlaito. Pavyko su Kratt žmoniškai pabendrauti, nes žmonės jau buvo išmokę būtybei patinkančių mantrų.
Ir tada išėjo šokti rytietiškų šokių flashmob'as klubo "Orientalija" šokėjos.
Šoko ir šoko. Ir publiką užvedė taip, kad visi pilies kieme buvusieji žmonės pradėjo šokti. Kaip ir skelbė savo programoje vyksmo kūrėjai: įsielektrino paskirų individų dūšelės, sukibirkščiavo, įsižiebė...
Vietoj pabaigos
Biržietė Jura Kaštonė, pamačiusi facebooke filmuką, kaip rytietiškų šokių šokėjos užvedė Biržų publiką šokti, parašė, jog tai visuotinis išprotėjimas. Teisybė! Dėl to į vyksmą ir buvo žmonės atėję. Parodė pasauliui beprotiškai jį mylinčią biržietišką širdį.
Kai kas apgailestavo, jog tą vakarą per mažai biržiečių į Biržų pilį susirinko. Gerai, kad atėjo tik kelios dešimtys širdingiausiųjų. Būtų susirinkę keli šimtai, iš Biržų pilies būtų nelikę akmens ant akmens.
Feliksas GRUNSKIS
