Žiemos išdaigos Biržų krašte

Alberto DREVINSKO nuotr.
Gėlių darželis antradienio rytą.

Be elektros daugiau kaip 100 namų ūkių

Antradienį į Biržų kraštą sugrįžo žiema. Baladojosi iki pat ryto. Su vėju, šlapiu sniegu. Pasak ESO (Energijos skirstymo operatorius) ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko dėl vėjo ir šlapio sniego sankaupų ant elektros oro linijų virto medžiai, jų šakos. Elektros sutrikimus patyrė daugiau kaip 100 namų ūkių. Gedimai buvo operatyviai šalinami. Vieniems elektros nebuvo valandą, kitiems – pusantros.

Sinoptikai perspėjo

Sinoptikai išvakarėse perspėjo apie naktį laukiamas permainas, tad kaimo gyventojai žiemos sutiktuvėms ruošėsi. Ypač baiminosi, ar su grįžtančia žiema neatsėlins ir piktos šalnos. Daunorių kaimo gyventojas Nerijus Liaudanskas Vabalninke negavęs pirkti agroplėvelės pomidorų daigų apsaugai, šiltnamyje uždegė liktorėlius. Jis stebėjosi: kur tai matyta – kapų žvakes į šiltnamį nešęs,šildęs savo lepūnėlius pomidorus.

– Antradienio rytą atsikėlęs ne kokį vaizdelį išvydau. Šokau ir lėkiau į kiemą. Abiejuose šiltnamiuose radau 6 laipsnius šilumos, nes vakare buvau įjungęs avarinį apšildymą, – „Biržiečių žodžiui“ savo rytiniais įspūdžiais dalinosi kirdonietis Albertas Drevinskas.

Apibėgęs savo šiltnamius, Albertas papusryčiavo, pasiėmė savo fotoaparatą ir išėjęs į lauką fiksavo įspūdingus žiemos vaizdus „Biržiečių žodžio“ skaitytojams. Žiemos nuometuose skendo ne tik Alberto, bet visų biržiečių kriaušės, vyšnios, obelys...

„Biržiečių žodžio“ kalbintas panevėžietis sodininkas Ernestas Balčiūnas pasakojo: jo sodai Biržų rajone, Parovėjos seniūnijoje dar tik ruošiasi žydėti. Verslininkas tą antradienio rytą nebūgštavo. Bet šios savaitės pabaigos laukė su nerimu ir spėlionėmis. Sinoptikai pranašauja stiprias šalnas. Klius jo sodui ar neklius?..

Sniego porcijos

Biržų meteorologijos stoties vyriausiasis stebėtojas Bronius Medinis pastebi: klimatas šyla, o sniego sulaukiame vis vėliau. Biržuose snigti pradėjo naktį iš gegužės 11-osios į gegužės 12-ąją. Snyguriavo tarpais, iki ankstyvo ryto, 5 valandos. Sniegas pakibo ant žolės, todėl daugelį suklaidino. Atrodė, kad sniego iškrito ne 3, bet daugiau centimetrų. Biržų miesto gatvėse rytą sniego valyti nereikėjo, bet už miesto ūkininkų laukai nubalo. Pasak B. Medinio, kelias valandas naktį temperatūra buvo nukritusi tik iki 0,3 laipsnių šalčio. Žydintiems augalams neturėjo pakenkti, nes jie buvo ne nuogi. Žiedus pridengė sniegas. Aršiausios šalnos būta gegužės 8-osios naktį. Antradienį kalbintas Bronius Medinis prognozavo, kad šalnos rekordus gali mušti šios savaitės pabaigoje.

Rekordai

„Biržiečių žodžiui“ antradienį skambinę skaitytojai dalinosi savo žiemiškomis nuotaikomis. Džiaugėsi, nuogąstavo, prisiminė. Skrebiškietė Marytė Undzėnienė pasakojo, kad gamtos pokštų būta ir prieš kelis šimtus metų. Ji mena savo močiutės pasakojimą apie žiemos sugrįžtuves į Papilio kraštą rugpjūčio mėnesį. Sniego privertė tiek, kad prispaudė laukuose rugius. Vyrai pasiėmė virves brido per laukus jas traukdami ir krėsdami nuo rugių varpų sniegą. Deja, tas jų triūsas nepasiteisino. Jie ištrypė rugių lauką. Daugiau laimėjo tie kaimynai, kurie rugių nelietė. Saulutė pašildė ir jų rugiai atsigavo.

Lietuvos hidrometeorologai irgi tvirtina, kad sniegas gegužės mėnesį Lietuvoje – ne naujiena. Snigo 1997 m. , 1980 m., 2007 m. , 2017 m. gegužę. 1980 metais Biržuose sniegas iškrito net gegužės 22 dieną.

Vis tik XXI amžiuje Biržuose užfiksuotas žiemos sugrįžimo rekordas tenka 2017 m. gegužės 10-ajai dienai. Sniego storis siekė 7-8 cm.