Vandens lelijos kubiluose

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Vandens lelijas galima sodinti ir senuose kubiluose ar kitose talpose.
Anksčiau įvairaus dydžio kubiluose būdavo raugiami agurkai, kopūstai, daromas alus. Šiandien daržovės dažniausiai marinuojamos, šaldomos, troškinamos, todėl kubilai dažnoje kaimo sodyboje mėtosi nebereikalingi. Neišmeskime jų. Jie puikiai gali papuošti jūsų kiemą ar terasą. Juose galima sodinti daržoves, gėles ir vandens augalus. Tereikia seną kubilą išbrinkinti, kad nebėgtų vanduo ir jis taps puikiu baseinėliu vandens lelijai pasodinti.

Vandens lelijos

Tai daugiametis žolinis vandens augalas, turintis gerai išsivysčiusias šaknis, plūduriuojančius lygiakraščius lapus ir virs vandens iškilusius žiedus. Lelijų žiedai būna įvairių spalvų ir dydžių, nuo mažų miniatiūrinių vos kelių centimetrų iki poros sprindžių skersmens. Dauguma lelijų žydi tik dieną, temstant žiedai užsiskleidžia. Priklausomai nuo rūšies jos auga dideliame arba mažame gylyje, vienos peržiemoja vandens telkinyje, kitos ne. Kai kurių lelijų lapai būna labiau dekoratyvūs nei žiedai. Mano vienos lelijos, augančios kubile, lapai gražiai išmarginti bordinėmis dėmėmis, o žiedai geltonos spalvos.

Sodinimas

Geriausia į kubilus sodinti nykštukinių veislių lelijas, kurioms užtenka vandens gylio 30 – 50 cm, jei kubilas didelis ir platus, galima sodinti vidutinio augumo, gylis iki 100 cm. Pirmiausia leliją reikia pasodinti į krepšį ar plastikinį 10 – 20 l kibirą. Jei sodinsite į kibirą būtina su grąžtu padaryti daug skylių dugne ir visuose šonuose. Jos reikalingos tam, kad vandens lelija galėtų savo šaknis erdviau paskleisti vandenyje. Tada į kibirą pridedame trąšios daržo žemės ir pasodiname leliją. Žemės paviršių mulčiuojame vientisu akmenukų sluoksniu, kad vanduo nekeltų žemės, kai leisime leliją į vandenį. Kubilo dugne tikslinga padėti kitą kibirą, apverstą viršum į apačią, ant kurio ir pastatome kibirą su pasodinta lelija. Tada pamažu pripilame vandens. Lelijai augant , kibirą iš apačios reiks išimti ir taip palaipsniui nuleisti leliją į kubilo dugną. Vėlų rudenį, prieš užšąlant vandens telkiniams, kibirus su lelijomis iš kubilų reikia išimti ir per žiemą laikyti rūsyje. Paimame didesnį kibirą nei pasodinta lelija ir į jį įstatome kibirą su augalu, iki viršaus pripilame vandens. Pas mane taip vandens lelijos puikiai žiemoja. Sėkmės visuose darbuose ir sumanymuose!