Valstybė stumia į užribį: arba pensija, arba verslas

Valstybė stumia į užribį: arba pensija, arba verslas

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Valstybė stumia į užribį: arba pensija, arba verslas

Prieš keletą metų, išėjęs į pensiją, Šiaulių rajono gyventojas nusprendė nedykinėti, o šalia savo sodybos įkurti kempingą. Įregistravo ūkį, išrovė šabakštynus, sutvarkė aplinką, susitvarkė popierius. Nors didelių pinigų neuždirbo, užtat turėjo įdomios veiklos ir planų. Bet šiemet pats sau darbo vietą susikūręs žmogus pasijuto stumiamas į gyvenimo pašalę.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Nusprendė įkurti kempingą

Šiaulių rajono gyventojas Antanas Polujanskas su žmona Janina gyvena vaizdingoje vietovėje prie Bubių jūros. Prieš trejetą metų, išėjęs į pensiją, nusprendė imtis individualios veiklos: įregistruoti ūkį ir šalia sodybos įkurti kempingą.

Darbai negąsdino. Sodininkų bendrijoje pardavę namą, pirko apgriuvusią sodybą ir per porą hektarų žemės. Norint įrengti poilsiavietę, reikėjo suremontuoti sodybą, iškirsti šabakštynus, suarti žemę, ją užsėti žole ir užsodinti medžiais. Palaipsniui aplinka pasipuošė medinėmis skulptūromis, pastatytos jaukios pavėsinės.

Aplinkai puošti naudojo šeimos santaupas, o tolesnei veiklai planavo gauti Europos Sąjungos paramą. Parengti projektai, kuriuose numatyta klėtis, pirtelė, du poilsio nameliai, ketinta netgi įkurti darbo vietų.

Sunkmetis privertė pristabdyti planus. Su žmona nusprendė nerizikuoti: bent jau kol kas į bankus nelįsti, verstis iš to, ką spėjo sukurti.

Praėjusią lietingą vasarą sodyboje su palapinėmis apsistojo keli pavieniai poilsiautojai. Pensininkai džiaugėsi, jeigu pasisekdavo prie pensijos prisidurti šimtą kitą litų per mėnesį.

Metų pabaigoje negausios individualios veiklos pajamos, daugiausiai gautos už vasaros mėnesius, buvo deklaruotos Mokesčių inspekcijai. Be to, dirbantis pensininkas mokėjo „Sodrai“.

Svarbesnė už pinigus, anot Antano, buvo kita veiklos pusė: tai, kad abu su žmona buvo nuolatos užsiėmę. „Įsisuki į darbus, gimsta planų ir idėjų, nėra kada senti ir dejuoti“, — redakcijoje pasakojo 66-erių Antanas.

Pasijuto nereikalingas

Šį mėnesį, nesulaukdamas pensijos, kuri būdavo išmokama kiekvieno mėnesio 10 dieną, A. Polujanskas kreipėsi į „Sodros“ Šiaulių skyrių.

Vyriškio darbo stažas — per trisdešimt metų. Teigė užsidirbęs 800 litų pensijos, kuri, „Sodroje“ sužinojo, jam, kaip individualia veikla užsiimančiam pensininkui, gali būti ženkliai apkarpyta.

„Taip ir pasakė: arba atsisakyk veiklos, arba pensija bus sumažinta,“ — Antano teigimu, kažkas netgi pasiūlęs tokią išeitį — lįsk į šešėlį.

Ir vieni, ir kiti patarimai žmogų įskaudino. Antanas pasakojo laiku išėjęs į pensiją, darbo vietos niekam „neužsėdęs“. Atvirkščiai, imdamasis savarankiškos veiklos, netgi planavęs jų sukurti.

Dabar, kaip beskaičiuotų, dėliojasi, kad dirbti nebeapsimokės, o į sodybą įdėtas triūsas nueis perniek.

„Į jokį šešėlį nelįsiu — kam man gyventi baimėje? Pasijutau stumiamas į gyvenimo pašalę. Toks jausmas, kad esi niekam nebereikalingas, per ilgai gyveni. Tarsi sakytų — traukis, lįsk į šoną su visomis savo veiklomis“, — ne be apmaudo šnekėjo Antanas.

Jo nuomone, valdžia pasielgė neteisingai, visiems dirbantiems pensininkams „užmesdama tą pačią kilpą“, tai yra, pensijas nurėždama vienodai.

Siūlo rinktis invalidumo pensiją

„Šiaulių kraštas“ kreipėsi į “Sodros“ Šiaulių skyrių. Klausėme: ar tiesa, kad savarankiškai dirbančiam pensininkui pensija taip pat bus mažinama?

Angelės Jonaitienės, „Sodros“ Šiaulių skyriaus vyriausiosios ryšių su visuomene specialistės, teigimu, Antanui pensija mažinama kaip ir visiems dirbantiems pensininkams.

„Savarankiškai dirbantiems pensininkams (į šią kategoriją ir patenka individualių įmonių savininkai, jeigu jie nėra sustabdę veiklos ir apie tai deklaravę Valstybinei mokesčių inspekcijai) pagal Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą, mokama tik pagrindinė pensijos dalis ir priedas už stažo metus. Vadinasi, senatvės pensija mažinama. Ji būtų išmokėta sausio 28 dieną“, — teigė specialistė.

Pasak specialistės, Antano atveju senatvės pensiją galima pervesti į invalidumo pensiją, o dirbantiems neįgaliesiems, kurie gauna netekto darbingumo (invalidumo) pensiją, šios pensijos nemažinamos. Prieš trejetą metų, išeidamas į pensiją, Antanas turėjo II grupės invalidumą. Bet tada rinkosi ne invalidumo, o senatvės pensiją.

Tačiau Antanas abejoja, ar neįgalumo pensija nebus mažesnė už senatvės pensiją?

Citata: „Toks jausmas, kad esi niekam nebereikalingas, per ilgai gyveni. Tarsi sakytų — traukis, lįsk į šoną su visomis savo veiklomis.“

PARADOKSAI: Šiaulių rajono gyventojas Antanas Polujanskas norėtų ir toliau verstis savarankiška veikla, bet jeigu pensija mažės, jau įpusėjusią svajonę apie kempingą gali tekti pamiršti.

VEIKLA: Išėjęs į pensiją, Antanas Polujanskas su žmona Janina sutvarkė sodybos aplinką ir nusprendė įkurti kempingą, bet baiminasi, jog ateityje individuali veikla nebeapsimokės.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.