Naujausios
Laikrodį paverčia juvelyriniu papuošalu
Šiaulietis juvelyras Aleksandras Fominas kelerius metus brandino mintį sukurti laikrodį – juvelyrinį šedevrą. Laiko reikėjo ne tik išstudijuoti laikrodžio mechanizmą, bet ir pasiryžti imtis darbų. A. Fomino laikrodžių išskirtinumas – skaidriu emaliu dengtas graviruotas laikrodžio ciferblatas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Susižavėjo emaliavimu
A. Fominas juvelyru dirba jau dvidešimt metų. Kai pirmą kartą pamatė emaliu puoštus juvelyrikos darbus, liko sužavėtas. Užsidegė noru išmokti emaliavimo paslapčių. Daug skaitė apie tai, domėjosi Peterio Karlo Faberžė darbais ir technika ir eksperimentavo.
„Emaliavimas – labai sudėtingas procesas. Gal dėl to parduotuvėse, kur prekiaujama atvežtiniais juvelyrikos gaminiais, tokių papuošalų beveik nėra. Tai daroma rankiniu būdu. Reikia labai daug valandų ir labai daug darbo patirties. Aš per 13 metų vos kelias spalvas teišmokau padaryti“, – pasakoja Aleksandras.
Gali pasirodyti, kas čia sudėtingo padaryti spalvą, sumaišai kelias, štai tau ir nauja spalva. Iš pradžių taip manė ir Aleksandras. Neklausydamas profesionalų patarimų sumaišė spalvas ir iš krosnies ištraukė dirbinį ne su nauja spalva, o negražiai dėmėtą.
Kai ryžosi gaminti laikrodžius, nebuvo jokių dvejonių, kad ciferblatas bus graviruotas ir dengtas skaidriu emaliu. Ir ateityje šios minties nežada atsisakyti, nes tai jo laikrodžiams suteiks išskirtinumo.
Kokybiškai skaidriu emaliu užlietas graviruotas ciferblatas sukiojant prieš šviesą žėri tarsi deimantas. Jeigu žėrėjimo nėra, juvelyras darbo imasi iš naujo, kol kūrinys tampa tobulas.
Mokėsi ardydamas senienas
Mintis laikrodį paversti juvelyrikos papuošalu Aleksandrui kilo maždaug prieš aštuonerius metus. Kelerius metus studijavo technologiją. Ardydavo senus laikrodžius, žiūrėdavo, kaip padarytas ciferblatas, kaip išdėliotos rodyklės, kokius elementus dar galima perdaryti, išgraviruoti, papuošti brangakmeniais ir panašiai.
„Norėjosi, kad laikrodis būtų ne tik papuošalas, bet ir funkcionuotų. Todėl labai svarbu, kad rodyklės nesiliestų viena su kita, taip pat neliestų stiklo ir ciferblato“, – niuansus dėsto juvelyras.
Paties laikrodžio mechanizmo A. Fominas negamina. Perka šveicariškus. Taip pat perka safyrinius stiklus, kurie pasižymi tvirtumu ir nesibraižo. Dar perka odines prabangias apyrankes ir dėžutes laikrodžiams, kurias papuošia savo logotipu. Visas kitas laikrodžio detales kuria pats: rodykles, ciferblatą, užvedimo karūnėlę, rėmelį, apyrankės pagražinimus.
Pirmuosius du laikrodžius juvelyras pagamino iš sidabro. Pagaminti tokį juvelyrikos gaminį užtrunka apie tris mėnesius.
„Jei kas manęs klaustų, kiek per metus galėčiau pagaminti tokių laikrodžių, sakyčiau, keturis. Tai reikalauja labai kruopštaus darbo. Aš neinu lengviausiu keliu, man rūpi padaryti tai, kas kitų akimis atrodo neįmanoma. Aš visada rasiu būdų kaip tai išspręsti ir padaryti“, – sako juvelyras.
Aleksandras viską kuria rankomis. Kartais klientai, apžiūrėję jo graviruotus darbus, klausia, ar tai padaryta lazeriu. Ne, viskas rankomis. Išgraviruoti lygius griovelius reikia turėti nemažai kantrybės, patirties ir gerai įgudusią ranką.
Kruopštų ir emaliavimo techniką įvaldžiusį juvelyrą vilioja kolegos keltis į Vilnių. Aleksandras sako, kad sostinėje gal būtų lengviau susirasti pasiturinčių klientų ratą, tačiau mieliau keltųsi į Kauną nei į Vilnių.
Paskirtis
Paklaustas, ar pirmieji jo laikrodžiai buvo skirti vyrams, Aleksandras sako: „Yra toks posakis: moteriški laikrodžiai visi, o vyriški – kai kurie. Man gražu, kai matau moterį, seginčią didelį laikrodį. Iš karto patraukia dėmesį. Žinoma, laikrodis neturi būti per didelis, užtenka 40 milimetrų skersmens.“
Neretai juvelyras sulaukia klientų klausimų, ar jo laikrodžiai nepraleidžia vandens. Aleksandras sako, kad net jei laikrodis ir nepralaidus vandeniui, tačiau yra su odine apyranke, su tokiu geriau į vandenį nešokti.
Juvelyro laikrodžiai yra kaip juvelyrinis papuošalas ir nėra skirti segėti kasdien.
Kaip gimsta idėjos? Aleksandras šypteli, kad geriausios mintys į galvą šauna prieš pabundant. Tada atsikėlęs pirmiausiai bėga jas užsirašyti, pasipiešia eskizą. Ir dabar turi naują projektą. Sugalvojo besisukantį mėnulį, kuris ciferblate pasirodytų kas 30 sekundžių. Pasidarė iš popieriaus maketą ir patikrino, kaip visa tai veikia. Idėja pasiteisino.
Juvelyras taip pat puoselėja mintį sukurti komplektą – laikrodį ir prie jo derančias marškinių sąsagas.
Pragyvenimui – vestuviniai žiedai
Kol kas laikrodžių gamyba A. Fominui dar neneša pelno. Tai tik labai malonus užsiėmimas ir įvairių minčių, svajonių išpildymas. Pragyvenimui juvelyras užsidirba gamindamas vestuvinius ir kitokius žiedus, auskarus, kaklaraiščio segtukus, sąsagas, pakabučius ir kitus gaminius.
Dažniausiai klientai į jo dirbtuves užsuka su piešiniais, nuotraukomis, ko norėtų. Jų norus juvelyras stengiasi įgyvendinti, tačiau kartais tenka ir „pakariauti“ dėl vienos ar kitos detalės, jei mato, kad dirbinį bus nepatogu nešioti, pavyzdžiui, dėl aštrių kampų ir panašiai. Be to, nesinori aklai kopijuoti kitų meistrų darbus.
„Man rūpi meniniai dalykai, paraitymai visokie, kad iš karto matytųsi, kad tai rankų darbas, o ne masinis gaminys“, – sako juvelyras.
Ornamentų idėjų Aleksandras neretai ieško baroko stiliaus pastatuose.
Muzika ir fotografija
„Tai, ką dabar darau, man tikrai patinka“, – apie juvelyriką sako Aleksandras. Tačiau be šio darbo ir kartu pomėgio yra ir kitų.
A. Fomino feisbuko profilyje yra nuotrauka, kur jis su gitara. „Tai jau praeitas etapas“, – sako Aleksandras.
Kažkada jis bosine gitara grojo grupėje „Laiptai“. Dar prieš gerą dešimtmetį A. Fominas važinėdavo į Panevėžį repetuoti ir koncertuoti. Vėliau grupė persikėlė į Pasvalį, ir Aleksandras atitrūko nuo jos veiklos. Šiauliuose į jokią kompaniją neįsiliejo, nors kvietimų buvo.
Gitarą Aleksandras turi, tačiau ją į rankas paima tik savo malonumui.
Anksčiau mėgo tapyti, tačiau šį pomėgį „užmetė“ dar seniau – prieš aštuonerius metus.
Vienintelė ne su juvelyrika susijusi aistra – fotografija. A. Fominas žavisi senąja juosteline fotografija. „Patinka ryškinti juostas, matyti, kaip popieriuje pamažu ryškėja vaizdas“, – sako Aleksandras. Beje, savo pomėgiui šiaulietis gana nesunkiai randa ir juostelių, ir ryškalų, ir fotopopieriaus. Dar yra įmonių, užsiimančių šių, atrodytų, senienų prekyba.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
JUVELYRAS: „Tai, ką dabar darau, man tikrai patinka“, – sako jau dvidešimt metų juvelyro darbą dirbantis Aleksandras Fominas.
PAPUOŠALAI: Juvelyras Aleksandras Fominas nemėgsta puoštis nei žiedais, nei grandinėlėmis ir laikrodį segi paprastą. Sako yra minčių jį perdaryti, kad tai būtų kaip vizitinė kortelė, tačiau vis neatranda laiko.
Asmeninės nuotr.
IŠSKIRTINUMAS: A. Fomino laikrodžių išskirtinumas – skaidriu emaliu dengtas graviruotas ciferblatas.
DIZAINAS: Juvelyras Aleksandras Fominas pats kuria ciferblatą, rodykles, rėmelį, užvedimo karūnėlę, apyrankės sagtį ir kitus papuošimus, perka tik šveicarišką laikrodžio mechanizmą, safyrinį stiklą ir odinę apyrankę.
ŽIEDAI: Vasarą juvelyrui dažniausiai tenka gaminti vestuvinius žiedus. Kurdamas bet kokį papuošalą A. Fominas stengiasi, kad jis būtų kitoks, išskirtinis, matytųsi, kad tai rankų darbas.
PAKABUTIS: Kuriant papuošalus juvelyrą įkvepia baroko epocha, įmantrūs ornamentai, raižiniai.