Naujausios
Gamyklos istorija – 5 kilogramų knygoje
Šį rudenį Šiaulių televizorių gamyklai „Tauras“ būtų sukakę 55 metai. Ta proga ilgametis gamyklos darbuotojas Jonas Vaičys daug per gyvenimą sukauptos medžiagos ir buvusių darbuotojų prisiminimus suguldė į knygą „Mūsų istorija“. Ji abejingų nepalieka – nei turiniu, nei dydžiu. Knygoje savo pažįstamų, giminių, artimųjų atrastų, ko gero, dažnas šiaulietis.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kontrastingi prisiminimai
Ilgamečiai „Tauro“ darbuotojai J. Vaičys ir Stanislovas Ulčinas ant stalo guldo naują knygą. „Čia šaltasis ginklas. 5 kilogramus sveria“, – šypsosi vyrai. Knyga išties atrodo įspūdingai. Apimtis – kone 1 000 puslapių. Išleista 210 egzempliorių tiražu.
Knygoje chronologine tvarka sugulė iškarpos iš laikraščių, daugiausia iš gamykloje ėjusio savaitraščio „Žydrasis ekranas“, gausybė nuotraukų, dokumentų ir buvusių darbuotojų prisiminimų.
J. Vaičys sako, kad medžiagos apie gamyklą yra sukaupęs tiek, kad būtų užtekę dar trims tokiems tomams. Nelengva užduotis buvo atrinkti tai, kas svarbiausia, kas geriausiai atspindi gamyklos istoriją, kas gali būti įdomu skaitytojui. Išleisti knygą prireikė dvejų intensyvaus darbo metų.
Dauguma knygoje panaudotos medžiagos – iš J. Vaičio asmeninio archyvo ir tik nedidelė dalis sunešta kitų darbuotojų. Ilgai teko pavargti kol atrado Garbės knygą, kurioje buvo visų Garbės lentoje kabėjusių darbuotojų nuotraukos. Po ilgų paieškų knygą pavyko surasti „Aušros“ muziejuje.
Prisiminimus apie gamyklą rašė beveik 50 buvusių darbuotojų. Kiekvienas rašė tai, kas atrodė svarbu, kas labiausiai įsirėžė į atmintį.
S. Ulčinas sako, jog rašiusiems suteikė visišką laisvę, prisiminimai nebūtinai turėjo būti tik šviesūs, gražūs, žmonės galėjo išlieti ir tai, kas ilgus metus gulėjo ant širdies, kas nepatiko tais laikais, kas skaudino. Prašymas buvo tik vienas – nerašyti apie gamybą, kiek televizorių pagamindavo ar metalo gabalų nušlifuodavo.
Knygoje prisiminimais apie kolegas ir gamyklą pasidalijo inžinierius, technologas, buvęs Šiaulių miesto antrasis sekretorius, Seimo narys Arvydas Ivaškevičius. Jis yra ištaręs garsią frazę, nuskambėjusią per visą Lietuvą: „Aš esu pradirbęs daugelyje įmonių, tačiau geriausi prisiminimai ir dvasingiausi žmonės manyje liko iš televizorių gamyklos.“
„Taure“ dirbo ir prisiminimais sutiko pasidalyti inžinierius Alfonsas Macaitis, buvęs Šiaulių miesto pirmasis sekretorius, Seimo narys, buvę gamyklos vadovai Povilas Morkūnas, Vytautas Juškus, Raimundas Virbickas, keturiolika cechų viršininkų.
S. Ulčinas džiaugiasi, kad nuomonės ir prisiminimai apie tuos laikus labai kontrastingi. Pavyzdžiui, gamyklos profsąjungos pirmininkas Algimantas Puklevičius, savo laiku nukentėjęs nuo KGB ir netekęs pareigų, prisiminimuose rašo, kokia buvo nevykusi komunistų partija.
S. Ulčinui, 20 metų ėjusiam gamyklos 10 cecho viršininko pareigas, į atmintį įstrigo jauno inžinieriaus A. Macaičio istorija. Kai į jo cechą buvo atsiųstas A. Macaitis, S. Ulčinas iš karto pastebėjo, kad tai veiklus, gabumais apdovanotas žmogus, puikus inžinierius. Jo veiklumas ir talentai neliko nepastebėti ir komjaunimo organizacijos, į kurią buvo pakviestas vos po poros metų.
Cecho viršininkas stengėsi atkalbėti A. Macaitį, ragino nesitraukti iš inžinieriaus pareigų. Tačiau jaunas specialistas, į Šiaulius atvykęs jau su šeima, apsisprendė rinktis komjaunimo sekretoriaus vietą, nes ten jam buvo pažadėtas butas. Likęs inžinieriumi buto gal būtų laukęs 10 metų, o ten gavo po metų.
„Tokie epizodai daug pasako apie tą laikotarpį, kaip jaunas žmogus sprendė savo ateitį. Galėjai tikėti komunizmu, galėjai netikėti, tai buvo darbas, kur uždirbdavai ir galėjai išlaikyti šeimą“, – sako S. Ulčinas.
Gamyklos klestėjimo metai
Klestėjimo laikotarpiu gamykloje dirbo daugiau kaip 6 tūkstančiai žmonių. Didžiausias darbuotojų skaičiaus augimas buvo iki 1980 metų, kai ruoštasi artėjančiai Maskvos olimpiadai.
„Turėjome garbę Maskvos olimpiadai gaminti studijinę aparatūrą. Vežėm 20 stacionarių studijų kompleksų ir 20 kilnojamų stočių, vadinamų „Magnolijų“, spalvotos televizijos transliavimui. Olimpiadoje dirbo 100 mūsų žmonių. Visi buvom ordinais, medaliais apdovanoti“, – prisimena S. Ulčinas.
Po olimpiados aparatūra buvo išskirstyta į visas 16 respublikų. Sovietų Sąjunga tada gyveno pereinamuoju laikotarpiu iš nespalvotos televizijos į spalvotą, spalvotos televizijos aparatūrą gamino vienintelė Šiaulių televizorių gamykla.
10–15 žmonių komanda vykdavo mėnesiui į įvairias respublikas, sumontuodavo, suderindavo ir palikdavo aparatūrą. Pasak S. Ulčino, šis laikotarpis gamyklai ir jos darbuotojams buvo ypač svarbus. Tai buvo ir pažintis su kitų šalių žmonėmis, kultūromis, ir geros žinios apie savo kraštą skleidimas.
„Nuvažiavę elgdavomės kaip tikri profesionalai, dalykiškai, kultūringai, kad būtų reklama Lietuvai ir mūsų gamyklai. Ir visos respublikos žinojo, kas yra Šiauliai, ir kas yra televizorių gamykla“, – sako ilgametis darbuotojas.
Šiaulius garsino gamyklos choras
Ne vien darbu, televizoriais ir studijos aparatūra gyveno gamykla. Joje vyko aktyvus kultūrinis, sportinis, saviveiklinis gyvenimas.
Televizorių gamyklą šalyje ir už jos ribų garsino 1971 metais įkurtas vyrų choras „Tauras“, kuriame dainavo ir S. Ulčinas su J. Vaičiu. Tai buvo vienas iš stipriausių Lietuvos vyrų choras, nors sudarytas iš mėgėjų. Skambūs vyriški balsai nepalikdavo abejingų Bulgarijos, Jugoslavijos, kitų šalių klausytojų.
Buvę choristai pasakoja, kad beveik kiekvieno darbuotojo pareiga ir prievolė buvo ateiti pas choro vadovą pasitikrinti klausos ir balso. Jei tinki – dainuosi. Ne visi mielai sutikdavo būti choristais, tačiau kurį laiką palankę apsiprasdavo ir galiausiai be choro neįsivaizduodavo gyvenimo.
J. Vaičys sako į chorą patekęs „netyčia“. Vienos šventės metu prie stalo uždainavo, ir choro vadovas, išgirdęs stiprų meistro balsą, pasakė: „Vaičy, kad pirmadienį būtum choro repeticijoj!“
Choro repeticijos būdavo šventas dalykas. Darbo pabaigoje į cechą užėjęs chorvedys bardavo darbų nebaigusius choristus: „Ko čia trinatės? Eikit į repeticiją!“
Gamykloje taip pat veikė moterų choras, tautinių šokių, meno ir sporto kolektyvai. Stiprios buvo vyrų rankinio ir moterų žolės riedulio komandos, laurus skynusios ne tik Lietuvos pirmenybėse, bet ir Sovietų Sąjungoje, ir net už jos ribų.
Pasak pašnekovų, gyvuoti meno ir sporto kolektyvams gamykloje buvo labai palankios sąlygos. Gamykla gyveno gerai, turėjo daug pinigų, choristus, šokėjus išleisdavo į gastroles, sportininkus – į varžybas, duodavo dienpinigių, mokėdavo algas.
Trys dešimtmečiai
Televizorių gamykla „Tauras“ buvo įkurta 1961 metais ir gyvavo kiek daugiau nei 30 metų.
Per šiuos tris dešimtmečius buvo pastatyta gamyklos sporto salė (dabar – krepšinio akademija „Saulė"), gamyklos reabilitacinė poliklinika (dabar Šiaulių reabilitacijos centras), vaikų poilsio stovykla „Tauras“ (stovi apleista), darbuotojų poilsinė Šilo Pavėžupyje (dabar privatus poilsio kompleksas). „Tauro“ gamyklos pastatuose dabar įsikūrusios įvairios įmonės, dalis patalpų – nenaudojamos, apleistos. Knygoje – šių pastatų praeitį ir dabartį iliustruojančios nuotraukos.
Paskutinė knygos dalis skirta bendrovės „Kalvis“, įsikūrusios po „Tauro“ žlugimo, istorijai nuo 1995 metų iki šių dienų. Šioje įmonėje dirba ne vienas buvęs „Tauro“ darbuotojas, J. Vaičys įmonėje eina kokybės direktoriaus pareigas.
Spalio viduryje, minint 55-uosius metus nuo „Tauro“ įsikūrimo, numatomas knygos pristatymas, kuriame dalyvaus buvę gamyklos darbuotojai, rašę prisiminimus ir prisidėję prie knygos leidybos.
Su šia unikalia knyga galima susipažinti Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filiale.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ISTORIJA: Ilgamečiai Šiaulių televizorių gamyklos „Tauras“ darbuotojai Jonas Vaičys (kairėje) ir Stanislovas Ulčinas pristatė svoriu ir turiniu išskirtinę knygą „Mūsų istorija“, pasakojančią ne tik gamyklos, bet ir miesto, jo žmonių istoriją.
LAIKRAŠTIS: Šiaulių televizorių gamykloje „Tauras“ nuo 1970 metų ėjo savaitinis laikraštis „Žydrasis ekranas“.
CHORAS: Televizorių gamyklos vyrų choras „Tauras“ buvo vienas stipriausių Lietuvoje.
RIEDULYS: „Tauro“ moterų žolės riedulio komanda žaidė Sovietų Sąjungos aukščiausioje moterų žolės riedulio lygoje.
APARATŪRA: Šiaulių televizorių gamykla gamino ne tik televizorius, bet ir studijinę aparatūrą, kilnojamas televizijos stotis, kitą televizijos aparatūrą.
JUBILIEJUS: „Tauro“ gamykla dar spėjo atšvęsti trisdešimtmetį. Po jubiliejaus prabėgus trejiems metams garsi visoje Sovietų sąjungoje gamykla subyrėjo.