Globotojų šeimos – saugi laikina užuovėja vaikams

Rugp­jū­čio 13 die­ną Sa­vi­val­dy­bės me­ro pa­va­duo­to­ja Ast­ra Kor­sa­kie­nė, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jas Kęs­tu­tis Kni­zi­ke­vi­čius ir Bir­žų ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro Glo­bos cent­ro glo­bos koor­di­na­to­rė Gin­ta­rė Luk­šie­nė ap­lan­kė tris bu­din­čius glo­bo­to­jus, do­mė­jo­si, ko­dėl jie pa­si­rin­ko šį dar­bą, ar ne­nu­si­vy­lė, ko­kios pa­gal­bos glo­bo­to­jams ir jų glo­bo­ja­miems vai­kams rei­kė­tų, koks yra vi­suo­me­nės po­žiū­ris.

Vi­suo­se ap­lan­ky­tuo­se na­muo­se sve­čiai ra­do pa­na­šias nuo­tai­kas: nuo­šir­dų rū­pi­ni­mą­si glo­bo­ti­niais, pa­stan­gas juos iš­mo­ky­ti bend­rau­ti su ki­tais žmo­nė­mis, įgy­ti hi­gie­nos įgū­džių, mo­ky­tis tvar­ky­ti sa­vo daik­tus. Glo­bo­to­jos rū­pi­na­si tu­ri­nin­gu glo­bo­ti­nių lais­va­lai­kiu, no­ri, kad jie bend­rau­tų su sa­vo ma­ma ir tė­čiu, ki­tais ar­ti­mai­siais.

Vie­nos glo­bo­to­jos na­muo­se sve­čius pa­si­ti­ko du glo­bo­ja­mi ber­niu­kai ir ma­ža­sis ant glo­bo­to­jos ran­kų. Mo­te­ris džiau­gė­si, kad glo­bo­ja­mi vy­res­ni ber­niu­kai pui­kiai pri­ta­po jos na­muo­se, iš­mo­ko su­si­tvar­ky­ti sa­vo daik­tus, lai­ko­si su­tar­tų tai­syk­lių. Tik die­nos re­ži­mas va­sa­ros lai­ku kiek lais­ves­nis, kar­tais va­ka­ro­ji­mai už­trun­ka ir il­giau. Bet vai­kai ži­no: ateis rug­sė­jis, rei­kės lai­ku gul­tis, lai­ku kel­tis. Glo­bo­to­ja sa­kė ne­si­gai­lin­ti, kad pe­da­go­gės dar­bą vai­kų ug­dy­mo įstai­go­je iš­kei­tė į bu­din­čios glo­bo­to­jos pa­rei­gas, nors šis dar­bas trun­ka vi­są pa­rą. Atok­vė­pio va­lan­dą glo­bo­to­jai su­tei­kia Glo­bos cent­ro dar­buo­to­jos, ki­tos bu­din­čios glo­bo­to­jos, no­riai pa­de­da vi­si šei­mos na­riai, jau užau­gę vai­kai, vy­ras. Šei­ma vai­kus ve­ža­si į ke­lio­nes, sten­gia­si kuo dau­giau jiems pa­ro­dy­ti, iš­mo­ky­ti ki­taip bend­rau­ti. Rū­pes­čių glo­bo­to­jai kė­lė ma­žiau­sio glo­bo­ti­nio svei­ka­ta, te­ko ne kar­tą kon­sul­tuo­tis su gy­dy­to­jais. Ati­džiai pri­žiū­ri­mas ber­niu­kas au­ga, stip­rė­ja. Mo­te­ris kal­bė­jo, kad la­bai no­rė­tų ma­žą­jį bent ke­lias die­nas per sa­vai­tę pa­lik­ti vai­kų lop­še­ly­je, kad pa­ti ga­lė­tų tu­rė­ti bent vie­ną ki­tą lais­vą va­lan­dą sa­vo rei­ka­lams su­tvar­ky­ti. Pa­va­sa­rį pa­ra­šiu­si pra­šy­mą į vai­kų dar­že­lį, da­bar su­lau­kė skam­bu­čio, kad vie­tos jos glo­bo­ti­niui nė­ra. Glo­bo­to­ja džiau­gė­si kai­my­nų ir drau­gų ge­ra­no­riš­ku­mu, su­pra­tin­gu­mu. Su­ži­no­ję, kad mo­ters na­muo­se ap­si­gy­ve­no glo­bo­ja­mi vai­kai, kai­my­nai tuo­jau pa­siū­lė pa­gal­bą.

*

Ki­tos glo­bo­to­jos na­muo­se sve­čius su­ti­ko be­si­šyp­san­tis kū­di­kis. Glo­bo­to­ja pri­si­mi­nė, ko­kie ma­žy­liai vie­ną nak­tį bu­vo at­vež­ti į jos na­mus: ne­praus­ti, ne­šva­riais dra­bu­žė­liais, al­ka­ni. Tik jo­kių iš­si­sky­ri­mo aša­rų ne­bu­vo. Vai­kai ra­miai pa­si­li­ko glo­bo­to­jos šei­mo­je. Ma­ža­sis ne­ga­lė­jo at­si­val­gy­ti. Glo­bo­to­ja dėl to kon­sul­ta­vo­si su gy­dy­to­jais. Jie pa­ta­rė pa­lauk­ti ir ste­bė­ti. Ta­čiau vai­ke­lis priau­go iki to­kiam am­žiui rei­ka­lin­go svo­rio ir val­go jau nor­ma­liai. Mo­te­ris džiau­gė­si, kad dar­bą vals­ty­bi­nė­je įstai­go­je pa­kei­tė į glo­bo­to­jos veik­lą: sa­vo na­muo­se vai­kus ji prii­ma su nuo­šir­džia mei­le ir su­pra­ti­mu. Šiuo me­tu mo­te­ris glo­bo­ja jau mi­nė­tą ke­lių mė­ne­sių kū­di­kį ir kiek vy­res­nę mer­gai­tę. Mer­gai­tė su­dė­tin­go cha­rak­te­rio, tu­ri vys­ty­mo­si su­tri­ki­mų, tad jei rei­ka­lin­gas ypa­tin­gas dė­me­sys ir pa­gal­ba. Mo­te­ris šiuo me­tu tvar­ko do­ku­men­tus į sa­vo šei­mą priim­ti vie­ną ber­niu­ką nuo­la­ti­nei glo­bai. Glo­bo­to­ja taip pat džiau­gė­si vy­ro ir ki­tų šei­mos na­rių pa­gal­ba ir su­pra­ti­mu.

*

Tre­čios glo­bo­to­jos na­muo­se tuo me­tu glo­bo­ti­nių ne­bu­vo – jie lan­ko vai­kų dar­že­lį. Mo­te­ris pa­sa­ko­jo dėl glo­bo­to­jos pa­rei­gų at­si­sa­kiu­si pe­da­go­gės dar­bą ug­dy­mo įstai­go­je. Ir vi­sai dėl to ne­si­gai­lin­ti. Nors jos glo­bo­ti­niai – su­dė­tin­go cha­rak­te­rio ber­niu­kai, mo­te­ris pa­sa­ko­jo, kaip sten­gia­si juos iš­mo­ky­ti ra­miai bend­rau­ti, da­lin­tis. Ber­niu­kais rū­pi­na­si ir glo­bo­to­jos vy­ras, se­ne­liai. Mo­te­ris pa­sa­ko­jo, kad nau­jų ber­niu­kų atė­ji­mas į šei­mą gy­vy­bės pri­pil­dė vi­sus na­mus, ku­rie iš­tuš­tė­jo, kai sa­vi vai­kai iš­vy­ko iš na­mų. Da­bar na­muo­se – nuo­la­ti­nis kle­ge­sys. Su nau­jais iš­šū­kiais glo­bo­to­ja su­si­du­ria kas­dien. Mo­te­ris pa­sa­ko­jo: kai pir­mą sy­kį su­ma­nė ber­niu­kus nu­vež­ti prie jū­ros, gal še­šis kar­tus tu­rė­jo su­sto­ti, kad su­draus­min­tų au­to­mo­bi­ly­je šėls­tan­čius vai­kus. Da­bar ber­niu­kai ke­lio­nės tai­syk­les ži­no, nors kar­tais jiems nu­si­ra­min­ti nė­ra pa­pras­ta. Vai­kai na­muo­se pri­krė­tė ne­ma­žai iš­dai­gų. Ta­čiau jie pa­ma­žu mo­ko­si bend­rau­ti su glo­bo­to­ja, šei­mos ar­ti­mai­siais. Ber­niu­kai la­bai lau­kia į šei­mą at­vyks­tan­čių sve­čių, ku­rie ne­pa­mirš­ta lauk­tu­vių ir glo­bo­ja­miems ber­niu­kams. Vai­kams di­džiau­sias džiaugs­mas – kai lau­ke ke­pa­mi šaš­ly­kai. Džiaug­da­mie­si da­bar­ti­nio gy­ve­ni­mo ma­lo­nu­mais, vai­kai vis pa­pa­sa­ko­ja, ko­kios šven­tės bū­da­vo jų na­muo­se. O glo­bo­to­jai ne­ra­mu, kad nor­ma­lų gy­ve­ni­mą pa­ma­tę, bend­rau­ti iš­mo­kę ber­niu­kai po ku­rio lai­ko grįš į sa­vo tik­rų­jų tė­vų na­mus. Ką jie ten ras? To­kias abe­jo­nes iš­sa­kė vi­sos ap­lan­ky­tos glo­bo­to­jos. Jų na­muo­se vai­kai tu­ri at­ski­rą kam­ba­rį, sa­vo lo­vą, sta­lą, na­muo­se šva­ru ir tvar­kin­ga, čia jie vi­sa­da so­tūs ir mai­ti­na­mi svei­ku mais­tu, glo­bo­to­jai jais rū­pi­na­si kaip sa­vo vai­kais. Į ko­kius na­mus grįš vai­kai, jei ir da­bar jų li­ki­mas ar­ti­miau­siems žmo­nėms ma­žai rū­pi?

Vi­sos glo­bo­to­jos kal­bė­jo apie tai, kad ne­no­ri vai­kams tap­ti ma­mo­mis ir pra­šo, kad jų vai­kai taip ne­va­din­tų. „Jūs tu­ri­te sa­vo tė­tį ir ma­mą“, – kar­to­jan­čios vai­kams. De­ja, tik­rie­ji tė­čiai ir ma­mos su sa­vo vai­kais su­si­tin­ka tik glo­bos koor­di­na­to­rių pa­ra­gin­ti, ke­lis kar­tus pa­kvies­ti. O kar­tais nu­ly­dė­ju­sios į su­si­ti­ki­mą su ma­ma ar tė­čiu sa­vo glo­bo­ti­nį, glo­bo­to­jos vai­ko ma­mos ir tė­čio taip ir ne­su­lau­kia.

Vi­sos glo­bo­to­jos džiau­gė­si tar­pu­sa­vio bend­ra­vi­mu, psi­cho­lo­gi­ne ir emo­ci­ne pa­gal­ba, kar­tais mo­te­rys vie­na ki­tai su­tei­kia ato­kvė­pio pa­slau­gą. Glo­bo­to­jos džiau­gė­si ir Glo­bos cent­ro dar­buo­to­jų rū­pi­ni­mu­si vai­kais ir glo­bo­to­jo­mis.

Bu­din­tys glo­bo­to­jai vai­kus ga­li glo­bo­ti iki me­tų. Šiuo me­tu Bir­žų ra­jo­ne yra 6 bu­din­čios glo­bo­to­jos, vi­sos mo­te­rys, jos glo­bo­ja 15 vai­kų. Glo­bos cent­ro dar­buo­to­jai tvir­ti­na ne­tu­rin­tys prie­kaiš­tų nė vie­nai glo­bo­to­jai.

*

Bir­žų ra­jo­ne vai­kų glo­ba rū­pi­na­si Bir­žų ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro Glo­bos cent­ras.

Jo dar­buo­to­jai or­ga­ni­zuo­ja bu­din­čių glo­bo­to­jų, glo­bė­jų, ne­su­si­ju­sių gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­jų gi­mi­nai­čių, įtė­vių paieš­ką; kon­sul­tuo­ja as­me­nis, pa­gei­dau­jan­čius glo­bo­ti (rū­pin­ti), įvai­kin­ti ar tap­ti bu­din­čiais glo­bo­to­jais, as­me­nis, sie­kian­čius steig­ti šei­my­nas ir (ar) tap­ti šei­my­nos da­ly­viais.

Glo­bos cent­ras vyk­do bu­din­čių glo­bo­to­jų, glo­bė­jų, ne­su­si­ju­sių gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­jų gi­mi­nai­čių, įtė­vių, šei­my­nų da­ly­vių pa­si­ren­gi­mo glo­bo­ti (rū­pin­ti), pri­žiū­rė­ti vai­kus, įvai­kin­ti bei bend­ruo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų dar­buo­to­jų mo­ky­mo ir kon­sul­ta­vi­mo pro­gra­mą; ver­ti­na bu­din­čių glo­bo­to­jų, glo­bė­jų, ne­su­si­ju­sių gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­jų gi­mi­nai­čių, įtė­vių pa­si­ren­gi­mą glo­bo­ti (rū­pin­ti), pri­žiū­rė­ti vai­kus, įvai­kin­ti ir tei­kia iš­va­dos dėl jų tin­ka­mu­mo glo­bo­ti (rū­pin­ti), pri­žiū­rė­ti vai­kus ko­pi­ją Vals­ty­bės vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir įvai­ki­ni­mo tar­ny­bos įga­lio­tam te­ri­to­ri­niam sky­riui.

Cent­ras taip pat in­for­muo­ja sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ją ir VVTAĮT įga­lio­tą te­ri­to­ri­nį sky­rių apie bend­ra­dar­bia­vi­mo ir pa­slau­gų tei­ki­mo su­tar­čių su bu­din­čiais glo­bo­to­jais su­da­ry­mą, nu­trau­ki­mą; pa­ren­ka vai­kui bu­din­tį glo­bo­to­ją, glo­bė­ją, ne­su­si­ju­sį gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­ją gi­mi­nai­tį ir tei­kia jo kan­di­da­tū­rą sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai, jei vai­kui nu­sta­ty­ta lai­ki­no­ji glo­ba.

Glo­bos cent­ras vyk­do tęs­ti­nius pe­rio­di­nius bu­din­čių glo­bo­to­jų, glo­bė­jų, ne­su­si­ju­sių gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­jų gi­mi­nai­čių, įtė­vių, šei­my­nų da­ly­vių, bend­ruo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų mo­ky­mus; koor­di­nuo­ja pa­gal­bos tei­ki­mą vai­kams, pri­žiū­ri­miems bu­din­čių glo­bo­to­jų, bei bu­din­tiems glo­bo­to­jams ir tei­kia ar or­ga­ni­zuo­ja šiems vai­kams ir bu­din­tiems glo­bo­to­jams rei­kia­mą pa­gal­bą (so­cia­li­nę, psi­cho­so­cia­li­nę, kon­sul­ta­ci­nę, tei­si­nę ir kt.); tei­kia bu­din­tiems glo­bo­to­jams, glo­bė­jams, ne­su­si­ju­siems gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­jams gi­mi­nai­čiams in­ten­sy­vią pa­gal­bą; or­ga­ni­zuo­ja ir (ar) tei­kia lai­ki­no ato­kvė­pio pa­slau­gas bu­din­tiems glo­bo­to­jams; įgy­ven­di­na vai­ko, ku­rį pri­žiū­ri bu­din­tis glo­bo­to­jas, glo­bė­jo (rū­pin­to­jo) ir vai­ko at­sto­vo pa­gal įsta­ty­mą tei­ses bei pa­rei­gas; ver­ti­na bu­din­čio glo­bo­to­jo, glo­bė­jo, ne­su­si­ju­sio gi­mi­nys­tės ry­šiais, glo­bė­jo gi­mi­nai­čio vyk­do­mos veik­los ko­ky­bę. Glo­bos cent­ras at­lie­ka ki­tas funk­ci­jas, su­si­ju­sias su pa­gal­ba vai­kams, įvai­kiams, glo­bė­jams gi­mi­nai­čiams, įtė­viams, bu­din­tiems glo­bo­to­jams, glo­bė­jams, ne­su­si­ju­siems gi­mi­nys­tės ry­šiais, šei­my­nų da­ly­viams.

Glo­bos cent­re dir­ba ir pa­slau­gas bei pa­gal­bą bu­din­tiems glo­bo­to­jams, glo­bė­jams (rū­pin­to­jams), glo­bė­jams gi­mi­nai­čiams, šei­my­nų da­ly­viams, įtė­viams ar as­me­nims, ke­ti­nan­tiems jais tap­ti tei­kia: glo­bos koor­di­na­to­rė – Gin­ta­rė Luk­šie­nė, tel. (8 674) 84 182;

glo­bos koor­di­na­to­rė – Kris­ti­na Gruns­kie­nė, tel. (8 645) 22 897; ates­tuo­ta dar­buo­to­ja – Jo­lan­ta Ja­sins­ky­tė, tel. (8 674) 84 175; ates­tuo­ta dar­buo­to­ja – Jū­ra­tė Pet­raus­kie­nė, tel. (8 674) 83 797.

Dėl in­for­ma­ci­jos ga­li­ma kreip­tis: VšĮ Bir­žų ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro Glo­bos cent­ras,

Vy­tau­to g. 32, Bir­žai (III aukš­tas); el. p. birzugloboscentras@gmail.com; bir­zai.socpaslaugos@gmail.com; ava­dy­ba.birzai@gmail.com.