Naujausios
Žaidimų aikštelės: tvarkyti arba išardyti
Nuo lapkričio 1 dienos įsigalioja sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta Lietuvos higienos norma dėl vaikų žaidimų aikštelių ir patalpų bendrųjų sveikatos saugos reikalavimų. Jie bus taikomi visoms žaidimų aikštelėms, taip pat ir toms, kurios yra daugiabučių kiemuose. Kas kontroliuos, ar aikštelės atitinka reikalavimus, kol kas neaišku, bet jau atsiranda įmonių, siūlančių atlikti aikštelių patikrą už tam tikrą mokestį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nauja higienos norma
Naujojoje higienos normoje „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ skyriuje „Žaidimų aikštelių įrengimo reikalavimai“ sakoma, kad aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 metrų nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių, elektros tinklo įrenginių. Jeigu aikštelės netoli gatvės, turi būti aptvertos tvora ar gyvatvore.
Triukšmas ir elektromagnetinio lauko intensyvumas neturi viršyti nustatytų normų. Dirvožemis ir gruntas turi būti neužterštas. Aikštelių danga turi būti minkšta ir įrengta pagal visus reikalavimus.
Žaidimų aikštelių įranga turi būti patvari, saugi, ilgaamžė, turėti sertifikatą ir būti sumontuota pagal gamintojo rekomendacijas.
Žaidimų aikštelėje turi būti nurodytas telefono numeris, kuriuo galima skambinti įvykus avarijai ir išsikviesti techninės priežiūros personalą. Taip pat turi būti nurodytas aikštelės pavadinimas, adresas, savininkas, kokio amžiaus vaikams žaidimų aikštelė skirta, kada paskutinį kartą atlikta aikštelės kontrolė bei kita reikalinga informacija.
Žaidimų aikštelėje ar šalia jos turi būti šiukšliadėžė, kuri būtų reguliariai ištuštinama.
Draudžiama aikštelėse ar šalia jų sodinti ir auginti nuodingus augalus, tokius kaip: amerikines fitolakas, baltuosius čemerius, brugmansijas, darželinius pupmedžius, juodąsias drignes, kukmedžius, kurpeles, lobelio čemerius, paprastuosius ricinmedžiuis, paprastuosius žalčialunkius, paprastąsias durnaropes, paprastąsias pakalnutes, paprastąsias rusmenes, rudeninius vėlyvius, tabaką, vaistines šunvyšnes.
Nemažai reikalavimų nurodyta ir skyriuje „Žaidimų aikštelių ir patalpų bei jose įrengtos įrangos priežiūra“. Tačiau daugelis jų – ne naujiena.
Pavyzdžiui, tai, kad žaidimų aikštelės turi būti prižiūrimos ir valomos, žolė šienaujama, o žiemą takeliai valomi ir barstomi, kad nebūtų slidūs. Smėlis dėžėse turi būti pakeičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį arba pagal reikmes (jeigu užsiteršia). Smėlio dėžės turi būti uždengtos.
Senų žaidimų aikštelių savininkams ir prižiūrėtojams daugiausiai problemų gali kilti dėl įrenginių (laipynių, čiūžyklų, sūpynių ir kitų) saugumo, ilgaamžiškumo. Retai kur tokiose aikštelėse prie laipynių yra įrengta minkšta, saugos reikalavimus atitinkanti danga.
Reikalavimai – visoms žaidimų aikštelėms
„Šiaulių krašto“ žiniomis, į Šiaulių lopšelius-darželius jau siuntinėjami vienos įmonės, prisistatančios vaikų aikštelių kontrolės centru, laiškai su pasiūlymais atlikti aikštelių patikrą, nustatyti trūkumus ir atlikti pakartotinę patikrą. Taip pat žadama išduoti ir sertifikatus, kad aikštelė atitinka visus reikalavimus. Žinoma, paslaugos mokamos.
Kaip ir kokios vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos bus kontroliuojamos, pasiteiravome Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotojos Danguolės Jočienės.
– Ar iki pasirodant naujai higienos normai lopšeliuose-darželiuose ir mokyklose žaidimų aikštelės buvo tikrinamos? Jei taip, kas jas tikrindavo?
– Vaikų ugdymo įstaigų teritorijose esančių įrenginių ir priežiūros kontrolę, vadovaujantis higienos normų reikalavimais, jau seniai vykdo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro teritoriniai departamentai.
Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms reikalavimai nustatyti Lietuvos higienos normoje „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, o bendrojo ugdymo mokykloms – „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
Naujoji higienos norma apims visas vaikų žaidimo aikšteles ir patalpas, taip pat ir esančias vaikų ugdymo įstaigose.
– O kaip yra su aikštelėmis daugiabučių kiemuose, parkuose, prekybos centruose ir kitur?
– Viešose vietose įrengtose vaikų žaidimo aikštelėse ir patalpose kontrolė nebuvo vykdoma ir jose esančių įrenginių priežiūra nebuvo reglamentuota.
Gyvenamųjų namų teritorijose, viešose vietose esančių vaikų žaidimų aikštelių saugumu turi rūpintis namo administratorius (daugiabučių namų savininkų bendrija), kuriam priskirta minėta teritorija ir joje įrengtos vaikų žaidimo aikštelės.
Už savivaldybės teritorijose esančių vaikų žaidimo aikštelių priežiūrą, naujų aikštelių įrengimą atsakinga savivaldybė, kadangi gyventojų (taip pat ir vaikų) poilsio organizavimas yra viena iš savarankiškų savivaldybės funkcijų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro teritoriniai departamentai šiuo metu viešose vietose esančių vaikų žaidimo aikštelių ir patalpų kontrolės nevykdo.
– Kas pagal naująją higienos normą kontroliuos, tikrins vaikų žaidimų aikšteles?
– Higienos normoje „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ numatyta, kad pagrindinę metinę kontrolę turės atlikti, o naujai įrengiamas vaikų žaidimų aikšteles ir vaikų žaidimų patalpas po sumontavimo turės patikrinti akredituota įstaiga.
Nuostatų, susijusių su vaikų žaidimų aikštelių ir patalpų patikra (įvertinimu), įgyvendinimo terminą numatoma atidėti, kadangi, Nacionalinio akreditacijos biuro duomenimis, kol kas dar nėra akredituotų įstaigų, atliekančių vaikų žaidimų aikštelių ir patalpų patikrą ir įvertinimą.
– Ar turite duomenų, kiek Šiaulių mieste yra vaikų žaidimo aikštelių ir patalpų? Gal savininkai jau įspėti apie naują higienos normą ir laukiančius patikrinimus?
– Tokios informacijos mūsų departamentas neturi.
Kai bus numatyta vaikų žaidimų aikštelių, patalpų periodinė valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė, savininkai apie ją bus informuojami prieš 10 darbo dienų. Taip pat periodinės kontrolės planai, kuriuose nurodomas planuojamo patikrinti objekto pavadinimas, adresas ir numatoma patikrinimo data mėnesio tikslumu, bus skelbiami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje.
Atliekame operatyviąją kontrolę, kai gauname piliečių skundą ar kompetentingo viešojo administravimo subjekto rašytinį motyvuotą prašymą ar pavedimą atlikti objekto patikrinimą. Tokiu atveju kontrolė atliekama savininkų neinformavus.
– Jeigu nustatote trūkumų, pažeidimų, kiek laiko skiriama jiems pašalinti? Kokios baudos skiriamos, jei savininkai nepašalina trūkumų?
– Nustačius higienos norminių teisės aktų pažeidimų, jų pašalinimo terminas nustatomas objektyviai atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį: pavojingumą, tikimybę, kad vartotojo sveikatai, visuomenei, kitų asmenų interesams bus padaryta žala, ir į tai, koks laikotarpis reikalingas jiems pašalinti. Šis terminas gali būti nustatomas iki 3 mėnesių.
Kontrolės metu nustačius visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, gresia įspėjimas arba bauda nuo 14 iki 57 eurų.
Redakcijos archyvo nuotr.
SENIENOS: Gyvenamųjų namų teritorijose vaikų žaidimų aikštelių kontrolės šiuo metu niekas nevykdo. Kol kas nežinia, ar kontrolierių dėmesio jos sulauks ir įsigaliojus naujajai higienos normai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KONTROLĖ: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Danguolė Jočienė: „Kai bus numatyta vaikų žaidimų aikštelių, patalpų periodinė valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė, savininkai apie ją bus informuojami prieš 10 darbo dienų.“
AIKŠTELĖ: Žaidimų aikštelių įranga turi būti patvari, saugi, ilgaamžė, turėti sertifikatą ir būti sumontuota pagal gamintojo rekomendacijas.
PRIEŽIŪRA: Naujojoje higienos normoje nurodoma, kad prie vaikų žaidimų aikštelių turi būti šiukšliadėžės, kurias privalu reguliariai ištuštinti. Gal nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojus higienos normai vaikų žaidimo aikštelėse šiukšliadėžės bus tuštinamos dažniau?