Naujausios
Kas buvo pirmoji Jūsų klientė, kuri leido pasireikšti Jūsų talentui?
Nuo mažens šukuodavau savo mamą, ji buvo pirmoji mano klientė ir mokytoja. Mama nebuvo kirpėja, bet visada turėjo tą pačią šukuoseną, kuri vadinosi itališku plaukų kirpimu. Pamenu, buvau aštuoniolikos, kai mamai labai reikėjo apsikirpti, bet jos kirpėja tada negalėjo. Tada ir išbandžiau savo jėgas. Aišku, mama padėjo, rodė, kaip ką daryti, nes jau buvo išmokusi iš savo kirpėjos, kaskart matydama kirpimo eigą.
O draugės nenorėdavo pas Jus pasigražinti?
Taip, tada pradėjau kirpti savo ir mamos drauges, darydavau joms šukuosenas, dažydavau plaukus. Tai ir buvo mano, kaip kirpėjos pradžia.
Tada ir uždirbote savo pirmuosius pinigus?
Kadangi dar nebuvau profesionali kirpėja, pinigų iš savo tuometinių klienčių neimdavau. Netgi pati už savo pinigus pirkdavau plaukų dažus, kad išbandyčiau juos su savo klientėmis ir įgyčiau kuo daugiau patirties.
Turbūt nebuvo sunku apsispręsti, kuo norite tapti baigusi mokyklą?
Pabaigusi vidurinę mokyklą išvažiavau į užsienį, nes norėjau pati užsidirbti pinigų mokslams. Žinojau, kad noriu būti kirpėja. Po kurio laiko baigiau kirpėjų kursus "Femina Bona" mokymo centre Vilniuje.
Pamenu, kursų metu turėjau tokį raudoną lagaminėlį, jame – plaukų dažai; jį visada vežiodavausi su savimi. Kai grįždavau į Biržus, sulaukdavau nemažai prašymų nudažyti draugėms plaukus. Niekada joms neatsakiau. Kol mokiausi Vilniuje, pradėjau darbuotis kirpykloje, kur dirbo mano mokytoja. Savo laisvalaikį po paskaitų iki pat vėlumos praleisdavau salone. Ten atlikdavau daug darbų: maišydavau plaukų dažus, trinkdavau klientėms plaukus, stebėjau, kaip dirba profesionalai, taip sukaupiau dar didesnį žinių bagažą.
Pamenu, lankiausi vienuose kirpėjų tobulinimosi kursuose. Jiems pasibaigus, mokytoja visoms pasakė: "Mergaitės, kurios supratote, kad tai ne jums, atsistokite ir išeikite, jums nereikės už nieką mokėti". Aišku kirpti galima išmokti, bet jeigu visa gyvenimą mokėsi tik vieną kirpimą, kuriuo ,,džyrinsi’’ visas, nieko nebus. Reikia domėtis naujovėmis. Todėl visada stengiausi ir stengiuosi tobulėti: lankau įvairius seminarus, mokymus.
Gyvenote ir dirbote Norvegijoje?
Mano vyras dirbo Norvegijoje, kurį laiką ten su sūnumi Titu gyvenome ir mes. Mūsų sūnus ten gimė. Turėjome tikslą – užsidirbti pinigų savo grožio salonui ir grįžti į Lietuvą. Sunkiai dirbome. Po kurio laiko įsigijome patalpas Biržuose. Įrengėme grožio saloną, soliariumą ir kirpyklą. Ten ir buvo mano pradžia.
Kaip subūrėte nuolatinių klienčių ratą?
Pradėjusi dirbti, niekur nesiskelbiau. Labai stengiausi atlikti darbą kaip tik galiu geriausiai, kad klientės išeitų patenkintos rezultatu ir vėl norėtų pas mane sugrįžti. Biržai – mažas miestas, čia puikiai veikia principas "iš lūpų į lūpas". Rodės, viskas vyko taip, kaip ir turėtų…
Bet ir vėl emigravote… Kodėl?
Tuo metu mano gyvenime įvyko daug skaudžių ir lemtingų įvykių, kurie daug ką pakeitė. Atstumas išardė mūsų šeimą, visam laikui atsisveikinau su mama… Vienišumo jausmas ir baimė dėl sūnaus ateities privertė priimti sprendimą vėl išvykti. Tada galvojau, kad visam.
Su sūnumi išvykote į Jungtinę Karalystę. Tikėjote, kad ši šalis jam užtikrins geresnę ateitį?
Kažkodėl jaučiau baimę, kad mano vaikas jau greitai užaugs ir mane paliks. Galvojau, kad sūnus vis tiek kažkada išvažiuos į užsienį gyventi. Tad nusprendžiau visa tai paankstinti ir išvykti kartu su juo. Norėjau, kad Titas jau nuo mažens pratintusi svetimoje šalyje, kad vėliau jam būtų lengviau. Galbūt ten mačiau ir savo ateitį… Be to, pagyventi Londone buvo sena mano svajonė… Pardaviau savo saloną ir išvykome.
Kaip Jums sekėsi antrojoje emigracijoje?
Su sūnumi Londone gyvenome ketverius metus. Dirbau salone kirpėja, turėjau savo klientų, sūnus ėjo į mokyklą. Džiaugiausi, kad galiausiai mano gyvenimas nusistovėjo. Bet tas džiaugsmas nebuvo abipusis. Supratau, kad sūnus jaučiasi kitaip…
Kaip jis jautėsi?
Sūnui visada trūko namų ir tos laisvės, kurią žmogus jaučia savoje šalyje. Daug dirbau, tad kartu praleisdavome mažai laiko. Londone gyvenimas virė tarsi pagreitintu ritmu: darbas, namai, visi žmonės ten kažkur labai skuba… Vieną dieną Titas manęs paklausė: "Mamyte, ar prisimeni tuos gerus laikus, kai gyvenome Biržuose?" Tada ir susimąsčiau: mano sūnus čia nelaimingas…
Bet juk grįždavote atostogų į namus?
Kol gyvenome Jungtinėje Karalystėje, sūnus visas vasaros atostogas praleisdavo pas mano draugus Biržų krašte. Esu jiems labai dėkinga, nes Titą jie priėmė ir mylėjo kaip savo vaiką. Sūnus po atostogų grįždavo pilnas ne tik nuostabių įspūdžių, bet ir nostalgijos. Vis kalbėdavo, kaip jam gera namie, kokia graži gamta, su didele meile ir užsidegimu pasakodavo apie upelius, medžius ir viską, kas kitam gal atrodytų savaime suprantamas dalykas.
Tai ir privertė jus sugrįžti namo?
Sprendimą lėmė keli dalykai. Kadangi sūnui dvylika metų, jis Jungtinėje Karalystėje jau būtų pakeitęs mokyklą ir perėjęs į kitą mokymosi lygį. O kažkada sugalvojus grįžti į Lietuvą, iš ten būtų buvę sunkiau jį išplėšti. Praėjusią vasarą Lietuvoje šventėme draugės vaiko gimtadienį. Pamačiau kaip visi, sveikindami jubiliatą, dovanojo tiek daug meilės ir gražių emocijų. Pažvelgiau į savo sūnų: jis buvo toks laimingas, akys net žibėjo… Tada supratau: juk nieko mums daugiau ir nereikia, tik norisi būti apsuptiems savais žmonėmis, sava gamta, medžiais, pievomis, gatvėmis, miestu, kaimu, viskuo, kas mums yra taip gerai pažįstama ir taip giliai įaugę į širdis… Ir nė nedvejojusi priėmiau sprendimą sugrįžti. Visam laikui.
Greit bus pusė metų, kaip gyvenate Biržuose. Kaip jaučiatės?
Tikiu, kad gyvenime niekas nevyksta be reikalo. Grįžusi vėl pradėjau dirbti kirpėja, Titas – lankyti mokyklą. Čia turime savo namus, draugus, artimuosius. Viskas labai greitai susidėliojo į savo vietas. Jaučiu, kad esame ten, kur ir turime būti. Lietuvoje labai gera, manau, kad visi išvažiavusieji jos ilgisi. Pažįstu daug emigravusių lietuvių, kurie labai norėtų sugrįžti, bet bijo pradėti nuo nulio, abejoja: ar ras darbą, ar apskritai jie čia bus reikalingi…
Ar sugrįžo Jūsų buvusios klientės?
Sugrįžo daug klienčių, kurios labai džiaugėsi mano pasirinkimu, dovanojo gėles… Taip pat atsirado ir naujų. Užplūsta pats geriausias jausmas, kai žinai, kad esi žmonėms reikalinga. Tada viskas susidėlioja savaime, liūdesys ir dvejonės išnyksta. Kai pagalvoju, Londone kirpėjų tūkstančiai, tad be manęs ten niekas nepražus, o Biržai – mažas miestas, čia jaučiuosi reikalinga.
Ir Biržuose apstu grožio salonų. Ar nejaučiate konkurencijos?
Toks yra kirpėjų darbas: vienai aš esu geriausia kirpėja, kitai – kita. Ir nieko čia nepadarysi. Aš su kitomis nesirungiu. Visada priimu tas, kurioms patinka kaip aš dirbu, niekada nepykstu, jei klientė išeina kitur. Juk nė su viena nesame pasirašę sutarties draugauti iki gyvenimo galo. Stengiuosi pasitikti ir išlydėti visas atvira širdimi ir su geriausiomis emocijomis. Kiekviena meistrė turi savo klienčių ratą. Reikia būti lanksčioms su žmonėmis ir vietos po saule užteks visiems.
Su dauguma klienčių labai susibendraujame, jos tampa artimos, džiaugiuosi dėl jų sėkmių ir išgyvenu dėl nelaimių. Yra tokių merginų, kurioms dariau šukuosenas mokyklos išleistuvių proga, paskui, puošiau jas jų pačių vestuvėms… Ir štai, jos jau atsiunčia nuotrauką su naujagimiu ant rankų, tada verkiu iš džiaugsmo kartu su jomis.
Ar skiriasi klienčių poreikiai Jungtinėje Karalystėje ir čia?
Galbūt lietuvės labiau save prisižiūri, yra tvarkingesnės. Britės plaukus dažniausiai dažosi pačios, dauguma jų į kirpyklą ateina tik apsikirpti. Ne visoms britėms jų išvaizda yra svarbiausias dalykas... Be to, gyvenant didmiestyje yra sunku atrasti laiko sau: važiavimas į darbą ir atgal, vaikų nuvežimas ir parvežimas iš mokyklos atima daug laiko. Todėl praleisti kelias valandas sėdint kirpykloje, joms – prabanga.
Ar tiesa, kad netrukus atidarysite nuosavą kirpyklėlę…
Visada svajojau kur nors miesto centre turėti jaukią, nedidelę savo studiją. Visai neseniai vaikščiojau Širvėnos ežero pakrante ir galvojau: kaip norėčiau šią svajonę įgyvendinti savo gimtinėje… Atsitiktinai radau skelbimą apie parduodamas patalpas miesto centre, tokioje vietoje, kur savo saloną galėjau labai lengvai įsivaizduoti. Džiaugiuosi, kad viskas vyksta sklandžiai ir savo studijos duris jau planuoju atverti kito mėnesio viduryje.
Kaip manote, ar gyvenimas užsienyje Jums su sūnumi buvo naudingas?
Emigracija mums davė materialų pagrindą, patirtį ir supratimą, kas gyvenime yra svarbiausia. Supratau, kad man gyvenime daug nereikia. Nebėra to vidinio plėšymosi, ieškojimo. Turbūt atėjo metas, kai reikia sustoti, pagalvoti ir įvertinti tai, ką turiu brangiausia.
Sūnus mėgaujasi gyvenimu Lietuvoje. Didžiuojuosi Titu, jo suvokimas apie tai, kas yra tėvynė, būdingas ne kiekvienam dvylikamečiui. Jeigu nebūtume patyrę gyvenimo svečioje šalyje, nesuprastume, kokie musms brangūs gimtieji Biržai. Čia viskas sava, gražu, miela, niekas neskuba kaip pašėlę, grynas oras, atstumai tokie, kad galima visur nueiti pėstute. Tikras Rojaus kampelis… Manau, daugumai jaunimo reikėtų kažkur laikinai išvažiuoti. Tada jie suprastų, ką reiškia namai, gimtinė ir ką iš tikrųjų čia turi…
Smagu, kad Titas grįžo pas tuos pačius klasės draugus, su kuriais lankė pirmąją klasę. Dabar jis – šeštokas. Nebuvo lengva, bet sūnus labai stengiasi ir daug mokosi. Džiugu, kad emigrantų vaikams yra skiriamos papildomos pamokos mokykloje, kurios padeda mokytis lietuvių kalbos, sugrįžti į ritmą ir prisivyti bendraklasius.
Ar dabar jaučiatės laiminga?
Kai matau laimingą savo sūnų, laiminga esu ir aš. Man visada rūpėjo vidinė ramybė. Eidama į darbą rytais, kavinukėje visada nusiperku puodelį kavos. Ir einu gatve, kuria eidavau pas savo močiutę, kai buvau maža. Matau tuos pačius namus, takelį… Tada apima toks nenusakomas jausmas viduje…
Reklama: priemonės grožio salonams