Ar verta sodininkui ir daržininkui žiūrėti į mėnulį?

Ar verta sodininkui ir daržininkui žiūrėti į mėnulį?

Ar verta sodininkui ir daržininkui žiūrėti į mėnulį?

Jau artėja metas, kai daržininkai ant palangių išrikiuos indus su pomidorų, agurkų, paprikų ir kitų daržovių daigais. Dažnas, ko gero, prieš sėdamas pasižiūrės, kokia mėnulio fazė. Ar tikrai jis turi įtakos augalams?

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Daug patarimų

Sodininkų kalendoriuose ir žurnaluose, internete galima rasti gausybę patarimų, kokios mėnulio fazės kokiems žemės darbams yra palankiausios.

Astrologai sako, kad priešpilnis yra pats palankiausias metas sėti visų rūšių augalų sėklas, šakniavaisius, sodinti augalų svogūnėlius, bulves, retinti daigus, naikinti piktžoles, kovoti su augalų kenkėjais, lieti ir tręšti augalus organinėmis trąšomis, apipjaustyti augalus, pašalinti braškių ūsus, skinti gėles ir rinkti derlių. O per jaunatį augalų geriau neliesti.

Kai mėnulis priešpilnis, augalus galima persodinti, apipjaustyti, gausiau palaistyti. Pilnatis sodinti nėra palanki. Tuo metu galima retinti augalus ir naikinti piktžoles.

Labiausiai veikia saulė

Ar tikrai žemės palydovas turi įtakos augalams, pasiteiravome astronomą, Šiaulių universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros ir fizikos katedros asistentą Vacį Jankų.

„Dėl mėnulio įtakos Žemėje susidaro potvyniai ir atoslūgiai. Manau, kad jis kažkiek įtakos turi ne tik augalams, bet ir žmogui – smegenis kilnoja“, – juokiasi astronomas.

Vis dėlto rimta mėnulio fazių įtaka augalų augimui V. Jankus abejoja: „Kiek moksleiviai šalies mastu eksperimentų yra atlikę ir mokslinius darbus rašę, bet didelės įtakos nėra pastebėję. Teko su vienu agronomu bendrauti, kuris pasakė: jeigu būtų į mėnulio fazes žiūrėjęs, nebūtų laukų apsėjęs. Yra tekę sutikti žmonių, kurie labai į mėnulio fazes žiūri, tačiau paklausus apie derlių, nieko konkretaus pasakyti negali.“

Pasak specialisto, astronomai daugiau stebi žvaigždes, kitus dangaus kūnus, bet neanalizuoja jų poveikio, įtakos žmonėms, augalams. Tuo užsiima astrologai.

V. Jankaus manymu, prieš sėjant ir sodinant augalus pirmiausia reikėtų žiūrėti į saulę. Ji labiausiai juos veikia.

„Jei augalas negaus pakankamai saulės šviesos ir šilumos, neaugs“, – sako astronomas. Jis akcentuoja, kad augalų augimą lemia daugybė kitų veiksnių (dirvos drėgnumas ir derlingumas, vėjas, elektromagnetiniai laukai ir kt.), ne vien dangaus kūnai.

Jono TAMULIO nuotr.

DAIGAI: Pasak astronomų, palankiausias metas sėti – priešpilnis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ASTRONOMAS: Šiaulių universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros ir fizikos katedros asistentas Vacys Jankus sako, kad sėjant ir sodinant augalus labiau reikia atsižvelgti į saulę, o ne į mėnulio fazes.